Fototapeta: hit czy kit? Radzimy, jak stosować fototapety
Fototapeta wróciła do łask i nie ma już nic wspólnego z oklepanym widoczkiem jak jeszcze kilka lat temu. Dziś fototapety na ścianę dodają głębi i dynamiki, a przez to poprawiają proporcje pomieszczenia. Przeczytaj, jak stosować fototapety w dekoracji ścian oraz jakie rozwiązania są współcześnie na topie.
Autor: Rebel Walls materiały prasowe
Motywy egzotyczne na fototapetach są modne w tym sezonie
Spis treści
- Fototapeta: co to jest?
- Fototapety na ścianę w różnych pomieszczeniach
- Fototapety: jakie ich są rodzaje?
- Fototapeta: jak przygotować ścianę?
- Fototapeta: dlaczego warto się do niej przekonać? 3 najważniejsze powody
- Fototapeta na wymiar: o czym trzeba pamiętać przy jej wyborze?
- Modne fototapety na ścianę, czyli co lubią Polacy
- Tapeta stylizowana na lata 60.
- Tapety tradycyjne i rustykalne
- Fototapety z przeszłości
- Fototapety kobiece i romantyczne
- Tapety we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Fototapeta wróciła do łask. Tym razem fototapety są mocnym narzędziem projektantów w dekoracji ścian. Dają dużo możliwości twórczych i są tanim, szybkim i oryginalnym sposobem na efektowną ścianę. Pierwszy boom na fototapety jako dekoracje ścian zaczął się 30 lat temu i skończył się totalną klapą. Jeszcze dziś zbieramy tego żniwo. Przeciętny człowiek próbujący sensownie urządzić swoje M, nieświadomy mocy dzisiejszych materiałów i nowoczesnych technologii, na hasło fototapeta reaguje gęsią skórką. I nic dziwnego. Jakość materiałów, na których robiono kiedyś wydruki, i - delikatnie mówiąc - mało finezyjne motywy zrobiły swoje.
Fototapeta: co to jest?
Fototapeta to fotografia lub grafika wydrukowana z użyciem specjalnej maszyny drukarskiej, tzw. plotera. Jej wymiary mogą być dowolne. Fototapety sprzedawane są w tzw. brytach, czyli kawałkach, które łączy się na ścianie. Ograniczeniem rozmiaru jest jakość fotografii, czyli to, jak bardzo można ją powiększyć, nie tracąc na ostrości. Wzór wybiera się z gotowej kolekcji producenta (często sygnowanej nazwiskiem znanego projektanta) albo z banku zdjęć, w którym dostępne są dziesiątki tysięcy fotografii i grafik (wtedy do pierwszego metra fototapety doliczana jest niewielka opłata licencyjna). Do dekoracji ściany można też użyć własnego zdjęcia, jeśli spełnia wymagane parametry.
Fototapety na ścianę w różnych pomieszczeniach
Przyklejenie fototapety na ścianie to doskonały pomysł na zmianę wystroju wnętrza. Dobrze dobrana fototapeta potrafi podkreślić styl panujący w wybranym przez nas pomieszczeniu lub wyeksponować meble, dla których stanowi tło. Ozdabianie pokoju dziennego grafikami lub fototapetami jest najprostszą i najpopularniejszą formą dekoracji. Jednak fototapety pojawiają się również w łazience czy w kuchni. Ten pomysł na ciekawą, a jednocześnie nietypową aranżację wnętrza nikogo już nie dziwi.
Fototapety: jakie ich są rodzaje?
Przy doborze fototapety najważniejszy jest wybór nośnika. Przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych materiałów oraz ich właściwości.
Folia samoprzylepna: jest rodzajem naklejki. Pokrywana nią powierzchnia powinna być gładka. Idealnie nadaje się na meble, drzwi i szyby. Zalaminowaną można stosować na gładkiej ścianie.
Papier: zwykły papier dość łatwo się rwie, dlatego do fototapet używa się najczęściej papieru syntetycznego, np. z dodatkiem lateksu.
