Gdzie w domu sprawdzi się światło zimne, a gdzie ciepłe? Wiele osób popełnia błąd

2023-02-23 14:49

Wybierając oświetlenie do domu czy mieszkania powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówki. Ciepłe światło będzie odpowiednie dla niektórych pomieszczeń, ale w innych może się nie sprawdzić. Dowiedz się, jakie światło jest najlepsze do kuchni, salonu czy sypialni.

lampa w pokoju
Autor: getty images

Co to jest temperatura barwowa światła?

Temperatura barwowa określa jak „ciepłe” lub „zimne” jest światło. Te wartości określa się za pomocą Kelwinów (K) i umieszcza się najczęściej na opakowaniach żarówek.

Wyróżniamy trzy barwy światła:

  • ciepłą (ok. 3000 K)
  • neutralną (ok. 4000 K)
  • zimną (6000 K).

Warto zapamiętać, że im światło jest cieplejsze, tym jest ciemniejsze (bardziej pomarańczowe). Natomiast światło zimne jest jasne, kolorystycznie podchodzące pod biel.

Dlaczego tak istotne jest, by odpowiednio dopasować temperaturę światła do pomieszczenia? Każdy z wymienionych rodzajów światła inaczej wpływa na nasz nastrój i efektywność pracy.

Światło ciepłe pomaga w relaksacji, odpręża i wycisza. Tworzy również we wnętrzu przytulny, miły klimat. Światło ciepłe emituje m.in. płomień świecy.

Światło neutralne i zimne poprawia koncentrację i zwiększa produktywność. W jego towarzystwie jesteśmy czujni i skupieni, a nasze zmysły ulegają wyostrzeniu.

Światło zimne często stosowane jest w szpitalach, gabinetach kosmetycznych i wszędzie tam, gdzie wymagane jest maksymalne skupienie i precyzja działania.

Światło ciepłe – gdzie stosować?

Żarówki emitujące ciepłe światło sprawdzą się w pomieszczeniach, w których się relaksujemy i odpoczywamy, a więc np. w salonie i sypialni.

Jeśli w salonie lub sypialni mamy kącik do czytania, tu również świetnie odnajdą się żarówki emitujące światło ciepłe. Ponadto, światło do czytania nie powinno być zbyt mocne: żarówki o mocy 40-80W będą najlepszym wyborem.

Warto zdecydować się na światło ciepłe w kuchni i jadalni – w tych pomieszczeniach często przebywamy z bliskimi, dlatego ciepłe światło pomoże stworzyć wyjątkowy klimat sprzyjający pielęgnowaniu i zacieśnianiu więzi.

Światło neutralne i zimne – gdzie stosować?

Światło zimne to dobry wybór do domowych biur, gabinetów, pracowni i kącików pracy. Taka temperatura barwowa zapewni optymalne warunki do pracy fizycznej i umysłowej, zadba też o naszą koncentrację i produktywność.

W łazience również warto zamontować żarówki o zimnej lub neutralnej temperaturze. Zwłaszcza przy lustrze - podczas golenia czy robienia makijażu sprawi, że będziemy widzieć siebie w naturalnym świetle, a nasze ruchy będą bardziej precyzyjne.

W kuchni, mimo że główne światło może być ciepłe, to strefę nad blatem (pod szafkami) zaleca się oświetlać światłem zimnym. Dlaczego? Przestrzeń robocza to miejsce, w którym często coś kroimy, obieramy, szatkujemy – musimy więc widzieć wszystko bardzo wyraźnie. Światło zimne lub neutralne skutecznie nam w tym pomoże.