Farba gruntująca. Jaka farba podkładowa do metalu, drewna, ścian? Poradnik

2019-04-22 21:27

Farba gruntująca to nie dla każdego rzecz oczywista. Wiele osób chętnie pomija ten etap, bo dwukrotne, a nawet trzykrotne malowanie powierzchni oznacza pomnażanie pracy. Czy na pewno? Przykładowo ściana, na którą od razu nakładamy docelową farbę (na przykład akrylową), może okazać się o wiele bardziej chłonna, niż pierwotnie zakładaliśmy. To z kolei podniesie koszty i wbrew oczekiwaniom zdubluje pracę. Właśnie dlatego farba podkładowa to temat, który każdy powinien znać. Malowanie wstępne dotyczy nie tylko ścian, ale również innych powierzchni. Jak odpowiednio dobrać podkład? Szczegóły w naszym poradniku.

Farba gruntująca
Autor: materiały prasowe Magnat Farba gruntująca (podkładowa) zapewnia lepszą przyczepność wierzchniej warstwie farby, a w rezultacie - poprawia estetykę wnętrza

Spis treści

  1. Farby podkładowe – co to właściwie jest?
  2. Farba gruntująca czy grunt?
  3. Farba gruntująca – podział ze względu na zastosowanie
  4. Jaka farba gruntująca najlepsza? Podział ze względu na skład chemiczny
  5. Farba podkładowa epoksydowa
  6. Farba gruntująca – ważny etap każdej pracy!

Farby podkładowe – co to właściwie jest?

Farba gruntująca ma za zadanie przygotować powierzchnię do malowania: zmniejszyć jej chłonność oraz nadać pierwszy kolor, który później sprawi, że krycie innych farb będzie bez porównania lepsze, a nakładanie kolejnej farby – o wiele prostsze.

Farba podkładowa zwiększa również przyczepność emulsji i przedłuża jej trwałość. Kupując farbę gruntującą, warto znać jej podstawowe parametry. Ważna jest gęstość określająca to, czy możemy dodać do niej rozpuszczalniki (standardowo to 1,5 kg/dm sześcienny).

Dodatkowo trzeba znać lepkość farby gruntującej, która informuje o jej przyczepności do podłoża (podaje się ją w widełkach oznaczonych jako „cp”). Najważniejszą informacją jest jednak czas schnięcia – standardowo farby gruntujące schną około dwóch godzin.

..  Farba emulsyjna – poznaj jej rodzaje, zalety, właściwości >>>

Farba gruntująca czy grunt?

Farby gruntujące mają wiele zalet. Pozwalają łatwo i szybko zabezpieczyć powierzchnię, mają świetną przyczepność i potrafią zapewnić dobre krycie. Po co w takim razie grunt? To drugie rozwiązanie polecamy wtedy, gdy mamy do czynienia ze starymi ścianami, które zaczynają ulegać rozpadowi.

Grunt ma właściwości wiążące, a jest tańszy niż farba podkładowa do ścian. Jeżeli jednak podłoże jest w dobrym stanie, zwyczajna farba gruntująca biała znakomicie spełni swoje zadanie.

..  Malowanie ścian KROK PO KROKU – poradnik >>>

Farba gruntująca – podział ze względu na zastosowanie

  • Biała farba gruntująca do ścian – dzięki niej farby ścienne mają lepsze krycie i lepszą przyczepność.
  • Farba podkładowa do metalu – zabezpiecza powierzchnię przed rdzą i przedłuża trwałość kolejnych warstw farb. Farba podkładowa na rdzę jest bardzo ważnym etapem malowania metalu i nie warto jej pomijać.
  • Farba podkładowa do drewna – dzięki niej kolejne malowanie docelową farbą da o wiele lepszy efekt. Możemy wybierać spośród różnych rodzajów farb gruntujących, na przykład akryli, farb lateksowych, alkidowych lub środków gruntująco-impregnujących.
  • Farba podkładowa do plastiku – to najczęściej farba podkładowa w sprayu, bo właśnie taki sposób aplikacji jest najwygodniejszy.

Jaka farba gruntująca najlepsza? Podział ze względu na skład chemiczny

Możemy wybierać spośród farb gruntujących lateksowych (bardzo uniwersalne, nadadzą się zarówno do różnego rodzaju ścian, jak i drewna) lub farb akrylowych (przeznaczone głównie na podłoże cementowe).

Na rynku pojawiła się również farba mostkująco-gruntująca, która przeznaczona jest do powierzchni o dużym stopniu spękania. Najlepiej sprawdzi się na powierzchniach cementowych i cementowo-wapiennych.

Farba podkładowa epoksydowa

Warto o niej wspomnieć, bo to farba na bazie żywic epoksydowych wzbogacona związkami cynku. Dzięki temu nadaje się do malowania drewna, a także metalu. Świetna do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.

Farba gruntująca – ważny etap każdej pracy!

Farba epoksydowa podkładowa do metalu, biała farba gruntująca do ścian, farba podkładowa do plastiku – jak widać, rynek oferuje nam duży wybór. Ilość korzyści znacznie przewyższa wysiłek, jaki trzeba włożyć w odpowiednie oczyszczenie i przygotowanie powierzchni do ostatecznego malowania.

Czy farba podkładowa to duży koszt? Za najzwyklejszą farbę do ścian zapłacimy ok. 70 zł. Farba podkładowa antykorozyjna to koszty ok. 20 zł za niecały litr, który wystarczy na pomalowanie ok. 4 metrów kwadratowych. To zatem niewielki koszt, a w zamian wydajność innych farb znacznie wzrośnie i polepszy estetykę wykończenia.

Nasi Partnerzy polecają