Fototapeta lateksowa: to papier z domieszką lateksu. Pozwala ścianie oddychać. Bez laminowania nadaje się pod szybę lub w miejsce nienarażone na tarcie i dotykanie, chyba że zadrukowana jest lateksowym atramentem. Po wzmocnieniu laminowaniem nadaje się do większości pomieszczeń, można ją zmywać wodą.
Flizelina: to podkład dwuwarstwowy o spodzie z flizeliny (włókniny poliestrowej), z wierzchu może być pokryty innym tworzywem, np. winylem.
Fototapeta winylowa: oznacza najczęściej flizelinę z dodatkiem winylu. Podkład grubszy, cięższy, nieprzepuszczalny i najtrwalszy (ale także droższy). Wielokrotnie zmywalny. Może ukrywać drobne niedoskonałości ściany, jednak nie pozwala jej oddychać. Można ją stosować w kuchni, łazience, przedpokoju.
Fototapeta: jak przygotować ścianę?
Warto zadbać o wsparcie. Naklejenie fototapety bez udziału fachowca jest możliwe, ale wymaga udziału dwóch osób. Jeśli zamierzasz nakleić bardzo dużą fototapetę, rozważ zlecenie montażu firmie, w której zamawiasz fototapetę, albo firmie zewnętrznej.
Przed naklejeniem fototapety należy przygotować ścianę. Usuń łuszczącą się farbę, załataj dziury, zlikwiduj nierówności, przemyj wodą z mydłem i osusz. Zagruntuj unigruntem albo klejem malarskim dla podniesienia przyczepności. Kolor ściany może prześwitywać przez fototapetę. Ściany wilgotne (łazienka, kuchnia) należy pokryć warstwą zaprawy wodoszczelnej. Przed naklejaniem tapety trzeba też usunąć listwy przypodłogowe, włączniki i gniazdka elektryczne.
Przeczytaj instrukcję producenta fototapety. Sprzedawca powinien dysponować informacjami o sposobach montażu swoich produktów. Dowiedz się, czy tak jest, zanim zaczniesz wybierać fototapetę, a potem zastosuj się do zaleceń.
Fototapeta: dlaczego warto się do niej przekonać? 3 najważniejsze powody
1. Po pierwsze, fototapeta może optycznie dodać przestrzeni małemu wnętrzu. Przy takiej misji do dekoracji ścian potrzebny jest wzór o charakterze przestrzennym: panoramicznym lub perspektywicznym. Musimy widzieć głębię. To może być fototapeta: panoram miasta, widok na wąską klimatyczną uliczkę, widok bramy, motyw arkadowy lub krajobraz.2. Po drugie, fototapety można zastosować w każdym pomieszczeniu. Fototapeta jako dekoracja ścian może zastąpić płytki nad blatem w kuchni (tapety laminowane, zmywalne i odporne na wilgoć). Fototapeta może stać się też ozdobą niewielkiej łazienki, elementem relaksującym w sypialni (motywy roślinne), może również wprowadzić klimat wielkiego miasta do salonu. Można naciągnąć ją na blejtram, okleić nią nieciekawy mebel lub ukryć pod nią drzwi.3. I po trzecie, fototapeta jest bardzo praktyczna, łatwa w utrzymaniu i w aplikacji. Papier, na którym robi się wydruk, jest wzmocniony i odpowiednio zabezpieczony. Mamy też do dyspozycji tapety winylowe. Fototapety kładziemy tak jak klasyczne tapety na klej lub wybieramy opcję samoprzylepną. Dla mało cierpliwych dostępna jest usługa z montażem. Przecieramy powierzchnię szmatką zwilżoną wodą z delikatnym płynem.
1. Laminowanie nieznacznie zwiększa koszt (ok. 20 zł/m2), za to w dużym stopniu chroni farbę. Można wybrać laminat matowy lub z połyskiem, ale ten ostatni uwydatni nierówności ściany. Laminaty różnią się jakością. Upewnij się, że fototapeta jest zabezpieczona laminatem z folii albo przynajmniej laminatem płynnym nakładanym na gorąco.
