Grzejniki elektryczne: łazienkowe i pokojowe. Jak wybrać dobry grzejnik?
Grzejniki elektryczne to bardzo wygodny system ogrzewania domu. Pozwalają nagrzać dom bez zbędnego wysiłku. To dobre rozwiązanie, pod warunkiem że kupimy grzejnik elektryczny energooszczędny. Jak wybrać dobry grzejnik elektryczny, by nie płacić ogromnych rachunków za prąd?
Spis treści
- Jakie są zalety grzejników elektrycznych?
- Jak kupić dobry grzejnik elektryczny?
- Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem grzejnika elektrycznego energooszczędnego?
- Jak działa grzejnik elektryczny olejowy?
- Grzejnik elektryczny konwektorowy
- Minigrzejnik elektryczny
- Jak działa grzejnik elektryczny na podczerwień?
- Czy warto kupić grzejnik elektryczny?
Grzejniki elektryczne to bardzo wygodny sposób ogrzewania domu, ponieważ taka instalacja grzewcza nie wymaga żadnej obsługi. Może jednak też być droga, dlatego przed zakupem grzejników elektrycznych warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Jakie są zalety grzejników elektrycznych?
- wygoda w obsłudze;
- możliwość zainstalowania ich w każdym miejscu;
- niski koszt instalacyjny;
- ekologiczność;
- możliwość sterowania temperaturą w pomieszczeniu.
Jak kupić dobry grzejnik elektryczny?
Przed zakupem grzejnika warto zwrócić uwagę na jego parametry. Tylko wtedy będziemy w stanie wybrać grzejnik, który dobrze nagrzeje nam pomieszczenie, a jednocześnie nie sprawi, że zapłacimy zbyt wysokie rachunki.
Trzeba też dobrze przyjrzeć się pomieszczeniu, które chcemy nagrzać. W małych pokojach czy łazienkach dobrze sprawdzi się grzejnik elektryczny olejowy. W dużych pomieszczeniach – konwektorowy.
.. Jak odpowietrzyć grzejnik? Zrób to sam >>>
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem grzejnika elektrycznego energooszczędnego?
- Moc – przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia o wysokości przekraczającej 2,5 metra zapotrzebowanie grzewcze wynosi 85 W. Trzeba jednak zwrócić również uwagę na rodzaj budownictwa. Jeśli chcemy ogrzać stary dom, zapotrzebowanie grzewcze może być wyższe i wynosić nawet więcej niż 150 W na metr kwadratowy.
- Termostat – jeśli grzejnik jest wyposażony w termostat, jesteśmy w stanie regulować jego moc, a tym samym zarządzać ciepłem. Pozwala to dostosować ogrzewanie do naszych potrzeb i zmniejszyć rachunki za energię.
- Wyświetlacz – to funkcja dodatkowa, która umożliwia nam proste zarządzanie pracą grzejnika.
- Timer – pozwala ustawić ogrzewanie na konkretną ilość czasu. Niektóre grzejniki mają funkcję ustawiania ogrzewania w systemie tygodniowych.
.. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? 9 sposobów >>>
Jak działa grzejnik elektryczny olejowy?
Grzejnik elektryczny olejowy dobrze sprawdzi się do ogrzewania małych pomieszczeń (m.in. łazienek). Urządzenie działa na zasadzie podgrzewania oleju. Wolno się nagrzewa, dlatego trzeba pamiętać, by uruchamiać je dużo wcześniej (np. włączyć w godzinach popołudniowych, by wieczorem móc wziąć kąpiel w ciepłej łazience). Jego zaletą jest jednak to, że bardzo długo utrzymuje ciepło.
Grzejnik elektryczny konwektorowy
Grzejnik elektryczny konwektorowy nadaje się do większych pomieszczeń. Można nim ogrzewać również pomieszczenia gospodarcze. Wyposażony jest w płytę lub grzałkę oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem. Bardzo szybko się nagrzewa, ale również szybko traci ciepło.
.. Wszystko o klimatyzacji w domu >>>
Minigrzejnik elektryczny
W PRL-u takie grzejniki nazywane były farelkami. To małe grzejniki, które pobierają powietrze z jednej strony, ogrzewają je spiralą i wydmuchują z drugiej. Są łatwe w przenoszeniu, można je więc stosować jako ogrzewanie uzupełniające, np. zimą w pokoju dziecka.
Jak działa grzejnik elektryczny na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień porównywane jest do ogrzewania naturalnego w postaci promieni słonecznych. Pozwala równomiernie emitować ciepło, redukuje w pomieszczeniach cyrkulację powietrza. Przy tym sposobie ogrzewania nie ma różnicy temperatur pomiędzy sufitem a podłogą. Polecane jest ono alergikom – brak cyrkulacji powietrza uniemożliwia przemieszczanie się drobnoustrojom czy zanieczyszczeniom.
Czy warto kupić grzejnik elektryczny?
Zakup grzejników elektrycznych stanowi bardzo dobre rozwiązanie. Wiąże się z oszczędnościami – nie musimy inwestować w drogi piec oraz opał ani rozprowadzać drogiej instalacji. Grzejniki elektryczne możemy zamontować wszędzie oraz w każdym pomieszczeniu. Przed zakupem i montażem warto zwrócić uwagę na parametry grzejników i wybrać takie, które będą w stanie ogrzać dane pomieszczenie.
Autor: materiał prasowy
Piękny kolor ręcznie wytwarzanych płytek marki Kafloteka nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.
Autor: materiał prasowy accordhotels.com
Komfortowa łazienka z dwoma umywalkami w blacie z kamienia. Blat wykonany z tego materiału ma wiele zalet, m.in. jest wytrzymały, odporny na działanie wody i substancji chemicznych oraz bardzo elegancki.
Autor: archiwum
Grunt to dobry pomysł! Przedłużony blat przy umywalce łączy się z wnęką, w której umieszczono pralkę. To rozwiązanie świetnie wpisuje sie w industrialny klimat łazienki. Projekt wnętrza: Red Cube DesignZdjęcia: Mateusz Torbus/ Fotograf gdy brakuje miejsca na schowek - przedłuż blat przy umywalce i zrób wnękę na sprzęt