Jaka folia przeciwsłoneczna do mieszkania? Folia odbijająca ciepło na okno - jak działa, jaką wybrać?
Folia przeciwsłoneczna na okna ma wiele zastosowań. Z jednej strony skutecznie chroni przed słońcem i promieniami UV, z drugiej zapobiega zarysowaniom i stłuczeniom. Ponadto folia okienna sama w sobie jest piękną dekoracją, która może ożywić i odmienić wnętrze. Jak wybrać folię odbijającą ciepło? Jak działa folia przeciwsłoneczna?
Spis treści
- Folia na okna - rodzaje, jak działa?
- Folia przeciwsłoneczna
- Folia lustro weneckie
- Folia antygraffiti
- Folia dekoracyjna
- Jak przykleić folię na okno? Prosty sposób, krok po kroku
Folia na okna - rodzaje, jak działa?
Folie okienne dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne, w zależności od której strony szyby chcemy je przykleić. Folie wewnętrzne odznaczają się większą trwałością niż zewnętrzne: folia umieszczona od wewnętrznej strony okna zazwyczaj będzie nam służyć 10-15 lat, natomiast folia zewnętrzna, w zależności od intensywności czynników atmosferycznych około 2-5 lat. Dlatego tak ważne jest, by wybierać folie od sprawdzonych producentów, cechujące się solidnością i wysoką jakością.
Ponadto, zanim wybierzemy folię, sprawdźmy, do jakich okien dany model pasuje – czy do szyby pojedynczej, czy szkła zespolonego. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć rady sprzedawcy lub producenta folii. Jest kilka rodzajów folii okiennych, a każda z nich spełnia inną funkcję.
Folia przeciwsłoneczna
Najczęściej wykonana jest z poliestru. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed światłem słonecznym i szkodliwym promieniowaniem UV. Profesjonalne folie przeciwsłoneczne mogą ograniczyć przenikanie światła i ciepła nawet do 90%. Najlepszy efekt uzyskamy, przyklejając folię po zewnętrznej stronie okna.
Jak działa przeciwsłoneczna folia na okna? Folia taka zachowuje się podobnie do zewnętrznej markizy: ogranicza przenikanie do wnętrza ciepła słonecznego, dzięki czemu temperatura w pomieszczeniu w upalne dni nie podnosi się drastycznie; natomiast zimą zapobiega uciekaniu ciepła na zewnątrz. W efekcie folia przeciwsłoneczna obniża koszty klimatyzacji i ogrzewania.
Folia lustro weneckie
Zapewnia stuprocentową nieprzezierność, a więc całkowite odbicie obrazu, dokładnie jak lustro. Sprawdza się zwłaszcza w dużych przeszkleniach, zapewniając prywatność osobom znajdującym się wewnątrz. Niestety, wieczorem, przy zapalonym świetle efekt znika, dlatego warto zaopatrzyć się w żaluzje, rolety lub zasłony.
Dużą zaletą folii lustro weneckie jest jej działanie przeciwsłoneczne – folia blokuje przedostawanie się do wnętrza promieni słonecznych i zapobiega podnoszeniu się temperatury w pomieszczeniu w upalne dni.
Folia antygraffiti
Ten rodzaj folii na okna można stosować wewnątrz i za zewnątrz, chociaż najczęściej wykorzystuje się ją do użytku zewnętrznego, np. oklejania witryn sklepowych. Jeśli zależy nam na uniknięciu zarysowań i uszkodzeń lub obawiamy się aktów wandalizmu, warto wybrać ten rodzaj folii. Folia antygraffiti jest bardzo twarda, dlatego trudno ją zarysować. Ponadto, specjalnie zaprojektowana powierzchnia sprawia, że usunięcie farby lub sprayu jest łatwe i nie wymaga użycia silnych detergentów
Folia dekoracyjna
To doskonały sposób, by odmienić lub ożywić wnętrze niewielkim nakładem kosztów. Folia dekoracyjna nie tylko pełni funkcję ozdobną, ale skutecznie chroni nas przed ciekawskim spojrzeniem sąsiadów lub przechodniów. Bogactwo wzorów, faktur i kolorów sprawia, że możemy dopasować folię do stylu wnętrza i naszych osobistych upodobań. Ten rodzaj folii na okna szczególnie dobrze sprawdza się w pokojach dziecięcych.
Jak przykleić folię na okno? Prosty sposób, krok po kroku
Przyklejanie folii na okna nie jest trudne ani czasochłonne. By przykleić folię do okna, będziemy potrzebować gumowej ściągaczki do mycia szyb oraz detergentu, którym spryskamy szklane powierzchnie. Detergent zrobimy w kilka minut sami: wystarczy do 1 litra czystej wody dodać kilka kropel płynu do naczyń. Następnie przelejmy miksturę do butelki z rozpylaczem i gotowe! Jak przykleić folię na okna?
KROK 1: Należy spryskać powierzchnię okna detergentem i zebrać brud i kurz przy pomocy ściągaczki lub ściereczki. Jeśli na szybie są pozostałości tynku lub farby, należy je delikatnie zeskrobać. Szyba musi być czysta i gładka
KROK 2: Przy pomocy ołówka na arkuszu folii należy dokładnie odwzorować powierzchnię szyby, w skali 1:1, a następnie dodać po 1 centymetrze po każdej ze stron (na zapas) i wyciąć szablon
KROK 3: Umytą szybę spryskać detergentem i przyłożyć do niej folię stroną klejącą i docisnąć. Dzięki mokrej szybie możemy łatwiej przesuwać wycięty szablon folii i dopasować do okna
KROK 4: Ponownie spryskać folię detergentem, a następnie dociskając, za pomocą ściągaczki wykonywać zamaszyste ruchy od środka do krawędzi szyby. W ten sposób usuniemy resztki wody i powietrza, które nagromadziły się pod powierzchnią folii
KROK 5: Upewnić się, że na folii nie ma żadnych załamań czy wybrzuszeń
KROK 6: Obciąć nadmiar folii nożykiem budowlanym
KROK 7: Na koniec osuszyć krawędzie folii ręcznikiem papierowym i docisnąć je ściągaczką