Jak odnowić pokój: część 2. Zmiana wystroju pokoju przez odmianę
Chcesz odmienić pokój dzienny? W 2 części cyklu jak odmienić pokój, przedstawiamy plan działania dla tych, którzy chcą odnowić i zmienić wystrój pokoju, bez dużych nakładów finansowych.
Autor: Magdalena Lewandowska
Jeżeli do tej pory twój pokój dzienny był jasn, stonowany możesz jedną ze ścian pomalować na mocniejszy pasujący kolor bądź ją wytapetować.
Spis treści
- Sprawdź: jak tanio zmienić wystrój pokoju część 1 >>>
- Odmiana pokoju: co chemy zmienić w wystroju?
- Jak odmienić pokój: wykorzystujemy to co mamy w mieszkaniu
- Zmiana wystroju pokoju: dokupujemy potrzebne rzeczy
Jeżeli nasz pokój dzienny jest w dobrym stanie technicznym i nie mamy w planie remontu ani znaczących zakupów, a pragniemy odnowić pokój i poczuć się jak w zupełnie nowym wnętrzu, jest to jak najbardziej możliwe. Im neutralniejszą "bazą" (kolor ścian, meble) dysponujemy tym zmiana wystroju pokoju będzie łatwiejsza.
Sprawdź: jak tanio zmienić wystrój pokoju część 1 >>>
Ideałem w pokoju dziennym, choć nie przez wszystkich akceptowanym, jest biel - w niczym nas nie ogranicza. Niemniej zawsze mamy pole do działania w kwesti odnowienia pokoju, postępując według poniższych wskazówek.
Odmiana pokoju: co chemy zmienić w wystroju?
1. Po pierwsze chcąc zmieniń wystrój pokoju dziennego, najpierw rozejrzyjmy się czym dysponujemy. Przyjrzyjmy się ścianom i podłodze. Oceńmy stojące w pokoju meble - wiadomo, że są to elementy pozostające w pokoju i mające wpływ na jego wystrój. Czy są w jednolitym stylu i kolorze? Jak prezentują się lampy, zasłony, dywan? Spróbujmy określić czy są one np. bardzo nowoczesne, charakterystyczne dla lat 60. czy 90., retro, klasyczne, skandynawskie czy mamy w pokoju bezstylową mieszaninę? Co nam z nich się podoba, a co chcemy "ukryć"? Jakie kolory będą pasować do istniejącego wystroju pokoju, a jakich musimy unikać?
2. Po drugie: zdefiniujmy swoje oczekwiania dotyczące odnowienia pokoju. Ustalmy co chcemy uzyskać, co nam się podoba w dotychczasowym wystroju pokoju? Jakie kolory i dodatki lubimy? Które z posiadanych głównych elementów wyposażenia pokoju dziennego pasują do naszych oczekiwań?3. Następnie rozejrzyjmy się po raz drugi. Tym razem po całej reszcie mieszkania, po zakamarkach szaf i piwnicy. Spójrzmy świeżym okiem, interesuje nas wszystko - stare firany, obrusy, chusty, koce, kupony materiału, poszewki, zapomniane figurki i wazony, talerze nie do pary, misy, niemodne kryształy, rozchybotane krzesło, drewniane szkatułki, obraz po pradziadku, kwietnik, hobbistyczne zbiory itp. Uruchomijmy wyobraźnię i zastanówmy się, co z tych rzeczy pasowałoby i przydało się do wymarzonego nowego wystroju pokoju (albo stylem, albo kolorem). Nie odrzucamy niczego tylko dlatego, że nie mamy jeszcze pomysłu jak to wykorzystać. Góralska chusta może stać się obrusem, barowy kubek z PRL-u pojemnikiem na biurku. Grupujmy przedmioty stylem, może okaże się, że mamy wiele elementów w określonym typie do wykorzystania i chociaż nie planowaliśmy wnętrza np. "myśliwskiego" to jesienią by nam pasowało i skoro mamy z czego, to bez trudu i nakładu kosztów sobie taki wystrój pokoju stworzymy.
