Jak rozmierzyć płytki? Podpowiadamy, jak policzyć ile płytek kupić - dokładne wyliczenie
Jak rozmierzać płytki bez błędów. Pomagamy dokładnie obliczyć, ile kupić płytek do kuchni lub łazienki. Rady naszego architekta jak rozmierzać płytki, pomogą uniknąć błędów w obliczeniach ile płytek kupić.
Spis treści
- 1. Jak rozmierzać płytki: symetria
- 2. Jak rozmierzać płytki: słupy, kominy, wnęki
- 3. Jak rozmierzać płytki: styk dwóch rodzajów płytek
- 4. Jak rozmierzać płytki: wysokość
- 5. Jak rozmierzać płytki: optyczne wyrównanie gabarytów pomieszczeń
Dobrze rozplanowane płytki mogą kompletnie zmienić dane pomieszczenie: powiększyć, wydłużyć, wyrównać proporcje. Podsuwamy kilka rad jak obliczyć ile płytek kupić i przede wszystkim uniknąć błędów przy rozmierzaniu płytek.
1. Jak rozmierzać płytki: symetria
Jak rozmierzać płytki i jak je dopasować do wnętrza? W miarę możliwości powierzchnię pod układane płytki staramy się podzielić symetrycznie. Wyznaczamy w tym celu oś - środek ściany bądź podłogi, od którego zaczynamy rozmierzanie płytek (środek ściany = fuga). Jeżeli po bokach zostają kawałki mniejsze niż połowa płytki, układanie zaczynamy tak, żeby oś wypadała na środku pierwszej płytki. Dobrze jest dobrać taki rozmiar płytek, by było jak najmniej docinania. Niekorzystnie wyglądają duże płytki z bardzo małymi (kilkucentymetrowymi) docinkami.
2. Jak rozmierzać płytki: słupy, kominy, wnęki
Jeżeli w pomieszczeniu występują obudowy slupów, kominów czy inne wnęki dobrze jest zacząć rozmierzanie płytek całą płytką ścienną od najbardziej wysuniętej, zewnętrznej krawędzi. Elementy docinane powinny wypadać w narożnikach wewnętrznych.
3. Jak rozmierzać płytki: styk dwóch rodzajów płytek
Należy zwrócić uwagę na styk różnych rodzajów płytek – bez względu czy stykają się dwa typy płytek podłogowych czy płytki podłogowe ze ściennymi. Najlepiej jest jeśli mają one ten sam wymiar - powinny się wtedy stykać ich fugi.
W przypadku różnych rozmiarów należy zadbać, aby wielokrotność mniejszych płytek równa była większej, wówczas również co któraś spoina się pokrywa. W przypadku styku płytek z różnych pomieszczeń dobrze by także była zachowana linia fugi. Linia styku różnych kafli powinna wypadać w osi skrzydła drzwiowego – tak by przy zamkniętych drzwiach nie był widoczny inny rodzaj posadzki.
4. Jak rozmierzać płytki: wysokość
Jeśli wysokość pomieszczenia jest ściśle określona i nie stanowi wielokrotności całej płytki, układanie płytek ściennych powinniśmy zacząć od góry tak, że element docinany będzie się znajdował przy podłodze.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obudowy wanny czy stelaży podtynkowych do toalet . Jeśli decydujemy się na sufit podwieszany, dobrze jest tak dobrać jego wysokość, by odpowiadała wielokrotności płytek. To samo tyczy się płytek układanych nie na pełną wysokość pomieszczenia.
5. Jak rozmierzać płytki: optyczne wyrównanie gabarytów pomieszczeń
Jakie kupić płytki: małe, duże, kwadratowe, prostokątne? Należy uważać, by wybrany rozmiar płytek nie potęgował niekorzystnego kształtu pomieszczenia. Dlatego jeśli mamy do czynienia np. z pomieszczeniem długim a wąskim, w którym układamy płytki o prostokątnym kształcie (np. 30x60 czy 45x90 cm) płytki ułożone w poprzek optycznie wyrównają nam proporcje. Gdybyśmy zdecydowali położyć się je równolegle do najdłuższej ściany, spotęgują efekt bardzo długiego holu.
Nasza porada: Stara szkoła mówiła, by w małym pomieszczeniu nie stosować dużych rozmiarów płytek i odwrotnie. Czasem jednak małe pomieszczenie wygląda lepiej i wydaje sie większe, gdy na podłodze jest kilka dużych płaszczyzn niż gęsty podział niewielkich płytek - złotej zasady nie ma. Najlepszą radą jest zawsze rozpocząć cały proces układania płytek „na sucho”, a więc ustalić oś rozmierzania, przyłożyć płytki i ocenić rozplanowanie. Pozwoli nam to uniknąć błędów przy faktycznym montażu.