Jak zamontować kozę i biokominek w bloku? Stylowe biokominki do mieszkania – które warto wybrać?

2025-03-28 11:25

Marzysz o ciepłym, przytulnym wnętrzu z kominkiem, ale mieszkasz w bloku? Nie musisz rezygnować z tego pomysłu! Współczesne technologie pozwalają na montaż biokominków, kominków elektrycznych oraz pieców typu koza, które są bezpieczne i dostosowane do mieszkań bez przewodu kominowego. Podpowiadamy, jakie rozwiązanie wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jak wygląda montaż takich urządzeń w bloku.

Spis treści

  1. Biokominek w bloku – czy warto?
  2. Czy można zamontować kozę lub biokominek w bloku?
  3. Koza to alternatywa tradycyjnego kominka
  4. Jaki biokominek wybrać?
  5. Jak zamontować biokominek?
  6. Aranżacja wnętrz z biokominkiem

Biokominek w bloku – czy warto?

Dawniej ogień był niezbędny do przetrwania zimy. Z czasem paleniska „zawędrowały” pod ściany domostw i zostały obudowane, z wyjątkiem przedniej części. Tak powstały pierwsze kominki. Dziś kominek jest bardziej ozdobą, ważnym elementem aranżacji wnętrza, tworzącym jego klimat. Rodzinny i romantyczny. Hitem ostatnich lat stały się biokominki, które można postawić w każdym mieszkaniu.

Biokominki gwarantują nie tylko magiczny klimat we wnętrzu, ale pozwalają też na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie! Korzystanie z tradycyjnego paleniska wiąże się ze znacznym marnowaniem wydzielanej przez niego energii – aż 60 procent ciepła ulatuje przez komin. Biokominki całą energię powstałą podczas spalania paliwa oddają otoczeniu, są więc doskonałym uzupełnieniem standardowego ogrzewania mieszkania.

Ponadto, w przeciwieństwie do grzejników stosowanych w większości mieszkań, kominki ekologiczne nie wysuszają powietrza. Wręcz przeciwnie biokominki nawilżają powietrze, ponieważ wydzielają parę wodną poprzez spalanie bioetanolu. Ze względu na użycie tego typu paliwa, biokominki idealnie nadają się do mieszkań w blokach – nie wydzielają dymu, sadzy, ani nieprzyjemnego zapachu, a co za tym idzie – nie wymagają podłączenia do komina.

Można je postawić w salonie, czy sypialni. Warto pamiętać o tym, że pomieszczenie, w którym pali się biokominek, powinno być regularnie wietrzone. W trakcie spalania bioetanolu wydziela się bowiem dwutlenek węgla. Do pracy ekologicznego paleniska niezbędny jest też tlen. Nie potrzeba go wiele, niemniej jednak lepiej pamiętać choćby o rozszczelnieniu okien.

Polecamy: Stylowy portal kominkowy. Jak udekorować atrapę kominka? Sprawdzone pomysły na elegancki wystrój

Czy można zamontować kozę lub biokominek w bloku?

W Polsce biokominki nie podlegają ścisłym przepisom budowlanym, bo nie wymagają komina ani wentylacji spalinowej. Można je montować w bloku, o ile przestrzega się zaleceń producenta i zasad bezpieczeństwa: zapewnienia wentylacji, zachowania odstępów od materiałów łatwopalnych i używania odpowiedniego paliwa. Przed zakupem, warto sprawdzić regulamin wspólnoty mieszkaniowej.

Nieco inaczej ma się sprawa z montażem kozy (piecyka wolnostojącego na drewno). Koza w bloku podlega co prawda podobnym zasadom co biokominek, ale jej montaż jest bardziej skomplikowany ze względu na spalanie drewna i konieczność odprowadzania spalin. Przepisy budowlane wymagają podłączenia do sprawnego komina (wolnego przewodu).

Potrzebna jest także zgoda wspólnoty mieszkaniowej, a w niektórych przypadkach pozwolenie na budowę lub zgłoszenie prac. W praktyce w blokach rzadko się to udaje bez dostosowania instalacji.

Biokominek w mieszkaniu
Autor: Marina_Skoropadskaya / iStock / Getty Images Plus

Koza to alternatywa tradycyjnego kominka

Wielbicieli piecyków wolno stojących jest coraz więcej. Opatrzyły się nam kominki, szukamy więc nowinek. Kozy wyglądają ciekawie, poza tym są prostsze do zainstalowania. Można je postawić w każdym pomieszczeniu, w którym jest przewód kominowy. Wymagania odnośnie do jego wysokości i przekroju są przeważnie znacznie mniejsze w przypadku pieców wolno stojących niż tradycyjnych kominków – mówi Konrad Koper z firmy Koperfam, importującej systemy grzewcze.

