Jak dbać o lakierowaną podłogę: sposoby na długowieczny parkiet!
Jak dbać o lakierowane podłogi drewniane, aby służyły nam przez lata? Pielęgnacja parkietu: poznaj trzy sposoby pielęgnacji, zapewniające mu długowieczność, które w dodatku bez problemu możesz wykonać samodzielnie.
Spis treści
- Jak dbać o parkiet: czyszczenie
- Jak dbać o parkiet: konserwacja podłogi
- Jak dbać o parkiet: renowacja
- Drewniane meble - GALERIE ZDJĘĆ
Nie bez znaczenia są stare, wypracowane latami metody dawnych cechów rzemieślniczych, jak chociażby metoda „dobijania” drewnianego parkietu po około roku jego użytkowania. Drewno, z uwagi na swój surowiec, cały czas pracuje, reagując na warunki zewnętrzne – rozszerza się i kurczy pod wpływem czynników temperatury czy wilgotności powietrza. Im większe wahania tych czynników we wnętrzu, tym drewno mocniej na nie reaguje. Chcąc uniknąć choćby skrzypienia drewnianych schodów wyłożonych deską, również musimy uwzględnić dawne, cechowe praktyki (odpowiednie ułożenie słoi w desce stopnicy). Warto czerpać z wiedzy i praktyki starszych doświadczeniem. Co zaś jako laicy lub amatorzy drewna możemy zrobić dla własnego parkietu? Jak prawidłowo pielęgnować parkiet i zadbać o właściwe wykończenie drewnianej podłogi? Zapamiętać wystarczy trzy podstawowe zasady pielęgnacji parkietu, którymi winniśmy się kierować, aby nasze podłogi drewniane stały się długowieczne: czyszczenie, konserwacja i renowacja. Jak tego dokonać?
Zobacz: Pomysł na stary PARKIET: kolorowy WZÓR na PARKIECIE Odnawiamy parkiet >>>
Jak dbać o parkiet: czyszczenie
Niezwykle ważne jest regularne...czyszczenie lakierowanego parkietu. Zwykłe, regularne odkurzanie drewnianej podłogi „na sucho” jest nie do przecenienia. Nie narażajmy parkietu niepotrzebnie na zbyt dużą dawkę wilgoci (dotyczy to przede wszystkim drewna bukowego i klonowego). Myjąc podłogę „na mokro”, starajmy się bardzo dokładnie wyciskać szmatkę (lub mopa). Przetarta wilgotnym materiałem drewniana podłoga powinna stać się całkowicie sucha w dosłownie jedną minutę.
Przeczytaj: PODŁOGI. Jakie podłogi drewniane: OPINIE >>>
Jak dbać o parkiet: konserwacja podłogi
Gdy nasz parkiet zaczyna matowieć, możemy samodzielnie ożywić jego powierzchnię. Do tego celu potrzebować będziemy dedykowanego lakieru odświeżającego, który odpowiednio dobrany (do gatunku drewna) doda porysowanej i zmatowionej powierzchni parkietu unikatowego, świeżego połysku. Aby uzyskać taki efekt, lakier odświeżający nakładać należy wyłącznie na czystą i odtłuszczoną powierzchnię lakierowanego parkietu. Preparat nakładamy za pośrednictwem bawełnianej szmatki (uformowanej w pakułkę) lub - ostatecznie - gąbki. Lakier do parkietu wysycha po ok. 30 minutach od nałożenia, więc trzeba mieć pewne i zdecydowane ruchy. W warunkach domowych drewniane podłogi odświeżać winniśmy raz, dwa razy do roku.
Nie przegap: Podłogi drewniane: olejować czy lakierować parkiety? >>>
Jak dbać o parkiet: renowacja
Gdy zaobserwujemy na naszym lakierowanym parkiecie wyraźne uszkodzenia, możemy spróbować samodzielnie go polakierować. Gdy zniszczenia są fragmentaryczne, nie musimy lakierować całej podłogi, a jedynie zabezpieczyć wybrane fragmenty przed dalszym rozpadem. Najbardziej skorodowane deseczki możemy zwyczajnie wymienić (dotyczy to jednak głównie drewna permanentnie zawilgoconego, zbutwiałego lub o poważnych uszkodzeniach mechanicznych). Bardzo wyraźne, głębokie rysy i ubytki parkietu, po zmatowieniu lakieru, wypełniamy szpachlówką stolarską do drewna (możemy uzupełnić ją drewnianym pyłem, tzw. wiórkami). Po zaschnięciu szpachlówkę wyrównujemy, a całość pokrywamy lakierem. Lżejsze, acz widoczne powierzchniowe zadrapania parkietu pokrywamy dedykowanym preparatem wypełniającym do stosowania miejscowego. Najpierw lakierem wypełniamy punktowo głębsze rysy, by po jego wyschnięciu użyć w tym miejscu preparatu do zadrapań. Jeśli renowacji wymaga cała drewniana podłoga, przed jej ponownym lakierowaniem powierzchnię należy dokładnie oczyścić z kurzu i brudu, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem środka odtłuszczającego. Niektórych podłóg nie trzeba uprzednio szlifować, ale większość niestety tego wymaga. Jeżeli powierzchnia podłogi jest znaczna, lepiej jest użyć do tego celu szlifierki bądź cyklinarki. Po odpyleniu zmatowionej powierzchni parkietu (wilgotna ściereczka + płyn odtłuszczający) możemy przystąpić do stopniowego nakładania lakieru, zaczynając od skrajnej części pomieszczenia w kierunku wejścia.
Polecamy: Jakie panele podłogowe wybrać? Kolory pasujące do jasnej i ciemnej podłogi >>>
Drewniane meble - GALERIE ZDJĘĆ
Nigdy nie wychodzą z mody, zawsze wyglądają elegancko i klasycznie oraz pasują do każdego wnętrza! Zobacz galerie zdjęć z wnętrzami, w których dominują drewniane meble i zainspiruj się!
Autor: materiały prasowe Szmyd Design
Żródło: szmyddesign.pl
Autor: materiały prasowe
Łóżko drewniane z tapicerowanym zagłówkiem, Boxspring. / Fot. materiały prasowe Mazzivo.
Autor: Anna Rychlewicz
Autor: Artur Chmielewski