Jak zagospodarować wnękę w ścianie: aranżacja wnętrz
Myślisz, że wnęka w ścianie to kłopot? Mylisz się! Potraktuj tę, pozornie problematyczną, przestrzeń wnęki jak iskrę, która rozpali twoją wyobraźnię! Dzięki temu, aranżując ją, uda ci się połączyć cele praktyczny i dekoracyjny – wykorzystasz do maksimum dostępną we wnętrzu przestrzeń, nadając mu przy okazji wyjątkowego charakteru. Oto kilka pomysłów na to, jak zagospodarować wnękę w ścianie.
Autor: Marcin Czechowicz
Spis treści
Sposób wykorzystania wnęki w ścianie w aranżacji wnętrz zależy od jej kształtu, szerokości i głębokości. Jednak nawet najbardziej nietypowa nisza w ścianie może stać się wyjątkową ozdobą wnętrza, a zarazem praktyczną przestrzenią do przechowywania lub eksponowania różnego rodzaju przedmiotów.
Wnęka w przedpokoju czy pod schodami to idealne miejsce na schowki, wnęka w sypialni czy korytarzu to świetne miejsce na szafy wnękowe, wnęka w pokoju jest idealna na półki.
Jak zabudować wnękę w ścianie?
Najpopularniejszym sposobem na zagospodarowanie dużej wnęki w ścianie jest ulokowanie w niej szafy wnękowej. Jednak, w zależności od twoich potrzeb i pomysłu, wnęka może stać się także idealnym miejscem na domową biblioteczkę, skarby z podróży czy dzieła sztuki, przestrzenią do przechowywania drewna na opał albo butelek z winem.
Wnęka w salonie świetnie sprawdzi się jako miejsce na telewizor, a wnęka w kuchni – na lodówkę czy witrynę. Z wnęki w ścianie możesz stworzyć również kącik do pracy z biurkiem wsuniętym w niszę lub zamontowanym opuszczanym blatem. Na półkach powyżej można postawić segregatory czy akcesoria biurowe.
Pomysły na wnękę w ścianie
Jeśli wnęka we wnętrzu jest wąska, niech stoi w niej pojedyncza rzeźba czy wazon z kwiatami. Oświetlone od góry nabiorą cech eksponatu i staną się główną dekoracją wnętrza. We wnęce można też zamontować szklane półki (by przenikało przez nie światło) na ukochane bibeloty czy kolekcje.
Nie zapomnij też o mocy barw – możesz na przykład pomalować tło wnęki na ciemny kolor, jeśli ściany wokół wnęki są jasne. Wnękę w ścianie można schować za drzwiami – zwykłymi, które wtopią się w resztę aranżacji lub dekoracyjnymi (rzeźbionymi, ażurowymi, witrażowymi).
Boczne krawędzie wnęki w ścianie możesz okleić sztukateryjnymi listwami, a górną – ozdobnym zwieńczeniem. Wszystko zależy od twojej wyobraźni, ale na pewno wnęka w ścianie może być ozdobą każdego wnętrza.
Autor: serwis prasowy Komandor
Beżowe frony szafy wnękowej idealnie wpasowały się w stonowaną aranżację sypialni.
Autor: Piotr Mastalerz
W ścianie nad stelażem można zaplanować wnękę dowolnych rozmiarów. Jej miejsce i wielkość można dostosować do innych elementów wyposażenia. To pozwala na ciekawe łazienkowe kompozycje. Projekt łazienki: Joanna i Wojciech Małeccy
Autor: gosik-12
Meble musiały być funkcjonalne.