2. Odporność na czyszczenie. Każda tapeta po zalaminowaniu jest teoretycznie „zmywalna”, czyli można ją czyścić. W rzeczywistości odporna na czyszczenie jest tylko taka fototapeta, której i podkład, i farba, i laminat są wysokiej jakości. W przeciwnym razie słowo „zmywalna” może nabrać zupełnie innego znaczenia.
3. Na zakładkę albo wzdłuż krawędzi. Zakładka to powtórzenie fragmentu wzoru na brzegach sąsiednich brytów (margines błędu pomocny przy łączeniu brytów). Przydaje się w przypadku folii samoprzylepnej, która może się nieznacznie kurczyć. Sprawia jednak, że miejsce łączenia jest widoczne. Jeśli zależy ci na zupełnie gładkiej ścianie, wybierz łączenie wzdłuż krawędzi.
4. Zgodność wzoru i koloru. Zanim nakleisz fototapetę, sprawdź, czy wzory na brytach zgadzają się ze sobą i mają ten sam odcień. Naklejonej fototapety nie możesz reklamować, zwrócić, wymienić.
Fototapeta na wymiar: o czym trzeba pamiętać przy jej wyborze?
Pamiętajmy, że oprócz gotowych wzorów fototapet możemy zrobić wydruk na zamówienie. Zdjęcie możemy zrobić sami. Pamiętajmy tylko, że musi być w odpowiednio dużej rozdzielczości. Wskazówki o wymiarach zdjęcia znajdziemy u producentów fototapet na wymiar i na zamówienie.
Fototapeta nie musi, a nawet nie powinna zajmować całej powierzchni ściany. Wystarczy podkreślenie fragmentu lub wypełnienie wnęki - taka dekoracja jest ciekawa i nie zdominuje wnętrza.
Modne fototapety na ścianę, czyli co lubią Polacy
W klasycznych wnętrzach doskonale sprawdzą się grafiki prezentujące naturę np. dmuchawce czy pole lawendy. W kuchni urządzonej w klasycznym stylu nad blatem możemy zobaczyć zdjęcie suszących się ziół umieszczonych za szkłem. Do minimalistycznych i loftowych aranżacji najczęściej wybierane są fototapety z abstrakcyjnymi obrazami lub grafiki z widokiem największych światowych metropolii jak Nowy Jork czy Londyn. Fototapety często pojawiają się również w pokojach dziecięcych. Pobudzają one wyobraźnię i dodatkowo chronią ścianę przed zabrudzeniami, dlatego najczęściej pojawiają się na ścianie za łóżkiem.
Nowoczesne aranżacje wnętrz kładą duży nacisk na kolory oraz wzory na ścianach. Fototapeta efektownie zmieni każde wnętrze bez dużych nakładów finansowych. Fototapety mają teraz niezliczoną ilość wzorów i mogą być zindywidualizowane. Z powodzeniem zastąpią inny materiał, wyrażą osobowość właściciela czy dodadzą wnętrzu głębi. To dekoracje ścian, które w każdej chwili możemy zmienić i wykreować styl wnętrza na nowo. Fototapety to świetny pomysł na ścianę w każdym pomieszczeniu mieszkania czy domu. Dekorują ściany nie tylko w salonie, jadalni czy sypialni, ale także w łazience i kuchni, gdzie niegdyś królowały głównie płytki ceramiczne.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Fototapety odpowiednio wykorzystane we wnętrzu tworzą iluzję przestrzeni i głębszej perspektywy. Na przykład łóżko usytuowane pod ścianką działową, z fototapetą z widokiem na nowoczesne wieżowce, będzie wyglądało tak, jakby znajdowało się na środku ruchliwej ulicy, ciągnącej się aż po horyzont. Dzięki takiej dekoracji ściennej możemy budzić się i zasypiać pośród drapaczy chmur. Bogate i różnorodne wzornictwo fototapet daje wiele możliwości fantazyjnych dekoracji ściennych – wszystko zależy od naszej pomysłowości i odpowiedniego wyboru fototapety.
Tapeta stylizowana na lata 60.
