Jak dobrać najlepszy kolor do wnętrza? Przewodnik po odcieniach farb
Róże, zielenie i żółcienie to najmodniejsze palety w tym roku. Które tonacje wybrać? Jak budować przy ich pomocy nastrój we wnętrzu? Z czym je zestawiać? Oto podręczny przewodnik.
ZIELONA OAZA
Szmaragdowy odcień zieleni odpowiada za spokój we wnętrzu i koi zmęczone oczy. Pięknie eksponuje ratan, jasne drewno, złoto i miedź. Wystarczy zastosować go na 1–2 ścianach, a pozostałym powierzchniom podarować np. biel lub beż.
HORYZONTALNIE
Poziome podziały kolorystyczne przywołują na myśl modne lamperie (w łazience wykonujemy je oczywiście farbami odpornymi na wodę). Dzięki takim pasom pomieszczenie wydaje się szersze.
TU SIĘ PRACUJE
Spokojne oliwkowe tonacje wspomagają koncentrację, nie absorbują zbytnio uwagi. Warto pokryć nimi ścianę tuż przy biurku – nie dość, że wyznaczą optycznie strefę pracy, to jeszcze (razem z drewnem) dodadzą pokojowi charakteru eko.
POD SKOSEM
Na poddaszu skośny sufit lepiej pozostawić jasny, a ciemniejszy kolor zarezerwować dla ściany. Wyjątek? Bardzo wysokie pomieszczenie, które chcemy wizualnie obniżyć.
PRZYTULNA ŚWIEŻOŚĆ
Pudrowy róż z kroplą szarości to kwintesencja elegancji. Stanowi rewelacyjne tło zarówno dla bieli, jasnego drewna, jak i grafitu czy głębokiej zieleni.
ZA GŁOSEM NATURY
Barwy ziemi (w tym odcień śliwkowy) wnoszą do pokoju poczucie komfortu, kameralności. Dobrze wyglądają na ścianie w kąciku wypoczynkowym, w otoczeniu materiałów naturalnych – drewna, kamieni, roślin.
W STRONĘ INDII I MAROKA
Annie Sloan, brytyjska specjalistka od farb, zachęca do zabawy kolorami. Łączy pudrowy róż (Antoinette) z pomarańczowym (Barcelona Orange), żółtym, ciemniejszym różem i czerwienią. Maluje różne płaszczyzny i materiały. Rezultat? Orientalny miks.
TON W TON
Balansowanie między odcieniami tej samej barwy to sposób na oryginalną aranżację pomieszczenia. Przykład: ściana w kolorze H320 Magnolia, a przed nią akcesoria dekoracyjne (pledy, poduszki, szkło) o różnym nasyceniu pigmentu. Efekt ombre.
DWA W JEDNYM
Beżoworóżowy – ze świata mody szybko trafił do wnętrz. Jego fenomen polega na tym, że w zależności od światła, raz bliżej mu do słodkiego różu, a raz do stonowanego beżu. Warto umieścić go blisko okna lub postawić przy nim lampkę.
MODNY MUSZTARDOWY
Mieszanka złota, żółtego i brązu zachwyca nieoczywistym odcieniem. Zmienia się też jak kameleon – w sąsiedztwie bieli nabiera złocistej poświaty, przy szarościach i ciemnych zieleniach zyskuje na szlachetności, fiolety, czernie i brązy dodają jej głębi.
JAŚNIEJ W DOMU
Ciepły, intensywny żółty może przytłaczać. Lepiej wygląda w większych pomieszczeniach. Do małych pokojów (zwłaszcza z deficytem promieni słonecznych) polecamy rozbielone chłodne żółcienie. Pięknie rozświetlają wnętrza.
ŻÓŁTY MA MOC
Jeśli lubisz energetyczne barwy, chcesz ożywić pomieszczenie, sięgnij po żółcienie. Gdy pomalujesz nimi ścianę aż po sufit, pokój będzie sprawiał wrażenie wyższego.