Cegła w mieszkaniu: jak stosować surową cegłę na ścianie? Porady, zdjęcia, inspiracje
Surowa cegła w mieszkaniu daje bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Podpowiadamy, jak zastosować cegłę, by uniknąć podstawowych błędów aranżacyjnych. A w ramach inspiracji także zdjęcia z prawdziwych wnętrz!
Spis treści
- Cegła w mieszkaniu: zachowaj umiar!
- Cegły w mieszkaniu: nowe czy oryginalne?
- Cegła w mieszkaniu: pomysły aranżacyjne
- Cegła na ścianie w mieszkaniu: różne możliwości
- Cegła na ścianie działowej
- Cegła w mieszkaniu: parawanowa ściana z cegły
- Cegła w mieszkaniu na ścianie niezależnej
- Cegła w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ
Surowe cegły w mieszkaniu świetnie wyglądają w starych kamienicach, podkreślają styl wystroju, pasują do lokalnego charakteru dzielnicy. W warszawskich kamienicach szare surowe cegły to najczęściej spuścizna mody międzywojennej. Wtedy stosowano takie cegły, by wznoszenie nowoczesnej stolicy wolnego państwa różniło się od tradycji budowlanej zaborców. Na Pomorzu czy Warmii typowe są cegły czerwone. Jeśli chcesz wykorzystać surowe cegły w mieszkaniu, weź pod uwagę również ich proporcje. Polskie cegły mają wymiary około 27x7 cm, ale dostępne są również inne, np. tzw. cegły rzymskie, które są węższe i dłuższe – dobre do stylizowanego „włoskiego” mieszkania, w stylu loftowym będą wyglądały obco.
Cegła w mieszkaniu: zachowaj umiar!
Całe mieszkanie wyłożone surowymi cegłami sprawi, że wnętrza będą ponure i przytłaczające. Dlatego lepiej, gdy ceglany mur podkreśla podział na strefy - np. dzienną i jadalnianą. Można również podkreślić surowymi cegłami szczególnie atrakcyjny fragment architektoniczny: z kominkiem, zabytkowe okna itp.
Dodatkowo we wnętrzach z cegłą na ścianie pokusić się możemy o zastosowanie różnorodnych ceglanych faktur, co przy zachowaniu jednolitej kolorystyki i prostoty form pozwoli na uzyskanie efektu przytulności, właściwego dla stylu vintage.
Nie przegap: Styl vintage - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Cegły w mieszkaniu: nowe czy oryginalne?
Surowe cegły w mieszkaniu w starym budownictwie często wystarczy odsłonić spod warstw tynku. Warto je jednak zabezpieczyć specjalnym preparatem, by się nie kruszyły i nie „przyjmowały” kurzu. Jeśli mieszkasz w nowym mieszkaniu, a bardzo ci zależy na stworzeniu w nim klimatu retro z surowymi cegłami z historią, możesz je kupić (nierzadko za bezcen) z rozbiórek wiekowych budynków. Masz też do dyspozycji nowe, klinkierowe okładziny ścienne lub betonowe, które doskonale imitują surowe cegły. Są to cienkie płytki (nie zajmują dużo miejsca), o różnym stopniu spatynowania – od wyglądających jak cegły rozbiórkowe po lśniące nowością, o równych brzegach i gładkiej powierzchni. Kupisz je w każdym supermarkecie albo składzie budowlanym.
Zobacz też: Biała cegła na ścianie - pomysły do wnętrz >>>
Innym pomysłem na uzyskanie efektu surowych cegieł w mieszkaniu są fototapety. Jest w czym wybierać, są świetnej jakości i do złudzenia przypominają prawdziwą cegłę. To zresztą rozwiązanie tańsze i prostsze w realizacji niż stawianie muru.
