Zamiast sufitu postaw na... "pustkę". Ten efekt jest wart zachodu
Rezygnacja z sufitu może dać zjawiskowy efekt. Trzeba jednak umieć zniwelować wady tego rozwiązania, jednocześnie wykorzystując wszystkie atuty.
Strop to element konstrukcji budynku oddzielający kondygnacje, tworzący od dołu sufit, a od góry podłogę (może też stać się płaskim dachem). Pełni bardzo ważne funkcje: przenosi siły obciążenia na ściany i elementy nośne, spina piętra.
Można jednak odpowiednio zaprojektować wnętrze, najczęściej salon, z tzw. pustką czy sufitem katedralnym nad nim. Albo – jeśli jest to architektonicznie dopuszczalne w danym przypadku – usunąć strop lub jego fragmenty, odsłaniając połacie dachu. To nie tylko sposób na zaaranżowanie poddasza, lecz także położonych niżej pomieszczeń.
Oto kilka fantastycznych inspiracji na zachętę.
LAMPERIA NA STRYCHU
Dwuspadowy dach i wysokie ściany boczne dały funkcjonalną przestrzeń, którą wykorzystano jako połączenie sypialni i pracowni. Pokój pomalowano farbami Benjamin Moore. Lamperia w odcieniu Turquoise Powder (Aura ® Waterborne Interior Paint & Primer Eggshell Finish N524) poprawia jego proporcje i pozwala białej części (Pure White, Waterborne Ceiling Paint 508) wprost unosić się w powietrzu!
JAK W KATEDRZE
W tej sypialni nie trzeba ozdób – odsłonięcie konstrukcji dachu wystarczyło! Niemal niewidoczne lampy nie odwracają od niego uwagi. Całość w chłodnym odcieniu mięty (emalia Yarmouth Blue HC-150, Advance® Waterborne Interior Alkyd Matte 791, Benjamin Moore) jest lekka i nowoczesna. Kinkiety o łamanych ramionach najwyraźniej wybrano celowo. Po wyłączeniu górnego światła pozwolą poczytać, a wraz z lampą stołową dodadzą wnętrzu intymności.
Przestrzeń zamknięta od góry skosami bywa bardzo efektowna i zawsze podwyższa wnętrze. Jeśli pomieszczenie ma dobre proporcje, czyli w tym przypadku nie jest zbyt wysokie w stosunku do swojej powierzchni, będziemy się w nim dobrze czuli. Wiele jednak zależy od jego przeznaczenia: w salonie otwartym po dach (czasem to piętro czy dwa) uzyskamy efekt oddechu pełną piersią, nieograniczonej przestrzeni. W tak wysokiej sypialni możemy czuć się nieswojo… Jeśli pomieszczenie jest zbyt wysokie, warto poprawić proporcje wnętrzarskimi trikami.
BŁĘKITNA KOPUŁA
Połacie dachu między belkami pomalowano odcieniem Constellation AF-540 (Regal® Select Waterborne Interior Paint Flat Finish N547), by sufit „opadł” na białą kuchnię (Distant Gray OC-68, Regal ® Select Premium Interior Paint & Primer Matte Finish 548, także Benjamin Moore). Lampy to ładna kontynuacja tego błękitu. Boazeryjne wykończenie ścian dodaje stylu całości. Regularność płycin idealnie wpisuje się w podział połaci dachu.
Podkreśl elementy konstrukcyjne dachu kolorem i oświetleniem. Z takiego „sufitu” lub belek mogą się zwieszać lampy, półki na linach, podwieszane fotele i kwietniki…
CIEPŁO-ZIMNO
Kuchnia połączona z jadalnią przykryte dwuspadowym dachem z drewna w pięknym miodowym odcieniu. Zamontowane w nim lampy, po trzy sztuki, wyraźnie zaznaczają strefy. Minimalistyczne wyposażenie zostało podkreślone betonową posadzką, a raczej… jej świetną imitacją – to panele winylowe z kolekcji Illume marki Quick-Step.
