Fugowanie płytek. Jak spoinować płytki krok po kroku?

2019-07-30 17:46

Fugowanie płytek to jedna z tych czynności, na których możemy zaoszczędzić podczas wykańczania lub remontowania mieszkania. To zadanie stosunkowo proste, dzięki czemu nie musimy powierzać go specjaliście. Spoinowanie płytek wymaga jednak zwrócenia uwagi na kilka istotnych aspektów, o których piszemy poniżej.

Fugowanie płytek
Autor: mat. prasowe Sopro Białe płytki ścienne z kontrastującą z nimi czarną fugą

Spis treści

  1. Fugi do płytek – rodzaje i wybór
  2. Fugowanie płytek krok po kroku
  3. Fugowanie próbne – kiedy jest konieczne?

Fugi do płytek – rodzaje i wybór

Fuga zabezpiecza powierzchnię ściany lub podłogi wykończonej płytkami przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz innych czynników, jeśli… jest odpowiednio dobrana. Liczą się nie tylko kolor, który będzie dobrze współgrał z barwą płytek, lecz także konkretne właściwości i przystosowanie danego produktu. Do wyboru mamy:

Fugi cementowe, które nadają się przede wszystkim do spoinowania powierzchni wewnętrznych, głównie ścian, ale na rynku są też dostępne fugi cementowe o podwyższonych parametrach technicznych, które sprawdzają się także na podłogach, również w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienki i kuchnie. Nadają się do spoinowania płytek ceramicznych i kamiennych. Mogą wypełniać szczeliny do szerokości 15 mm.

Fugi cementowe elastyczne, które stanowią unowocześnioną formę tradycyjnych fug cementowych. Szybciej wiążą i schną, są trwalsze, a przy tym wyjątkowo odporne na ścieranie, powstawanie plam i wykwitów oraz rozwój grzybów i bakterii. Nadają się do spoinowania płytek ceramicznych, kamiennych i szklanych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Mogą być stosowane w pomieszczeniach mokrych, a także na powierzchniach odkształconych i na ogrzewaniu podłogowym. Wypełniają szczeliny o szerokości od 2 do 20 mm.

Fugi akrylowe, które są produktami gotowymi, co oznacza, że nie wymagają rozrabiania z wodą. Polecane są głównie do stosowania wewnątrz budynków, gdzie dobrze spoinują płytki ceramiczne i szklane, a także gres i mozaikę – zarówno na ścianach, jak i na podłogach, również w pomieszczeniach mokrych. Ze względu na swoją elastyczność mogą być stosowane na powierzchniach odkształconych i na ogrzewaniu podłogowym. Wypełniają szczeliny o szerokości od 1 do 10 mm.

Fugi epoksydowe, które są wyjątkowo trwałe, elastyczne i odporne na wysoką temperaturę, działanie kwasów i środków chemicznych, a przy tym wodoszczelne. Dzięki temu mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz budynków – zarówno na ścianach, jak i na podłogach, także tych narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Fugi epoksydowe są polecane do spoinowania płytek na dużych powierzchniach, takich jak hale, budynki użyteczności publicznej, a nawet baseny. Wypełniają szczeliny o szerokości 2 mm lub większej.

Warto wiedzieć: kupując więcej opakowań, należy zwrócić uwagę na to, by wybierać fugi z tej samej partii. Jest to szczególnie ważne, kiedy podczas pracy okaże się, że kupiliśmy zbyt mało produktu. Choć fugi z różnych partii mogą się różnić kolorem tylko nieznacznie, po zakończeniu zadania możemy zauważyć różnicę w odcieniach.

Fugowanie płytek – niezbędne wyposażenie

Przystępując do fugowania płytek ściennych lub podłogowych, powinniśmy wyposażyć się w takie rzeczy, jak:

  • skrobak do fug (w przypadku usuwania starej fugi);
  • nożyk z wymiennym ostrzem;
  • odkurzacz;
  • fuga w wybranym kolorze;
  • szpachelka;
  • wiadro;
  • rękawica do fugowania;
  • paca gumowa do fugowania (fugowanie płytek ściennych);
  • suwak gumowy do fugowania (fugowanie płytek podłogowych);
  • paca z ząbkami (opcjonalnie do formowania fugi zamiast gąbki);
  • paca z gąbką lub gąbka;
  • impregnat do płytek (w przypadku płytek porowatych);
  • preparat do usuwania osadu cementowego.

Fugowanie płytek krok po kroku

Zarówno podczas fugowania płytek ściennych, jak i fugowania płytek podłogowych należy postawić na odpowiednie przygotowanie, wyposażenie się we właściwe produkty i dużą precyzję wykonywania kolejnych kroków.