Zamiast fototapety możesz położyć na ścianach w swoim wnętrzu także oryginalne tapety. Geometryczna ornamentyka tapety pasuje do aranżacji wnętrza nowoczesnego. Dekoracje ścienne w pawie oka, stylizowane na lata 60., stworzą niepowtarzalny klimat w twoim pokoju. Tapety w nasyconych kolorach żółci, pomarańczu i brązu przykleiliśmy na ścianę jadalni. Powstał w ten sposób pionowy rejestr wyznaczający strefę jadalni. Wzór dekoracyjnej tapety w stylistyce lat 60. zainspirował nas do stworzenia kolejnej dekoracji ściennej: grafiki również stylizowanej na lata 60 – wycięliśmy pawie oczko i oprawiliśmy w ramy, wieszając na tle kolorowej ściany.
Dekoracje ścienne o wyrazistym, pulsującym wzorze naklejone na ścianę nie powinny mieć żadnej kolorystycznej konkurencji. Aranżacja wnętrza nawiązuje do obłych form na tapecie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Geometryczna ornamentyka pasuje do nowoczesnego wnętrza.
Tapety tradycyjne i rustykalne
Fototapety w romantyczne kwiatki to propozycja w sam raz na dekoracje ścienne kobiecej sypialni. Drobny, pastelowy wzór, rozrzucony na jasnym tle tapety, jest subtelnym akcentem, który nieco zaciera przestrzenne podziały w pokoju. Dekoracje ścienne w pokoju polegają również na skontrastowaniu ciepłej kolorystyki tapety z błękitem ściennej okładziny zamocowanej przy łóżku.
Autor: archiwum
Tapeta w romantyczne kwiatki to propozycja w sam raz do kobiecej sypialni.
Fototapety z przeszłości
Klasyczne tapety nawiązują do tkanin obiciowych, wzorów adamaszkowych lub misternych haftów firanowych. Tapeta z drobnym, roślinnym ornamentem w kolorze bordowym, w połączeniu z ciemną podłogą, może sprawić, że dekoracje ścienne salonu będą miały nieco bardziej mroczny charakter. Jednak jeśli wprowadzimy do salonu meble w jasnej tkaninie obiciowej i białą kwiecistą firanę, to rozjaśnią one pomieszczenie i będą ciekawie wyglądać na tle ciemnej tapety.
Fototapety kobiece i romantyczne
Dekoracje ścienne w grochy i kropki powracają w tym sezonie. Taki deseń sprawdza się nie tylko jako nadruk na letnich sukienkach. Ma także wpływ na tapety. Ten niezwykle popularny w latach 50. deseń kojarzy się z kobiecością. Dekoracje ścienne takie jak białe tapety w czarne grochy zdobiące dolną część ściany w przedpokoju nadają aranżacji wnętrza pewnej lekkości.
Kółka, półkola i paski to motywy dekoracji ściennych, które można odnaleźć w niemal każdej nowocześnie urządzonej sypialni. Wzorzysta tapeta położona na ścianie nad wezgłowiem łóżka stała się punktem wyjścia dla stworzenia ciekawej stylistyki wnętrza. Obłe lub kuliste formy mają nocne szafki, dywanik i lampa. Wspólna jest także kolorystyka sypialni. Barwy pościeli nawiązują do różowo-pomarańczowo-błękitnych nadruków na tapecie.
Autor: Krzysztof Zasuwik
Biała tapeta w czarne grochy nadaje wnętrzu lekkości.
Tapety we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Efektowne tapety na ścianę świetnie sprawdzają się w każdym pomieszczeniu. Nie tylko pięknie dekorują, lecz także pozwalają optycznie poprawić proporcje pomieszczenia. Sprawdź, jak różne tapety prezentują się we wnętrzach.
Autor: Rebel Walls materiały prasowe
Autor: Sandberg, materiały prasowe
Autor: Rebel Walls materiały prasowe
Nowy Jork i styl industrialny, a wszystko okraszone napisami
Autor: Mr Perswall
Czerwona cegła jak prawdziwa, a to tylko tapeta!