Jak zamaskować kaloryfer? Jak ukryć grzejnik w pokoju? Maskownice i osłony na kaloryfer

2024-11-12 11:11

Trudno zaprzeczyć, że standardowe grzejniki nie dodają uroku wnętrzu. Jeśli marzysz o estetycznym wystroju, warto pomyśleć o eleganckim sposobie ukrycia starych kaloryferów. Sprawdź, jak stworzyć osłonę na grzejnik i z jakich materiałów najlepiej ją wykonać. Stylowa maskownica nie tylko zakryje sprzęt, ale również podkreśli charakter twojego mieszkania. Oto zestawienie najciekawszych osłon i maskownic na kaloryfery. Zobacz, jak zakryć grzejnik w pokoju? Jak tanio zamaskować kaloryfer?

Spis treści

  1. Gdzie kupić osłonę na kaloryfer?: Castorama, Leroy Merlin, Obi
  2. Czy maskownica na grzejnik zabiera ciepło? Osłony na kaloryfer: wady i zalety
  3. Jak zakryć grzejnik w pokoju? Wybieramy ładną maskownicę
  4. Jak tanio zamaskować kaloryfer?

Kaloryfer lub grzejnik pełni istotą funkcję w naszym mieszkaniu, ale jego wygląd nie zawsze pasuje do aranżacji wnętrza. Możemy to zmienić, decydując się na gustowne osłony na kaloryfer. Zabudowy kaloryfera można zrobić na zamówienie lub kupić gotowe osłony na grzejnik.

Gdzie kupić osłonę na kaloryfer?: Castorama, Leroy Merlin, Obi

Gdzie kupić maskownicę na grzejnik? Wiele sklepów z artykułami do wyposażenia domu ma w ofercie osłony na kaloryfery.

Największe sieciówki mogą pochwalić się bogatą ofertą maskownic na grzejnik: Castorama, Leroy Merlin czy Obi to miejsca, w których na pewno uda nam się znaleźć obudowę na kaloryfer, która trafia w nasze gusta i potrzeby. Jeśli nie znajdziemy modelu, który nas satysfakcjonuje, zawsze możemy poszukać online - np. na Allegro!

Przeczytaj także: Odnawiamy stary kaloryfer: malowanie grzejnika KROK PO KROKU

Czy maskownica na grzejnik zabiera ciepło? Osłony na kaloryfer: wady i zalety

Osłony na kaloryfer można zrobić z materiału, desek, siatki, czy szkła. Oryginalnie zaprojektowana, pomysłowa osłona na grzejnik pozwoli ukryć nieciekawe elementy i stworzyć efektowną dekorację pasującą do stylu pomieszczenia.

Ale jeśli planujesz zakupić ażurową osłonę, najlepiej niech będzie wykonana z materiału dobrze przewodzącego ciepło. Jeśli będzie z drewna lub innego materiału, który jest dobrym izolatorem, utrudni oddawanie ciepła do pomieszczenia.

Osłona na kaloryfer może też spowodować nieprawidłowe działanie zamontowanego przy nim zaworu z głowicą termostatyczną. Ogrzane powietrze, zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu, gromadzi się przy grzejniku, a to powoduje wzrost  temperatury w tym miejscu i samoczynne przymknięcie zaworu, mimo że w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej. Aby zapewnić prawidłową pracę zaworu, pozostaw go otwartym albo wyposaż w głowicę termostatyczną ze zdalnym czujnikiem temperatury.

Jak zakryć grzejnik w pokoju? Wybieramy ładną maskownicę

Obudowa kaloryfera powinna nawiązywać kolorem, wzorem czy fakturą do zasłon lub rolet zawieszonych w oknie, a także mebli oraz wykończenia ścian i podłóg. Obudowy na kaloryfer powinniśmy dopasować kolorystycznie do aranżacji pokoju – np. malując ją na odpowiedni kolor.

Intrygujące, ażurowe wzory na osłonie kaloryfera wykonanej z paneli dekoracyjnych mogą być dodatkową ozdobą wnętrza. Bardzo ciekawym i łatwym do wykonania projektem jest zrobienie maskownicy na grzejnik z materiału – na przykład dekoracyjnych serwet lub cienkich kilimów. Podpowiedzi znajdziesz w naszej galerii poniżej.

Osłony i zabudowy kaloryfera: zdjęcia i pomysły na obudowy grzejników  

Jak tanio zamaskować kaloryfer?

Ciekawą propozycją przy zabudowie grzejnika jest też umieszczenie niewielkiej instalacji świetlnej wewnątrz maskownicy – po zgaszeniu świateł w salonie, tak rozświetlona, ażurowa ozdoba wprowadzi do wnętrza przytulny, romantyczny klimat.

Warto też pomyśleć o ciekawych osłonach na grzejniki do pokoju dziecka – tutaj maskownicę na kaloryfer możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy z płyty MDF wyciąć wzory – koła, ulubione zwierzątka, następnie skleić i pomalować kolorowymi farbami.

Ważne jest, aby obudowa na kaloryfer była nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Musimy pamiętać, aby nie ograniczała dopływu ciepłego powietrza do wnętrza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak odnowić kaloryfer? Malowanie kaloryferów: wszystko, co musisz wiedzieć