Moc najnowocześniejszych kóz opalanych drewnem sterowana jest termostatem. Styl kozy zależy od materiału, z jakiego jest wykonana. Żeliwo umożliwia uzyskanie finezyjnych, delikatnych kształtów, nadających piecom elegancki wygląd. Stalowe są zwykle proste i nowoczesne.

Jaki biokominek wybrać?

Zastanawiasz się jaki kupić biokominek? Wszystko zależy od rodzaju wnętrza, wielkości pomieszczenia, a także stylu jaki preferujesz w aranżacji wnętrz.

Wybierając biokominek należy również podjąć decyzję, czy chcemy, aby był on wolno stojący, czy też wolimy biokominek naścienny lub do zabudowy. Biokominki do zabudowy zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej lub stali malowanej proszkowo, co w połączeniu z oryginalną kolorystyką innych materiałów sprawia, że aranżacja wnętrz nabiera nowoczesnego wyglądu.

Sprawdź: Salon z kominkiem: zdjęcia i pomysły na kominki w salonie

Wielu producentów wykonuje również biokominki na indywidualne zamówienie. Taki biokominek powstaje według wytycznych klienta i dzięki temu spełnia wszystkie jego wymagania. Biokominki stworzone na zamówienie mają niewątpliwie taką przewagę nad innymi, że zamawiając taki produkt jest on idealnie dopasowany do wnętrza kolorystycznie, rozmiarami, pod względem wydajności i funkcjonalności.

Jak zamontować biokominek?

Wiemy, już, że zainstalowanie biokominka w mieszkaniu nie wymaga żadnego pozwolenia. Montaż biokominka nie wymaga też podłączenie do żadnej instalacji kominowej. Biokominek można umieścić niemal w dowolnym miejscu, jednak nie bliżej niż 40 cm od elementów wyposażenia wykonanych z materiałów palnych.

Jeśli ściana za kominkiem wiszącym nie jest odporna na wysoką temperaturę, trzeba ją zaizolować cieplnie (na przykład wełną mineralną). Szczegółowe informacje na ten temat powinny się znajdować w instrukcji producenta biokominka.

Niektóre firmy oprócz gotowych biokominków oferują też paleniska, do których można wykonać obudowę według indywidualnego projektu. Powstaje więc pole do popisu dla architektów, projektantów wnętrz, a nawet przyszłych użytkowników.

Zobacz: Grzejniki dekoracyjne: wybieramy grzejniki ozdobne do pokoju i salonu. Ceny, zdjęcia, porady

Biokominki najnowszej generacji mogą być sterowane za pomocą pilota. Funkcje nalewania paliwa, zapalania i gaszenia ognia są zdalnie obsługiwane przez wciśnięcie odpowiednich przycisków na pilocie. Takie modele biokominków muszą być podłączone do zasilania elektrycznego.

Wygaszanie biokominka zależy od konstrukcji paleniska. W niektórych modelach biokominków służy do tego specjalny przyrząd otrzymywany w komplecie z kominkiem, w innych – zasuwa w palenisku lub pokrywka na zbiorniku z biopaliwem. W modelach najnowszej konstrukcji wygaszanie odbywa się za pomocą pilota.

Aranżacja wnętrz z biokominkiem

Wyrafinowany i niebanalny wygląd biokominków, duże możliwości aranżacji wnętrza, sprawiają, że decyduje się na nie coraz więcej osób. Jednakże nie tylko doceniamy je za dekoracyjny wymiar, ale również właściwości relaksacyjne.

Widok płomienia koi nerwy, a przy wykorzystaniu zapachowego biopaliwa pozwala na prawdziwą aromatoterapię w domowym zaciszu. W zależności od rodzaju stosowanego zapachu, może pobudzać do działania (biopaliwo coffee) lub odprężać (biopaliwo forest).

Urok i magia żywego ognia w połączeniu z ulubioną nutą zapachową tworzą przyjazną atmosferę w aranzacji wnętrz. Dzięki temu biokominek może stać się centrum naszego domu, przy którym spędza się czas wspólnie z najbliższymi.

Biokominek, czyli modny i mały kominek