Zbyt wysokie wnętrze wizualnie obniżą np. lamperia, obrazy o poziomej orientacji czy wyraziste akcenty na wysokości wzroku (tu m.in. czarne lampy). Będą one koncentrować naszą uwagę na dolnej części pokoju. Przy lamperii można nawet okno pomalować dwukolorowo, by pogłębić to wrażenie.
ZIELONO MI!
Różnymi odcieniami tej barwy (farby Benjamin Moore) podkreślono atrakcyjną konstrukcję: ściany i sufit to odcień Timothy Straw 2149-40, a krokwie i framugi – Guilford Green HC-116 (emalie Advance ® Waterborne Interior Alkyd Matte 791). Metalowy świecznik pająk nad starym stołem z plecionymi fotelami to idealna dekoracja podkreślająca wiejski charakter aranżacji.
UKŁAD GRAFICZNY W MAŁEJ SYPIALNI
Biel to sposób na uzyskanie wrażenia przestronności. Ściany, sufit, podłoga, zasłony, pościel… Skosy w tej bieli znikają! Ciemne drewno zaś stanowi wyrazisty akcent zaznaczający kształt pomieszczenia. Linie belek i wzoru na narzucie plus kropla czerni w postaci poduszki i lampki uchroniły sypialnię przed zbytnią ascetycznością. Rośliny doniczkowe, także w wiszących kwietnikach, mile widziane!
BIEL NA GÓRZE…
to emalia Baby’s Breath OC-6, Advance® Waterborne Interior Alkyd Satin 792, łagodny beż poniżej zaś to odcień Wish AF-680, Aura® Waterborne Interior Paint & Primer Matte Finish N522 (Benjamin Moore). Zasłony i karnisz odpowiadają tej kolorystyce, dzięki czemu proporcje wnętrza są doskonałe.
Problem z równym rozłożeniem temperatury, bo ciepło ucieka do góry. Lepiej stosować ogrzewanie podłogowe lub maty grzewcze na podczerwień układane na ścianach i suficie.
Problem z akustyką – może się pojawić pogłos lub echo. Do sypialni na górze mogą docierać zbyt głośne dźwięki. Radą na to są… tapicerowane meble, dywany, obrazy, duże lampy wiszące, tapety oraz panele dźwiękochłonne.
Problem ze sprzątaniem – należy powierzyć je fachowcom albo mieć drabinę lub małe składane rusztowanie oraz zestaw mopów na wysięgnikach.
TAPETA NA SKOS
Dyskretna tapeta White & Light marki Engblad & Co, pozostawia sosnowe deski na pierwszym planie (można je z czasem pobielić). Kuliste klosze nawiązują do wzoru na ścianie. Jest jasno i świetliście.
SZMARAGDOWE PASSE-PARTOUT
Zielona ściana pomiędzy drewnianym dachem i podłogą z imitacji desek tworzy efektowną ramę dla widoku za oknem i podkreśla urodę drewna.
- Fantastyczny efekt wizualny!
- Wrażenie przestronności i większej ilości światła oraz oddechu pełną piersią.
- Niemal nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczenia – w tym wykorzystania m.in. wiszących lamp XXL czy oświetlenia punktowego podkreślającego krokwie, belki, wsporniki.
- Możliwość zaprojektowania antresoli, galerii i schodów w obrębie wnętrza.
CZARNO NA BIAŁYM
Połacie dachu wieńczące salon (oraz jego proste ściany) pomalowano na biało, co optycznie jeszcze je podniosło. Czerń szczytowej ściany podkreśla skosy i zamysł architekta, a także sprawia, że płaski telewizor po wyłączeniu „znika”. Mimo czarnych i grafitowych mebli wnętrze nie jest surowe – to w dużej mierze zasługa ciepłej, drewnianej podłogi.
To nie tylko sposób na doświetlenie pomieszczenia, lecz także optymalna ilość świeżego powietrza w nim, co jest szczególnie ważne na poddaszu. Wybierając okna dachowe, warto zwrócić uwagę na modele z automatycznym nawiewnikiem (np. Fakro). Bezobsługowa wentylacja zapewnia zdrowy mikroklimat, a jednocześnie chroni przed wyziębieniem wnętrza.