Farba do drewna: rodzaje farb i ich właściwości. Czym malować drewno?

2024-07-23 15:49

Farba do drewna akrylowa, alkidowa, a może po prostu lakier? Czym malować drewno w pomieszczeniach, a czym to na zewnątrz, aby właściwie je zabezpieczyć i osiągnąć zamierzony efekt? Przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści

  1. Zanim wybierzemy farbę do drewna
  2. Czym malować drewno, gdy chcemy uzyskać naturalny efekt?
  3. Nadaj drewnu kolor, czyli rodzaje i właściwości farb do drewna
  4. Malowanie drewna na zewnątrz
  5. Jak przygotować drewno do malowania?

Czym właściwie malować drewno? Choć to materiał niezwykle popularny (i jakże modny w wielu stylach wnętrzarskich), bywa, że brakuje nam podstawowej wiedzy na temat malowania drewna. A przecież często zdarza się, że chcemy poddać renowacji meble ogrodowe lub odświeżyć wiekowe szafki, komody, ławy czy krzesła – znalezione na strychu lub upolowane na targu staroci. Jak zacząć i przeprowadzić potrzebną pracę?

Zanim wybierzemy farbę do drewna

Przede wszystkim nie wybierajmy przypadkowej farby do drewna w markecie budowlanym. Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie związane z efektem, jaki chcemy osiągnąć. A mianowicie: czy rysunek słojów drewna ma być widoczny, czy chcemy całkowicie pokryć powierzchnię wybranym kolorem?

W pierwszym przypadku powinniśmy sięgnąć po lakier, olej lub wosk, w drugim natomiast po farbę akrylową, która nadaje się do mebli średnio intensywnie użytkowanych i ma dobre właściwości kryjące.

Druga rzecz, którą powinniśmy rozważyć: czy drewniany mebel lub obiekt, który chcemy pomalować, znajduje się wewnątrz pomieszczenia, czy na zewnątrz? Jeśli meble mają stać w ogrodzie, musimy pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, wybierając impregnat i lakierobejcę.

Czym malować drewno, gdy chcemy uzyskać naturalny efekt?

Naturalne materiały to nieprzemijający trend wnętrzarski. Ciepły rysunek drewna odgrywa ważną rolę np. w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Aby podkreślić urodę drewna i odpowiednio je zabezpieczyć, możemy sięgnąć po lakier, który chroni przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi (np. w przypadku blatu roboczego w kuchni). Lakier może być bezbarwny lub barwiony, a po jego nałożeniu powierzchnia drewna jest gładka. Wiele rodzajów lakieru przeznaczonych jest do stosowania na zewnątrz (np. na meble ogrodowe bądź deski tarasowe).

Najmniej inwazyjnym środkiem, ale za to najlepiej pielęgnującym drewno jest olej. Preparat ten głęboko wnika w jego strukturę, nie zatykając przy tym porów drewna, dzięki czemu wilgoć może z niego wyparowywać. Meble olejowane najlepiej jest poddawać renowacji właśnie przy użyciu tego samego produktu.

Na podobnej zasadzie możemy zastosować również wosk, który pielęgnuje i impregnuje drewno. Po aplikacji powierzchnia jest gładka oraz delikatnie matowa. Warto jednak wiedzieć, że wosk nie wnika w strukturę drewna tak głęboko jak olej.

..  Farba kredowa do mebli: malowanie i cieniowanie DIY >>>

Nadaj drewnu kolor, czyli rodzaje i właściwości farb do drewna

Farba do drewna kryje całkowicie jego naturalny rysunek słojów. To świetny wybór w przypadku wielu starych mebli, u których rysunek słojów nie wygląda już zbyt ładnie, albo kiedy po prostu chcemy postawić na akcent kolorystyczny we wnętrzu.

Obecnie do wyboru mamy wiele linii farb do malowania drewna. Są to np. farby wodorozcieńczalne, które nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu podczas aplikacji.

Do malowania drewna poleca się najczęściej farby akrylowe, które zapewniają dobre krycie i nie pozostawiają mocnego zapachu (co jest istotne w przypadku alergików lub gdy malujemy meble do pokoju dziecięcego). Malowanie farbami akrylowymi nadaje drewnianej powierzchni matowe, półmatowe bądź satynowe wykończenie. Farby do drewna akrylowe sprawdzają się w przypadku mebli o średniej intensywności użytkowania. Nadają się także do malowania lamperii, boazerii czy ram okiennych. Po upływanie ok. 6 godzin od malowania powierzchnia jest już gotowa do użytkowania. Aplikujemy zwykle 1-2 warstwy akrylowej farby do drewna, używając pędzla lub wałka.

Do intensywnie użytkowanych powierzchni przyda się farba alkidowa, która wyróżnia się dużą trwałością. Polecana jest zwłaszcza do powłok narażonych na uszkodzenia, a także biurek czy stołów kuchennych. Farba alkidowa dłużej schnie, bo ok. 12 godzin. Nanosimy zwykle dwie warstwy (warstwo sprawdzić zalecenia producenta).

..  Jak przemalować mebel? Techniki malowania i farby do mebli >>>

Malowanie drewna na zewnątrz

Drewniane meble ogrodowe czy deski tarasowe wymagają specjalnego zabezpieczenia przed wilgocią i zmiennymi warunkami pogodowymi. Do malowania na zewnątrz stosujemy zawsze impregnat do drewna, który skutecznie zabezpiecza materiał. W markecie budowlanym warto szukać produktów chroniących drewno nie tylko przed wilgocią, lecz także atakami szkodników. Impregnaty nadają się do malowania altan, drewnianych mebli w ogrodzie czy pergoli. Wnikają w powierzchnię drewna, zabezpieczając je od środka, co oznacza, że zapewniają matowe wykończenie i dają naturalny efekt. Nie chronią jednak przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Drugim produktem jest lakierobejca, nazywana też farbą lazurową. Lakierobejca przeznaczona do malowania drewna na zewnątrz tworzy trwałą barierę dla wilgoci, zabezpiecza przed promieniowaniem UV i atakami szkodników. Gdy pomalujemy drewno lakierobejcą, wystarczy potem jedynie nanieść warstwę bezbarwnego lakierem (tak by zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi).

..  Jak odnowić pergolę? DIY krok po kroku >>>

Jak przygotować drewno do malowania?

Niezależnie od tego, czy drewno, które chcemy pomalować, przeznaczone jest na zewnątrz, czy do wnętrz, upewnijmy się, czy jest odpowiednio suche. Wilgotne drewno przy malowaniu może pękać i się odkształcać. Ponadto drewno musi być nie tylko suche, lecz także oczyszczone z kurzu i brudu. Aby je odtłuścić, użyj szmatki nasączonej rozpuszczalnikiem. Potem drewno przeznaczone na zewnątrz malujemy impregnatem, lakierobejcą, a po wyschnięciu przeciągamy bezbarwnym lakierem powierzchniowym.

Drewno do wnętrz nie wymaga takich zabezpieczeń. Przed malowaniem odtłuszczoną powierzchnię wystarczy jedynie oszlifować. Drewno malujemy wałkiem, pędzelkiem lub pistoletem natryskowym, najlepiej kilka razy – wówczas mamy pewność, że efekt będzie trwały i zadowalający.

Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna