Jak uniknąć pożaru fotowoltaiki? 3 najczęstsze błędy

2023-05-30 16:00

Wiele osób rezygnuje z montażu paneli fotowoltaicznych ze względu na ryzyko pożaru. Jednak statystyki mówią, że takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. W jakich sytuacjach obawa przed pożarem paneli fotowoltaicznych jest uzasadniona? Wyjaśniamy!

fotowoltaika
Autor: getty images

Fotowoltaika a pożary

Czy fotowoltaika jest łatwopalna? Niestety w Polsce jeszcze nie doczekaliśmy się statystyk skupiających się na pożarach wywołanych wadliwą fotowoltaiką. Jeśli jednak popatrzymy na całościowe dane dotyczące pożarów w naszym kraju, to najczęściej wywołują je:

  • wadliwa instalacja elektryczna wewnątrz budynku
  • zaniedbany piec na paliwo stałe
  • wybuch gazu

Fotowoltaika z reguły nie figuruje w zestawieniach, a jeśli już się pojawia, to w niewielkich ilościach.

Warto jednak przytoczyć badania przeprowadzone przez Niemcy i Wielką Brytanię. Wg statystyk z 2015 roku na 1.3 mln niemieckich domów, tylko 0.016% doświadczyło pożaru z powodu wadliwej lub uszkodzonej fotowoltaiki.

W Wielkiej Brytanii procent był jeszcze niższy: na milion instalacji fotowoltaicznych tylko 0.0058% doświadczyło pożarów.

Ponadto, panująca w Polsce pogoda nie stanowi zagrożenia dla instalacji PV tak jak ma to miejsce na pustyniach czy w cieplejszym klimacie południowej Europy. Nie można też zapominać o tym, że nowoczesne panele fotowoltaiczne są wyposażone w szereg zabezpieczeń, które mają chronić przed samozapłonem.

Zobacz też: Fotowoltaika wcale nie musi być brzydka! 5 budynków, które to potwierdzają

Najczęstsze przyczyny pożarów fotowoltaiki

Mimo optymistycznych statystyk, może się zdarzyć, że fotowoltaika wywoła pożar. Warto więc zapoznać się z potencjalnymi scenariuszami i sytuacjami, w których może do takiego wypadku dojść:

1. Uderzenie pioruna – wyładowania atmosferyczne to wg niemieckich statystyk najczęstsza przyczyna pożarów fotowoltaiki (50% pożarów wywołało właśnie uderzenie pioruna). Jeśli montujemy fotowoltaikę na dachu, warto zadbać o odpowiednie odgromienie i uziemienie paneli PV

2. Niewłaściwy montaż – źle zamontowana fotowoltaika jest odpowiedzialna za pożary w 18% wszystkich przypadków. Warto więc zawsze zlecać montaż wyspecjalizowanej firmie

3. Wadliwe elementy instalacji – na szczęście wadliwa instalacja wywołuje „tylko” 17% pożarów fotowoltaiki. By uchronić się przed usterkami, zwarciami i samozapłonem warto postawić na panele cenionych i sprawdzonych producentów. Czasem lepiej więcej zapłacić, niż inwestować w tanią instalację, która nie spełnia standardów bezpieczeństwa

Źródło: onet.pl

Nasi Partnerzy polecają