Farba fluorescencyjna: co to jest? Zastosowanie farby świecącej w ciemności

2024-07-23 15:48

Farba fluorescencyjna to rodzaj farby świecącej w ciemności. Dzięki temu farba fluorescencyjna do ścian daje różnorodne możliwości aranżacyjne. Zobacz, co warto wiedzieć o tego typu farbach i jak je ciekawie wykorzystać we wnętrzach.

Farba fluorescencyjna
Autor: mat. pras. Tikkurila Ciekawe efekty na ścianie z wykorzystaniem laserunku Tikkurila Taika Glow

Spis treści

  1. Co to jest farba fluorescencyjna?
  2. Farba fluorescencyjna w duecie z lampami UV
  3. Rodzaje farb fluorescencyjnych
  4. Aranżacje z wykorzystaniem farby fluorescencyjnej
  5. Jak nakładać farbę fluorescencyjną?
  6. Ile kosztuje farba fluorescencyjna?

Co to jest farba fluorescencyjna?

Farba fluorescencyjna świeci w ciemności dzięki temu, że emituje światło samoistne, jeśli zostanie odpowiednio doświetlona naturalnym światłem w ciągu dnia. Farby fluorescencyjne odbijają zatem promienie, a nie same je wytwarzają. Farba świecąca w ciemności będzie odpowiednim wyborem, gdy myślisz o nadaniu swoim ścianom niepowtarzalnego charakteru poprzez abstrakcyjne, geometryczne akcenty odbijające światło. A może planujesz zaopatrzyć się w szablon i w ciekawy sposób przyozdobić ścianę w pokoju dziecka? W końcu którego malucha nie zachwycą świecące gwiazdki na ścianie! Niezależnie od planów warto dobrze poznać możliwości wykorzystania farby fluorescencyjnej, jej rodzaje oraz najlepszy sposób aplikacji.

..  Dekoracyjne ściany z połyskiem – inspiracje i porady >>>

Farba fluorescencyjna w duecie z lampami UV

Pod względem „pracy” ze światłem wyróżnia się dwa rodzaje farb świecących w ciemności. Pierwsze emitują światło pochłonięte w ciągu dnia, drugie zaś nie pochłaniają światła, lecz tylko je odbijają. Dzięki temu, że działają w duecie z lampami UV, można kontrolować efekt świecenia. Opcja ta budzi kontrowersje ze względu na zastosowanie lamp UV, które niekiedy uznaje się za niezbyt bezpieczne dla zdrowia. Niezależnie od tych opinii rozwiązanie z lampami UV nie jest najlepszym pomysłem ze względu na aspekt finansowy (duży pobór prądu przez lampę UV).

Rodzaje farb fluorescencyjnych

Najpopularniejszymi rodzajami farb świecących w ciemności są farby akrylowe albo ftalowo-karbamidowe. Ich niekwestionowaną zaletą jest uniwersalność – można pokrywać nimi nie tylko ściany, lecz także inne powierzchnie, np. drewno, szkło, beton czy tworzywa sztuczne. Wykorzystuje się je zwykle do malowania znaków ostrzegawczych i najczęściej wymagają uprzedniego gruntowania ściany, dlatego przez wyborem farby świecącej w ciemności warto wczytać się w specyfikację produktu.

Najlepsze będą farby fluorescencyjne, które nie wymagają szczególnego przygotowania powierzchni przed malowaniem. W ofercie sklepów budowlanych możemy znaleźć też farbę UV w sprayu, której aplikacja z użyciem szablonu będzie łatwiejsza.

Farba fluorescencyjna dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych. Tworzy jednolitą powłokę, która delikatnie świeci po zapadnięciu zmroku.

Do wyboru mamy jeszcze bezbarwną farbę świecącą w ciemności. Nie zawiera pigmentu, a zastosowany pod nią podkład jest cały czas widoczny, co pozwala uzyskać intrygujące efekty dekoracyjne, np. poprzez namalowanie fantazyjnych wzorów, które ujawniają się na ścianie dopiero po zapaleniu światła.

Aranżacje z wykorzystaniem farby fluorescencyjnej

Farby świecące w ciemności najlepiej prezentują się w detalach. Cała ściana pokryta taką farbą nie wypadałaby dobrze (wystarczy sobie wyobrazić dużą powierzchnię ściany odbijającą całe pochłonięte w ciągu dnia światło – zaburzyłoby to nie tylko aranżację, ale i wieczorny wypoczynek). Aby stworzyć ciekawe wzory na ścianie za pomocą farby fluorescencyjnej, najlepiej jest wykorzystać szablony malarskie. Najciekawsze efekty daje zastosowanie bezbarwnej farby świecącej w ciemności, która dopiero wieczorem zaskakuje pojawieniem się na ścianie ciekawych akcentów świetlnych w postaci wzorów lub napisów.

Jak nakładać farbę fluorescencyjną?

Farbę fluorescencyjną najlepiej jest nakładać pędzelkiem lub za pomocą natrysku powietrznego. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zdecydować się także na farbę UV w sprayu. Warto sięgać po farby, które nie wymagają zaawansowanego przygotowania powierzchni przed malowaniem, tj. gruntowania.

..  Malowanie ścian krok po kroku >>>

Ile kosztuje farba fluorescencyjna?

Najtańszym rozwiązaniem będzie farba UV w sprayu. Cena opakowania o pojemności 500 ml waha się się w granicach 15-25 zł/szt. Za litrową puszkę farby fluorescencyjnej zapłacimy 50-80 zł.

Hit na ścianach w pokojach dziecięcych – farba tablicowa