Fornir kamienny. Co to jest? Jak powstaje? Gdzie i jak go stosować?
Nowoczesne wnętrza kreują potrzebę szukania nowych rozwiązań. Technologia i trendy nie stoją w miejscu i sprawiają, że coraz większą popularnością cieszy się fornir kamienny. Wyjaśniamy, co to jest, jak powstaje i jak go stosować we wnętrzach.
Spis treści
- Fornir kamienny – co to jest i jak powstaje?
- W nowoczesnej kuchnia Małgosi i Jarka zabudowa meblowa pokryta jest okleina z łupka kamiennego. Wygląda świetnie!
- Fornir kamienny – czy warto go mieć?
- Fornir kamienny w mieszkaniu – aranżacje
Fornir kojarzy się przede wszystkim z drewnem, jednak coraz częściej sięgamy po jego odmianę z kamienia. Z czego składa się fornir kamienny? To nic innego, jak cienkie płaty surowca uzyskiwanego podczas skrawania. Fornir kamienny ma bardzo szerokie zastosowanie – najczęściej używa się go do celów dekoracyjnych.
Fornir kamienny – co to jest i jak powstaje?
Surowcem, z którego wykonuje się fornir kamienny, są łupki. Po raz pierwszy zastosował go w latach 90. ubiegłego wieku Amerykanin Gernot Ehrlich, który wykonywał na zamówienie stoły i fontanny stołowe ze standardowych płyt MDF. Przy pomocy żywicy naklejał na nie tabliczki z naturalnych łupków. Któregoś dnia podczas naprawy blatu dostrzegł niezwykłe właściwości forniru i zainteresował się nim. Tak długo eksperymentował, aż w końcu opatentował technologię produkcji forniru kamiennego.
W nowoczesnej kuchnia Małgosi i Jarka zabudowa meblowa pokryta jest okleina z łupka kamiennego. Wygląda świetnie!
Produkcja forniru kamiennego składa się z kilku etapów. Aby powstał, łupki kamienne muszą ulec rozwarstwieniu. Na początku trzeba wyrównać surowiec, a potem poddać go działaniu wysokiej temperatury. W ten sposób powstają cienkie płyty z kamienia. Na skałę, która ostygnie, nakłada się warstwę włókna szklanego. Po jej oderwaniu odchodzi również cienka warstwa łupka. Aby wzmocnić blok, należy go pokryć od spodu żywicą poliestrową. Kolor forniru zależy od rodzaju łupka użytego w produkcji.
Fornir kamienny – czy warto go mieć?
Ogromną zaletą tego materiału jest lekkość, elastyczność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Dzięki temu łatwo można wprowadzić do wnętrz ciekawe elementy kamienne, o wielu nietypowych kształtach. Każdy może to zrobić, a montaż nie wymaga dużo siły. Kolejnym atutem jest to, że fornir łatwo się czyści. To dlatego da się go zamontować praktycznie w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Można oklejać nim różne powierzchnie – od ścian po fronty czy blaty mebli.
Polecany artykuł:
Wydawać by się mogło, że jest to kosztowne rozwiązanie. Na szczęście technologia poszła do przodu na tyle, że producenci mogli sobie pozwolić na obniżenie cen. Fornir kamienny dostępny jest w formie odpowiednio skrojonych rolek, które rozwija się i układa – najlepiej robić to w temperaturze pokojowej, inaczej materiał na spodzie narażony jest na pęknięcia. Na stronach internetowych standardowy koszt pojedynczego arkusza wynos od 100 do 150 zł. Ze względu na grubość i fakturę fornir kamienny raczej nie nadaje się na podłogę.
Fornir kamienny w mieszkaniu – aranżacje
Fornir kamienny nadaje się zarówno do powierzchni wewnętrznych oraz zewnętrznych. Idealnie przylega do klejonej powierzchni i jest stosunkowo cienki. Równie prosta jest obróbka – wystarczą dobre nożyczki. Jak wykorzystać kamienny fornir w aranżacji? Ciekawym rozwiązaniem może być kabina prysznicowa wyłożona fornirem w tonacji grafitowej. Trzeba tylko pamiętać o tym, by wybrać fakturę bez ostrych elementów i nierówności. Tapeta kamienna może być efektowną dekoracją salonu, np. tam, gdzie znajduje się telewizor lub kominek. Naturalnie wykończona kamienna ściana będzie wspaniałym kontrastem dla pozostałych ścian pomalowanych na biało lub inny kolor.
Polecany artykuł:
Decydując się na fornir kamienny trzeba przemyśleć, gdzie go wykorzystać – to dobra opcja do mieszkań dużych i przestronnych. Jeśli mamy małe mieszkanie lub kawalerkę, a marzy nam się taki fornir, warto zastosować go na niedużej powierzchni, np. jako blat, element biurka, parapet lub panel dekoracyjny. Fornir kamienny będzie świetnie pasował zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego. Kolory czerni i ceglaste pasują do stylistyki loftu, natomiast biel doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach skandynawskich, surowych i minimalistycznych. Niezależnie od tego, w czym gustujemy, przy odrobinie kreatywności możemy sprawić sobie piękne, gustowne, a przy tym uniwersalne mieszkanie.
Autor: materiały prasowe Garde Hvalsøe
NA WIDOKU Łączenia na wczepy na krawędziach szuflad to niezawodny znak, że mamy do czynienia z litym drewnem i solidnym stolarskim rzemiosłem. Kuchnia „Dinesen” – olejowany dąb, stal i linoleum, Garde Hvalsøe. gardehvalsoe.dk
Autor: Konrad Kalbarczyk
Dzięki odpowiedniej impregnacji, okładziny trawertynowe są są łatwe do utrzymania w czystości.