Jak zapobiegać pożarowi? Bezpieczeństwo pożarowe domu i mieszkania

2024-04-08 12:16

Co roku straż pożarna odnotowuje dziesiątki tysięcy interwencji pożarowych. W większości wypadków zdarzeniom można zapobiec, stosując proste zasady bezpieczeństwa pożarowego. Jak zabezpieczyć dom i mieszkanie przed ogniem?

Jak zapobiegać pożarowi?
Autor: AndreyPopov / GettyImages W każdym domu i mieszkaniu warto mieć gaśnicę! Najlepiej umieścić ją blisko kuchni

Spis treści

  1. Jak zapobiegać pożarom w domu?
  2. Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?
  3. O jakie dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe zadbać w domu?
  4. Jak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe swojej rodziny?

Czy twój dom albo mieszkanie są zabezpieczone przed pożarem? Warto zainteresować się tym tematem, by uniknąć nieszczęścia w przyszłości. Stosując się do prostych zasad ochrony przeciwpożarowej, jesteśmy w stanie ograniczyć prawdopodobieństwo pożaru niemal do minimum. Jakie zasady trzeba znać i o czym warto pamiętać?

Jak zapobiegać pożarom w domu?

Aby zapobiec pożarowi, przede wszystkim należy zadbać o właściwe rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Kable nie powinny nigdzie wisieć na wierzchu, a gniazdka nie mogą być przeciążone. Dlatego tak ważne jest, by przy budowie domu czy urządzaniu mieszkania skorzystać z pomocy elektryka. Lepiej nie oszczędzać na tej usłudze, by później nie żałować swojej decyzji.

..  Pożar domu lub mieszkania: jak się zachować i co robić, by zadbać o bezpieczeństwo? >>>

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Aby zabezpieczyć dom przed pożarem, trzeba przeanalizować poniższe punkty:

Czujnik dymu – w każdym domu czy mieszkaniu warto zainstalować czujnik dymu. To proste urządzenie, które działa na baterie, mocujemy na suficie. W domu z poddaszem potrzebne będą dwa czujniki (po jednym na każde piętro), w mieszkaniu wystarczy jeden (chyba że mamy mieszkanie dwupoziomowe).

Gaśnica – zakup gaśnicy to podstawowa sprawa. Niezwykle istotne jest to, by pojemność gaśnicy dobrać do powierzchni mieszkania. W domach jednorodzinnych powinny być dwie gaśnice, w mieszkaniu wystarczy jedna. Gaśnicę najlepiej jest ulokować w okolicy kuchni. Po zakupie gaśnicy koniecznie naucz się jej używać – w przypadku pożaru nie będzie czasu na to, by zastanawiać się, jak ją odblokować.

Zabezpiecz kable elektryczne – zadbaj o to, by żadne kable nie wystawały niezabezpieczone z sufitu czy ze ściany. Umieść je w kanałach, pod listwami czy w prowadnicach. Zminimalizuj ryzyko dotarcia do nich przez dzieci czy zwierzęta domowe.

Zabezpiecz gniazdka – wszystkie gniazdka, do których mogą mieć dostęp dzieci, warto zabezpieczyć specjalnymi zaślepkami.

Dbaj o to, by gniazdka nie były przeciążone – nie podłączaj kilku urządzeń do tego samego gniazdka. Nie rozprowadzaj również z jednego gniazdka wielu kabli czy przedłużaczy.

Nie przechowuj w domu albo w mieszkaniu materiałów łatwopalnych, np. farb czy benzyny.

Nie przechowuj zapałek w miejscu dostępnym dla dzieci.

..  Ubezpieczenie domu – co warto uwzględnić? >>>

O jakie dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe zadbać w domu?

W domu jednorodzinnym warto zadbać o kilka dodatkowych kwestii:

Kontroluj urządzenia grzewcze – regularnie sprawdzaj stan techniczny urządzeń grzewczych: pieca, kominka czy instalacji gazowej.

Czyść komin – pożar sadzy może być bardzo groźny, dlatego regularnie czyść komin co najmniej cztery razy w roku, jeśli palisz drewnem, i dwa razy w roku, gdy używasz paliwa gazowego albo płynnego.

Zamontuj drzwi przeciwpożarowe – warto zamontować drzwi przeciwpożarowe pomiędzy kotłownią a pozostałą częścią domu.

Nie stosuj materiałów łatwopalnych przy wykańczaniu domu – zwróć uwagę na materiały, jakimi wykańczane jest wnętrze. Wybieraj bezpieczne, np. wełnę skalną.

..  Spięcie elektryczne: jak się zachowywać, gdy dojdzie do zwarcia instalacji lub gniazdka? >>>

Jak zadbać o bezpieczeństwo pożarowe swojej rodziny?

Warto również przygotować sobie plan ewakuacji na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia.

  • Opracuj plan tak, by szybko i bezpiecznie wyprowadzić rodzinę z domu czy mieszkania trawionego przez ogień.
  • W domu jednorodzinnym zastanów się nad zamontowaniem drabinek przeciwpożarowych na piętrze.
  • Pamiętaj, gdzie w domu znajdują się gaśnica czy koce przeciwpożarowe.
  • Regularnie pytaj członków swojej rodziny o to, czy wiedzą, co zrobić, gdy w domu wybuchnie pożar.

Stosując się do powyższych wskazówek, jesteśmy w stanie zabezpieczyć nasz dom przed pożarem i zminimalizować ryzyko tragedii.

Ubezpieczenie mieszkania – większy komfort życia – warsztat online LINK4 | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka
Nasi Partnerzy polecają