Cegła w mieszkaniu: pomysły aranżacyjne
Bardzo ciekawym zabiegiem we wnętrzach wciąż pozostaje ceglany ciąg kominowy. Cegła na ścianie – zwłaszcza w ciepłym, charakterystycznie rudawym odcieniu – będzie się ciekawie wyróżniać na tle jasnego otoczenia. Ten prosty zabieg stworzy znakomity punkt ekspozycyjny dla rodzinnych pamiątek (obrazy, zdjęcia rodzinne, grafiki i inne).
W mieszkaniach dwukondygnacyjnych oryginalną propozycją będzie ceglana klamra architektoniczna, spinająca strefę górną i dolną. Wracające do łask piecyki grzewcze (tzw. kozy) czy ekologiczne biokominki prezentują się zjawiskowo we wnętrzach z cegłą na ścianie, które zyskują więcej ciepła i harmonii.
Cegła malowana, tzn. występująca w kolorystyce odmiennej niż matowy i rudawy odcień, najlepiej wygląda we wnętrzach prostych, nowoczesnych i oszczędnych w formie. Ściana wyróżniona cegłą lub płytkami cegłopodobnymi może stanowić znakomite tło na przykład dla kącika jadalnianego lub kompletu wypoczynkowego.
Cegła na ścianie w mieszkaniu: różne możliwości
Wciąż na nowo odkrywany materiał, jakim jest cegła, budzi niezmiennie pozytywne emocje w aranżacji wnętrz. Jest zarazem surowy i ciepły. Cegła na ścianie często pojawia się we wnętrzach jako dekoracyjny akcent i alternatywa dla białych gipsowych ścian. Z motywem cegły możemy zaprojektować cztery rodzaje ścian: działową, parawanową, niezależną i kominową. Cegła we wnętrzu zazwyczaj pojawia się na jednej wybranej ścianie lub jej fragmencie. Jeśli jest to nowe mieszkanie w bloku - cegła wykorzystywana jest najczęściej do dekoracji ściany w salonie, np. na której wisi telewizor, w przedpokoju, kuchni, rzadziej w sypialni czy łazience.
Cegła na ścianie działowej
Murowana ściana z cegły działowa ma tę zaletę, że nie trzeba jej wykańczać. Kolor, format i fakturę cegły na ścianie można dobrać do stylu i koncepcji wnętrza. Warunkiem dobrego efektu jest bardzo staranne wykonanie. Trudniej też zamontować oświetlenie – w trakcie murowania trzeba pamiętać o przewodach, na przykład prowadzić je w drążeniach cegieł.
Cegła w mieszkaniu: parawanowa ściana z cegły
Ścianka z cegły nie musi dochodzić do samego sufitu, aby oddzielić na przykład kuchnię od jadalni. Powinna być tylko dobrze zbrojona, aby można było na niej powiesić kuchenne półki, kiniet czy obraz. Jasny piaskowy kolor ściany z cegły tworzy piękne tło dla drewnianych mebli i dodaje wnętrzu ciepła.
Cegła w mieszkaniu na ścianie niezależnej
Na przekór swojemu naturalnemu ciężarowi ceglany mur może wyglądać lekko i podkreślać przestronność nowoczesnego wnętrza. Możemy zdecydować się na zamarkowanie dekoracyjnej cegły na ścianie, albo zbudowanie niezależnej ściany z cegły od nowa.
Cegła w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ
Aby jeszcze bardziej przekonać się do walorów dekoracyjnych cegły w mieszkaniu, warto zobaczyć gotowe realizacje.
Autor: Marcin Czechowicz
Autor: EG Projekt - Architekt Ewelina Golinowska
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Łazienka jest bardzo przytulna, a strefę kąpielową dekorują płytki. Występ kominowy świetnie ukryły płytki-cegiełki. Mają mocny "rytm", ale nie konkurują ze wzorami, bo zostały od nich oddzielone białą płaszczyzną płyty laminowanej.
Autor: Kaja Migdałek-Kaczmarek, Szymon Kaczmarek
Podczas remontu kuchni okazało się, że za warstwą olejnicy i tynku kryje się piękna ceglana ściana, która stała się główną dekoracją wnętrza.