Jak wybrać kolory ścian do wnętrza? Zobacz 13 pięknych inspiracji
Dizajnerzy kreujący kolory farb „łowili” inspiracje z głębin mórz i oceanów, wypatrywali ich też na niebie. W tym sezonie wnętrza malujemy zieleniami z kroplą błękitu, „pogodnymi” oraz „pochmurnymi” szarościami, a także koralem i różem, barwą podpatrzoną u egzotycznych ryb.
Autor: serwis prasowy marki Dulux
Głębszy i bardziej wyrafinowany od turkusu kolor morski pięknie wygląda na ścianach o nierównej, chropowatej fakturze – trochę jak w greckiej tawernie. Producent zaleca łączyć go z neutralnymi odcieniami (np. piaskowymi) oraz drewnem, w przeciwnym razie może zdominować przestrzeń. Interesująco wyglądają też zestawienia z czekoladą i złotem, z aksamitnymi tkaninami, brokatami – to jednak wersja glamour, dla odważnych.
Wakacje na Karaibach
Zieleń i morski to kolory pokrewne, pasują do siebie. Ale uwaga! Potrzebny jest jeszcze jeden składnik, by osiągnąć wrażenie wakacji w tropikach – światło o ciepłej barwie! Takie jest w pomieszczeniach usytuowanych od południa, światło północne jest chłodniejsze.
Złoto na dodatek
Etno wraca w odświeżonej wersji, użyczając energetycznych barw wnętrzom, zachęca do zabawy kontrastami. Natomiast zagracanie mieszkania pamiątkami z podróży jest zdecydowanie passé! Wystarczy kilka dodatków.
Autor: Projekt: Małgorzata Górska-Niwińska/MGN Pracownia Architektoniczna, zdjęcia: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Kasia Mitkiewicz
Na sofie przysiadła z 5-letnią córeczką Bianką. Mieszkanie służy także Nikolasowi (7), Elizie (12) i Marcelowi (15) oraz ich tacie, Łukaszowi. Pasją całej rodziny są podróże z plecakiem – takie, które pozwalają bliżej poznać świat. Liczne pamiątki z wypraw w dalekie zakątki Azji czy Afryki nadają ich domowi osobisty rys i przypominają o spędzonych razem wyjątkowych chwilach.
Z bielą lżej
Im bardziej nasycony kolor, tym lepiej wygląda w towarzystwie bieli. Turkusowi dodaje świeżości, a wnętrzu – lekkości. Białe mogą być wysokie listwy przypodłogowe, stolarka, meble. Specjaliści radzą, by używając morskich farb w mniejszych pomieszczeniach, nie malować ścian do samego sufitu, ale „odciąć” kolor 30 cm niżej. Sufit powinien być biały – matowy, żeby nie odbijał światła żyrandola.
Kolory zachodów i poranków
Zdaniem psychologów zamiłowanie do nasyconych, apetycznych kolorów odzwierciedla potrzebę buntu i wolności, ucieczki od norm, garsonek i krawatów. Wprowadzając luz do domu, zestawiajmy barwy, które wydają się nie do pogodzenia, np. róż z pomarańczą i amarantem. Na tle perłowych szarości wyglądają wyjątkowo energetycznie!
● Monochromatyczne. Osiągniemy je, wybierając różne odcienie jednego koloru.Z koła kolorów, jak z pizzy, trzeba wyjąć trójkąt i już mamy gotowy zestaw. Pastele zapewnią efekt wiosennej lekkości, mocne barwy dadzą wrażenie zmysłowego nasycenia.
● Dopełniające. To dwa kolory przeciwstawne (znajdujące się po przeciwstawnych stronach koła) plus trzeci, dowolnie wybrany. Taki zestaw da wrażenie dynamicznego, „młodego” wnętrza.
● Pokrewne. Bierzemy trzy sąsiadujące ze sobą na kole kolory i już! Najbezpieczniejsze zestawienie, najbardziej spokojne, harmonijne. Znakomite do klasycznych wnętrz.
● Triada. To trzy kolory położone na kole w takich samych odległościach od siebie – zestawienie dynamiczne, świetne np. w mieszkaniach o rustykalnym charakterze. Jak we wszystkich pozostałych przypadkach kolory używamy w różnych proporcjach. Więcej na benjaminmoore.pl