Ustawienie okien lato-zima. Jak przestawić okno na tryb zimowy?

2024-01-12 7:46

Kiedy robi się chłodniej na zewnątrz, twoje mieszkanie szybko się wychładza, a rachunki za rosną jak szalone? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy mogą być nieszczelne okna. Jeśli chcesz płacić mniej za ogrzewanie, przeczytaj, jak przestawić okno na tryb zimowy.

Okno - tryb zimowy
Autor: Getty Images Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Spis treści

  1. Tryb zimowy w oknach
  2. Regulacja okna lato-zima. Jak przestawić okno na tryb zimowy?
  3. Czym uszczelnić okno na zimę?
  4. Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe
Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Tryb zimowy w oknach

Niewiele osób wie, że nowoczesne okna można przestawiać na tzw. tryb zimowy. Dzięki niemu skrzydło okna lepiej przylega do ramy z uszczelką, co znacznie hamuje napływ zimnych mas powietrza do wnętrza domu.

Pomieszczeń, które nie są wychłodzone przez nieszczelne okna, nie musimy w tak dużym stopniu ogrzewać, a więc możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach (które w nadchodzącym sezonie i tak będą wysokie m.in. przez wzrost cen prądu).

Regulacja okna lato-zima. Jak przestawić okno na tryb zimowy?

To proste! Poniżej wyjaśniamy cały proces krok po kroku.

  1. Otwórz okno na oścież i przyjrzyj się bocznej części skrzydła.
  2. Zauważysz specjalne bolce (od 1 do 3), które ruszają się w górę i w dół, gdy przekręcasz klamkę. Bolce z jednej strony są węższe, a z drugiej szersze. W trybie letnim węższa strona ustawiona jest tak, że po zamknięciu bezpośrednio przylega do uszczelki, zapewniając swobodny przepływ powietrza (nie jest dociśnięta).
  3. Analogicznie, gdy bolec przekręcisz (ręcznie lub przy pomocy kombinerek) tak, by szersza część znalazła się od strony uszczelki, po zamknięciu okno będzie ciaśniej przylegać do uszczelki, a powietrze nie będzie miało możliwości przenikania do wnętrza.

Czym uszczelnić okno na zimę?

A co jeśli okna nie mają takiego mechanizmu lub gdy są rozszczelnione? Wtedy najlepiej zainwestować w nową uszczelkę – można ją kupić w sklepie budowlanym lub zamówić u producenta okien.

Innym pomysłem na izolację nieszczelnych okien jest umieszczenie w dolnej części ramy (na parapecie) specjalnych osłon chroniących przed przeciągami. Wyglądem przypominają wąskie długie poduszki. Dobrze izolują pomieszczenie i dodatkowo mogą być ciekawą ozdobą wnętrza.

Tekst: Barbara Ruppel

 

Firanki na okno balkonowe w bloku. Eleganckie firany balkonowe

Jak uszczelnić okno z PCW?