Kolor fuksja. Jak wykorzystać fuksję we wnętrzach? Porady dekoratorskie
Fuksja to kolor wyrazisty, mocny, energetyczny. Jeśli pojawia się na dużej powierzchni, od razu nadaje charakter całemu wnętrzu. Dlatego też trzeba postępować z nią ostrożnie. O wiele łatwiej wprowadzać kolor fuksja za pomocą dodatków i dekoracji. A jakie barwy szczególnie korzystnie wypadają obok fuksji? O tym przeczytasz niżej.
Autor: mat. pras. Soho House Retail
Fotel z fuksjową tapicerką - wersja do klasycznych bądź eklektycznych wnętrz
Spis treści
- Fuksja – jaki to kolor?
- Kolor fuksja we wnętrzach
- Kolor fuksja – z czym łączyć?
- Fuksja w różnych pomieszczeniach
- Wyraziste kolory w aranżacjach wnętrz (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)
Fuksja – jaki to kolor?
Fuksję traktuje się najczęściej jako mocny odcień różowego. Sytuuje się gdzieś pomiędzy czystym różem a fioletem (bywa też uznawana za odcień fioletu, choć rzadziej). Zbliżone barwy do fuksji to m.in. magenta oraz malinowy róż.
Fuksję opisuje się również jako połączenie koloru czerwonego i niebieskiego w równych proporcjach. Jeszcze inna charakterystyka to fuksja jako odmiana koloru purpurowego (barwa znajdująca się między czerwienią a fioletem).
Warto wiedzieć: fuksja to określenie nie tylko koloru, lecz także kwiatu. Obydwa pochodzą od nazwiska XVI-wiecznego botanika niemieckiego Leonharta Fuchsa.
.. Poznaj odcienie koloru czerwonego >>>
.. Różne odcienie zieleni – warto je znać! >>>
Kolor fuksja we wnętrzach
Fuksja jest kolorem energetycznym i mocnym, przez co wiele osób ma obawy, żeby korzystać z jej uroku – mogłaby bowiem zdominować wystrój. Jeszcze 20-30 lat temu częściej można było ją spotkać jako wyrazisty kolor ścian. Dziś jednak największą popularnością cieszą się dodatki w kolorze fuksja, a także niewielkie meble. Wraz z modą na soczyste, głębokie barwy tapicerek oraz welurowe i aksamitne obicia również fuksja przeżywa swój renesans. Świetnie wyglądają chociażby fotele z tapicerką w tym kolorze. A na jakie dodatki i dekoracje czarujące barwą fuksja warto jeszcze zwrócić uwagę?
Lampy. Już jeden barwny klosz lampy wiszącej czy stołowej ożywi wnętrze, dodając mu energii, jednocześnie zaś nie zdominuje wystroju.
Poduszki dekoracyjne. Jeśli mamy aksamitną bądź welurową sofę, trzymajmy się podobnych materiałów w przypadku poszewek. Warto stworzyć barwną kompozycję z różnorodnych poduszek, w tym tych w kolorze fuksja.
Zasłony. Fuksja może być jednym z kolorów na praktycznych tkaninach dekoracyjnych (jednobarwne z fuksją mogłyby zdominować wnętrze). Aż się prosi, by je dodać, jeśli w pomieszczeniu znajduje się np. fotel w kolorze fuksja.
Tapety. Podobnie jak w przypadku zasłon warto, by fuksja była przełamana inną barwą. Możemy np. wybrać paski fuksji na białym bądź szarym tle albo biało-fuksjową kratkę czy pepitkę.
Kolor fuksja – z czym łączyć?
I kolejne ważne pytanie: z czym łączyć fuksję? Oto kilka podpowiedzi kolorystycznych:
Fuksja plus fiolet. Barwy zbliżone do siebie, więc naturalnie się uzupełniają.
Fuksja plus pomarańczowy albo żółty. Duet niezwykle energetyczny. Stanowi gotową inspirację, jeśli chodzi o ożywienie np. salonu za pomocą żywych kolorów.
Fuksja plus biały albo szary. Obydwa wspomniane dodatki osłabiają aranżacyjną moc fuksji. Staje się łagodniejsza i mniej dominuje we wnętrzu.
Fuksja plus turkus. Duet żywy, elegancki, bardzo ciekawie prezentujący się we wnętrzach. Fuksja traci odrobinę swojej mocy, a turkus zyskuje niebanalne towarzystwo.
Fuksja plus granat. Kolejny sposób na ciekawe złagodzenie dominującego charakteru fuksji.
Fuksja plus zieleń. Modna szmaragdowa zieleń stanowi wręcz wymarzone towarzystwo dla fuksji. Barwy te nawzajem się równoważą. Można również poeksperymentować z łagodniejszymi odcieniami zieleni, np. kolorem miętowym.
Fuksja w różnych pomieszczeniach
Fuksja w salonie. Wersja dla odważnych? Tapeta albo aksamitna sofa w kolorze fuksja. Można również pomalować wybraną ścianę (np. za sofą) w tej barwie. Wersja bezpieczniejsza? Poduszki, wazony, zasłony i dekoracje o barwie fuksja.
Fuksja w sypialni. Warto ją stosować albo na niewielkiej powierzchni, albo na ścianie za łóżkiem. Elegancko i soczyście prezentuje się chociażby zagłówek w tym kolorze. Nie przesadzajmy jednak z fuksją w sypialni, bo mogłaby zakłócać sen.
Fuksja w kuchni. Szafki kuchenne w kolorze kuchni pozwolą stworzyć energetyczną aranżację wnętrza, pobudzą też apetyt. W wersji mini możemy zaś pomyśleć o naczyniach i akcesoriach w tej barwie (już same uchwyty w kolorze fuksji dodadzą kuchni charakteru).
Fuksja w łazience. W skromnej wersji doda wnętrzu energii i elegancji, na większej powierzchni zaś pozwoli się szybciej rozbudzić o poranku. Warto ją jednak złagodzić bielą, szarością albo bladym turkusem czy błękitem.
Wyraziste kolory w aranżacjach wnętrz (ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ)
Fuksja nie jest jedynym mocnym kolorem, który doda wnętrzom! Dowiedz się, jak aranżować dom z mocnymi barwami w roli głównej lub w charakterze wyrazistych dodatków.
Autor: materiały prasowe Dekoral
Kolor koralowy współgra zarówno z pastelami, jak i żywymi, intensywnymi barwami.
Autor: gettyimages
Szafka w kolorze turkusowym
Autor: Ludlowstoves.co.uk
Cegła nie w kolorze ceglastym, lecz ciemnym dyniowym!
Autor: mat. pras. BoConcept
Ochra świetnie komponuje się z ciemnymi kolorami, takimi jak czerń, fiolet, grafit.