Farba na rdzę: czym pomalować rdzę?
Farba na rdzę pomoże nam zamaskować nieestetyczną korozję. Ważny jest jednak dobór farby do metalu na rdzę oraz znajomość zasad, które pozwolą pomalować rdzę bezpośrednio. Dlatego przygotowaliśmy poradnik na ten temat!
Spis treści
- Jak wybrać farbę do malowania bezpośrednio na rdzę?
- Jak przygotować podłoże do malowania farbą antykorozyjną?
- Odrdzewiacz czy farba na rdzę?
- Malowanie rdzy krok po kroku
Balustrada balkonowa, blaszane parapety i wszelkie metalowe elementy przedmiotów użytkowanych na zewnątrz wcześniej czy później mogą doświadczyć problemu korozji. Z pomocą przychodzą farba na rdzę oraz kilka nieskomplikowanych zabiegów, które na nowo pozwolą cieszyć się estetyką metalu bez skazy. Jak więc odświeżyć wygląd ogrodzenia czy parapetu?
Na rynku znajdziemy wiele specjalistycznych farb przeznaczonych do malowania bezpośrednio na rdzę. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, trzeba jednak odpowiednio przygotować powierzchnię i wybrać preparat, który będzie najlepszy dla danego metalowego elementu (jeśli mamy do pomalowania niewielką powierzchnię metalu, możemy wybrać farbę na rdzę w sprayu).
Jak wybrać farbę do malowania bezpośrednio na rdzę?
Kupując farbę do metalu na rdzę, zwróćmy uwagę na parametry, takie jak: przyczepność do podłoża oraz wysoka odporność na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV. Możemy sięgnąć po bezpodkładową farbę antykorozyjną bądź też po podkład na rdzę i farbę nawierzchniową. W pierwszym przypadku nakładamy farbę bezpośrednio na rdzę, co pozwala nam sprawnie przeprowadzić prace renowacyjne. Specjalistyczne produkty typu 3 w 1 spełniają funkcję gruntu, podkładu i farby nawierzchniowej. Malowanie bezpośrednio na rdzę umożliwia zatrzymanie procesu korozji, zapobiegając dalszemu jej rozwojowi.
.. Malowanie mebli. Jaką farbę wybrać? >>>
Jak przygotować podłoże do malowania farbą antykorozyjną?
Jak to zwykle bywa na początku prac renowacyjnych, najpierw musimy rzetelnie ocenić stan podłoża. Jeśli powierzchnia, po której zamierzamy malować, jest mocno zabrudzona, musimy użyć papieru ściernego, aby ją zmatowić. W następnej kolejności trzeba ją odpylić oraz zadbać o to, aby była sucha, bez zatłuszczeń i odprysków farby. Ważne jest, aby pozbyć się starych, odstających od podłoża powłok malarskich. Po oczyszczeniu powierzchni od zabrudzeń i kurzu matujemy ją drobnoziarnistym papierem ściernym.
Odrdzewiacz czy farba na rdzę?
Warto wiedzieć, że alternatywą dla szlifierki lub papieru ściernego jest odrdzewiacz. Preparat ten można kupić w formie aerozolu lub żelu. Pokrywa się nim części pokryte korozją. Odrdzewiacz umożliwia szybkie pozbycie się rdzy bez potrzeby używania papieru ściernego. Po nałożeniu preparatu często wystarczy przetrzeć skorodowane miejsca miękką ściereczką.
.. Jak usunąć rdzę z akcesoriów kuchennych? >>>
Malowanie rdzy krok po kroku
Jeżeli wybraliśmy farbę przeznaczoną do malowania bezpośrednio na rdzę, sprawdźmy jej działanie na małej powierzchni. Takie malowanie próbne pozwoli nam ocenić, czy po jej wyschnięciu efekt będzie zadowalający. Może się bowiem okazać, że jeszcze raz trzeba będzie usunąć stare powłoki i ponownie przygotować powierzchnię do malowania.
Przed malowaniem nie zapomnijmy o dokładnym przeczytaniu instrukcji oraz wymieszaniu farby. Bardzo ważne są odpowiednie warunki atmosferyczne – nie zaleca się przeprowadzania prac renowacyjnych podczas upałów czy wtedy, gdy wilgotność powietrza przekracza 80%. Farbę do metalu na rdzę nakładamy miękkim, płaskim pędzlem lub metodą natryskową.
Autor: materiały prasowe Benjamin Moore
Głęboka, szmaragdowa zieleń - modna propozycja od Benjamin Moore
Autor: mat. pras. Tikkurila
A może wyrazisty kolor? Tę szafkę pomalowano farbą Everal Aqua Matt marki Tikkurila
Autor: Bernard Białorucki
Na ścianie w kuchni pomalowanej farbą tablicową można zapisywać przepisy na ulubione dania, listę zakupów lub ozdobić ją ulubionym motywem malarskim.