Jak odmienić pokój: wykorzystujemy to co mamy w mieszkaniu
W oparciu o posiadane rzeczy i niewielkie zakupy możemy często zmieniać wystrój naszego pokoju. Oczywiście nie uzyskamy jednolicie stylowego pomieszczenia, ale nadamy mu wyraźny rys zgodny z naszym założeniem - wystarczy zaledwie parę dobrze dobranych elementów. Przykładowo w nowoczesnym minimalistycznym wnętrzu pokoju chcąc uzyskać:- wystrój pokoju RETRO: na szklany stół na metalowych nogach kładziemy koronkową firanę zalegającą w szafie, do prostych krzeseł dostawiamy ocalałego ludwika, słodycze na stoliku eksponujemy w kryształowej misie, gości częstujemy herbatą z romantycznego dzbanka przy świecach w srebrnych lichtarzach, na szafce stawiamy subtelne figurki, na kanapie w pokoju kładziemy batystową poduszkę, a na ścianie wieszamy ozdobne ramki czy portret przodka.- wystrój pokoju ECO/LUDOWO: wazony siwaki wyciągnięte z piwnicy grupujemy w kącie pokoju na podłodze, szmaciany dywanik awansuje do roli dywanu, na kanapę rzucamy gładkie szare poduszki, z połączonych filcowych podkładek tworzymy obraz na ścianę, drewniany stary stołek i pieniek ze spaceru pełnią role pomocniczych stolików, rzeźbiona kasetka z Zakopanego kryje cukierki, a na drewnianych deskach do krojenia podajemy sery w towarzystwie odpustowego konika. - wystrój pokoju PRZY BEZSTYLOWEJ MIESZANINIE SPRZĘTÓW: możemy jeszcze bardziej "namieszać". Modny jest obecnie wystrój pokoju z różnymi krzesłami i meblami po przejściach, więc w tym duchu uzupełniajmy nasze wnętrze. Nie bójmy się odrapanych metalowych krzeseł w pokoju, podniszczonych luster czy obrazów, zdekompletowanych serwisów. Żeby całość wyglądała dobrze postarajmy się o parę charakterystycznych sprzętów, ewentualnie zmieńmy niektórym tapicerkę na nowoczesną. Wykorzystajmy zbieraninę wazoników tworząc barwną kompozycję, stare lampki nocne, graficzne tkaniny.W klasycznym, pełnym antyków pokoju dziennym, żeby odmienić jego charakter i wystrój możemy:
- wprowadzić do wystroju pokoju konsekwentnie wyrazisty kolor, np. amarant i wtedy w tym kolorze dodajemy proste poduszki, szkło, tace z tworzywa sztucznego, designerskie krzesło, zasłony, kwiat.
- dołożyć do wystroju pokoju elementy współczesne w kształcie i materiale np. ze stali nierdzewnej, blachy - na stół z rzeźbionymi nogami kładziemy taki blat, wieszamy lustra i obrazy w prostych metalowych ramach, stosujemy minimalistyczną stalową zastawę i awangardowe srebrne lampy.
- wprowadzić do wystroju pokoju sztukę - najlepiej abstrakcyjną, geometryczną. Oczywiście nie potrzebujemy oryginałów, wystarczy oprawić reprodukcje, plakaty lub spróbować samemu stworzyć coś w tym duchu. Uzupełniamy wyrazistym wazonem, patchworkowym nawiązującym do sztuki dywanem, czy kolorowymi talerzami.
- całkowicie odmienić wystrój pokoju dodając czarno-białe geometryczne elementy - tkaniny i poduszki w pasy, zygzaki, czarno-białą zastawę, obrazy itp.
Zmiana wystroju pokoju: dokupujemy potrzebne rzeczy
Brakujące elementy wystroju pokoju dokupujemy naprawdę w ostateczności i tylko niedrogie, a bardzo charakterystyczne. Przyjemność z takiej odmiany pokoju polega na wykorzystaniu zachowanego wyposażenia, uruchomienia naszej kreatywności i cieszenia się ciągle nowym, prawdziwie własnym otoczeniem.