Krok 1: przygotowanie podłoża

Fugowanie płytek zaczynamy zawsze po pełnym wyschnięciu kleju. W pierwszej kolejności pozbywamy się jego resztek. Następnie eliminujemy pozostały brud i kurz. Najlepiej posłużyć się w tym celu nożykiem z wymiennym ostrzem i odkurzaczem lub zmiotką. Podczas przygotowywania podłoża należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie uszkodzić naroży płytek. Na koniec warto delikatnie zwilżyć krawędzie płytek, używając ściereczki. Robimy to jednak tak, by woda nie dostała się do spoin.

Jeśli przeprowadzamy remont i konieczne jest uprzednie usunięcie starej fugi, dobrze jest wyposażyć się w specjalny skrobak do fug. To narzędzie, które pozwoli nam precyzyjnie wykonać zadanie, a przy tym nie uszkodzić materiałów, które okalają spoiny.

Krok 2: przygotowanie fugi

Ilekroć przygotowujemy fugę, powinniśmy pamiętać o zachowaniu tych samych proporcji wody zarobowej do ilości zaprawy. Fuga do płytek będzie miała dzięki temu taki sam kolor oraz identyczne właściwości techniczne. Gotowy produkt nie powinien być ani za gęsty, ani za rzadki. Ważne, by stosować się do zaleceń producenta danego wyrobu, które znajdziemy zawsze na opakowaniu. Mieszankę do fugowania płytek możemy przygotować np. w małym wiaderku, używając do tego szpachelki. Nie zapominajmy o tym, by przed przygotowywaniem fugi dokładnie umyć wszystkie narzędzia.

Krok 3: aplikowanie i zacieranie fugi

Od razu po przygotowaniu fugi do płytek nakładamy ją na powierzchnię ściany lub podłogi, używając gumowej pacy, dzięki której nie uszkodzimy warstwy dekoracyjnej. Zaprawę aplikujemy na niewielkie fragmenty, stosunkowo mocno wcierając ją w spoiny, by równomiernie je wypełnić, a jednocześnie zaoszczędzić materiał. Nakładając fugę, pacę prowadzimy zawsze pod kątem.

Zamiast pacy możemy zastosować specjalny pistolet do fugowania, ale w przypadku pojedynczego remontu czy wykończenia mieszkania będzie on raczej zbędnym wydatkiem. Przyda się z kolei podczas fugowania płytek na bardzo dużej powierzchni. W trakcie fugowania płytek podłogowych lepszy od tradycyjnej pacy może się natomiast okazać specjalny suwak gumowy.

Krok 4: zbieranie nadmiaru fugi i czyszczenie płytek

Po rozprowadzeniu zaprawy i jej wyschnięciu możemy przystąpić do zebrania nadmiaru fugi, w czym pomoże nam chłonna i wytrzymała gąbka lub specjalna paca z ząbkami, która idealnie nadaje kształt. Podczas tego zadania nie powinniśmy używać zbyt dużo wody, aby nie doprowadzić po powstania przebarwień. Jeśli zauważymy, że zaprawa została nierównomiernie rozłożona, powinniśmy zaczekać ok. 20-30 minut do wstępnego związania i dopiero wtedy wykonać poprawki, a następnie umyć płytki, delikatnie wygładzając je gąbką.

Podczas zbierania nadmiaru fugi i czyszczenia płytek warto skorzystać z gumowych rękawic, ponieważ pozostałości zaprawy ciężko jest zmyć ze skóry.

Krok 5: usuwanie osadu

Zazwyczaj po zakończeniu fugowania na powierzchni płytek zauważalny jest lekki osad. Pozbywamy się go dopiero po 2 tygodniach od spoinowania, używając w tym celu specjalnego środka, który jest polecany przez producenta fugi.

..  Montaż paneli podłogowych krok po kroku >>>

Fugowanie próbne – kiedy jest konieczne?

Jeśli płytki, które wykańczamy, mają porowatą strukturę, co jest przypadłością chociażby gresu, powinniśmy zdecydować się na tzw. fugowanie próbne. Warto pamiętać o tym, że źle przeprowadzone fugowanie płytek gresowych oraz innych porowatych elementów może prowadzić do ich uszkodzenia. Podczas fugowania wstępnego należy zaaplikować zaprawę jedynie na niewielkim fragmencie powierzchni i obserwować, czy stosowany przez nas środek nie barwi płytek lub nie odkłada się w ich porach. Jeśli tak się dzieje, konieczne jest zaimpregnowanie płytek preparatem wskazanym przez producenta fugi.

Czy warto wybrać płytki rektyfikowane?
Nasi Partnerzy polecają