Jak szybko odnowić podłogę na balkonie: drewniane płytki do samodzielnego montażu
Jak szybko przywrócić urodę podłodze na balkonie, bez konieczności pracochłonnego skuwania starych płytek i kosztownej wymiany na nowe? Rozwiązaniem są... drewniane podesty kompozytowe. Sprawdź jak szybko i samodzielnie odnowić podłogę na balkonie!
Autor: Thinkstockphotos.com
Wzdłużne, panelowe drewniane płytki kompozytowe wydłużą optycznie metraż, a ułożone poprzecznie - poszerzą (np. płytki podłogowe z drewna akacjowego, cena 44,99 zł za opakowanie 5 szt 30 x 30 cm, Jula).
Spis treści
- Jak szybko odnowić podłogę na balkonie: plusy drewnianej podłogi
- Podłoga na balkon. Ile kosztuje? Jaka jest cena materiału?
- Montaż podłogi na balkonie. Jak to zrobić?
- Odnawianie podłogi na balkonie. Uwaga na pułapki
Nie oszukujmy się: deszcz, słońce, mróz i wieloletnie użytkowanie pozostawiają klasyczne płytki balkonowe w nie do końca atrakcyjnym stanie. Jak w szybki sposób przywrócić podłodze balkonowej estetyczny wygląd? Jak zmienić zwykły balkon w najprzyjemniejszą latem część mieszkania?
Jak szybko odnowić podłogę na balkonie: plusy drewnianej podłogi
Drewniana podłoga na balkonie to same plusy. Oprócz oczywistych walorów estetycznych, ciepłej drewnianej aury parkietu dodatkowo co rano czuć będziemy przyjemne ciepło pod stopami stojąc na balkonie z kubkiem gorącej kawy.
Szybki montaż, bez dodatkowej zaprawy, osłodzi wydatek związany z zakupem. A satysfakcja przyjemnych, letnich chwil na tarasie bezcennie wynagrodzi włożoną w balkon pracę. W dodatku podłoga drewniana kompozytowa idealnie nadaje się na niewielkie powierzchnie miejskich balkonów (w przeciwieństwie do rozległych powierzchni tarasów – tam lepiej sprawdzą się inne okładziny).
Podłoga na balkon. Ile kosztuje? Jaka jest cena materiału?
Drewniane płytki podłogowe dostępne są w niezwykle rozległym zakresie cenowym, za to w prawie każdym markecie budowlanym. W zależności od gatunku drewna i stopnia jego zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi (lakierowane dedykowanym preparatem do drewna, lakierobejcą bądź w ogóle) cena wahać się może od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy.
Ponieważ jednak wybór jest bogaty, postawić możemy na dostosowany do potrzeb naszych i naszego balkonu złoty środek.
Montaż podłogi na balkonie. Jak to zrobić?
Popularne, kwadratowe panele – podesty kompozytowe dostępne są w różnych wzorach i wybarwieniach. Posiadają bardzo intuicyjny system wpustów, dzięki którym bardzo szybko (bez żadnej zaprawy) połączymy kolejne elementy podłogi „na zatrzask”. Dlatego też metoda montażu jest niezwykle prosta i intuicyjna.
Podobnie jak przy montażu tradycyjnych paneli podłogowych (choć o wiele prościej) drewniane podesty kompozytowe układane na zasadzie puzzli, dopasowujemy płynnie do siebie w zaledwie kilka minut. Nie wymagają użycia żadnych dodatkowych narzędzi czy pomocników. Wszystkie elementy są jednakowe dlatego idealnie od siebie pasują. Ułożona konstrukcja nie jest trwale przymocowana do podłoża, dlatego równie szybko możemy ją rozmontować i zabrać ze sobą w inne miejsce (np. w przypadku przeprowadzki lub na sezon zimowy).
Drewnianą podłogę balkonową układać możemy na prosto (wzdłużnie) bądź naprzemiennie, czyniąc z układu ciekawą mozaikę parkietową. W odróżnieniu od paneli podłogowych nie jest wymagana aż taka dokładność – niewielkie przestrzenie i odstępy pomiędzy drewnianymi płytkami są celowe i zamierzone. Wszelkie ewentualne nierówności również nie wpłyną na ogólny obraz podłogi – drewno ma swoje przywileje, stąd niedoskonałe jego właściwości paradoksalnie podbiją efekt końcowy naszego balkonu z drewnianą podłogą.
Odnawianie podłogi na balkonie. Uwaga na pułapki
Jeśli barierka balkonu mocowana jest po zewnętrznej stronie balkonu, sprawę mamy niezwykle ułatwioną – wpasowujemy i docinamy płytki do najprostszego w świecie prostokąta powierzchni podłogi balkonu. Jeśli jednak musimy obłożyć drewnianą okładziną słupki metalowej barierki, dajmy sobie na to więcej czasu i uzbrójmy się w dobrą wyrzynarkę. Również i ta czynność nie powinna przerosnąć początkującego nawet majsterkowicza.
UWAGA: zanim w podskokach wybierzesz się do marketu budowlanego po drewniane płytki okładzinowe sprawdź koniecznie, czy lekkie podniesienie poziomu przez nową okładzinę pozwoli na swobodne otwieranie drzwi balkonowych.
Autor: materiał prasowy
Płytka na balkon Origo, Vives.