Jakie płytki ceramiczne wybrać? Zobacz najpiękniejsze kafle na ściany i podłogi
Kolejne sezony przynoszą nowe kolekcje płytek ceramicznych, które zaskakują intrygującymi fakturami, wyszukaną paletą barw oraz perfekcyjnym odwzorowaniem motywów z natury. Przyjrzeliśmy się najświeższym ofertom producentów i wybraliśmy płytki ceramiczne na ściany i podłogi – do kuchni, łazienki, salonu, holu.
Autor: serwis prasowy marki Equipe
Ceramiczne moduły (kafle, mozaiki) ułożone diagonalnie poszerzają wizualnie ścianę lub podłogę. Ale stają się też aktywnym tłem. Nie zdominują kompozycji, gdy będzie ona dość oszczędna, zarówno w liczbie rzeczy, jak i ich barw oraz formie. Na zdj. płytki Lance Black, Equipe, 5x25 cm.
W sklepach spotkasz się z różnymi określeniami płytek. Glazura jest najmniej odporna i nadaje się wyłącznie na ściany. Terakota może być stosowana i na ścianach, i na podłodze. Jest jednak nasiąkliwa i mało odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zatem nie warto jej kupować do łazienki, w kuchni może cię szybko zawieść. Do najodporniejszych i najbardziej popularnych płytek należą gresowe, ale nie wszystkie w jednakowym stopniu. Gres szkliwiony jest wykończony warstwą szkliwa, która chroni go przed nasiąkaniem, jednak może się uszkodzić po uderzeniu. Nie podda się temu porcelanowy. Polerowany ma gładką błyszczącą powierzchnię, lecz wykazuje porowatość, trzeba go impregnować.
Zobacz też: Płytki ceramiczne — najmodniejsze, tradycyjne, piękne. Tak nadadzą stylu twoim wnętrzom
W stylu śródziemnomorskim
W tym dekoratorskim nurcie istotne są pewne niedoskonałości płytek, różnice odcieni jednego koloru. Tak jak np. w marokańskich kafelkach nazywanych zellige. Ich unikatowość udziela się całej aranżacji. Płytki pasują do stylów vintage, śródziemnomorskiego, rustykalnego, a także nowoczesnego – na zasadzie kontrapunktu. Pewne, że każde wnętrze zyska duszę.
Odcienie pastelowe
Żeby w pomieszczeniu nie zrobiło się zbyt słodko, pomyśl o białych, szarych i miętowych dodatkach.
Pomysły na mozaikę w łazience — GLAERIA ZDJĘĆ
Autor: archiwum
Punktem centaralnym tej łazienki stała się ściana nad wanną pokryta mozaiką z dużym kolorowym wzorem. Dopiero na takiej powierzchni mozaika może dumnie prezentować swój kolorowy, nowoczesny wzór kwiatowy.
Wyrazisty wzór
Osobom, które chciałyby mieć nowe płytki na podłodze lub ścianie, ale wolą ominąć temat generalnego remontu, podsuwamy proste rozwiązanie. Polega ono na pomalowaniu istniejących płytek przy użyciu specjalistycznej farby (m.in. marek V33, Noxan, Epodex) i szablonu. Na zdj. przykład wzoru, w ofercie szablony w 5 rozmiarach (także na zamówienie bez dodatkowych kosztów) i z różnymi motywami.
Kupując płytki na podłogę do określonego pomieszczenia, sprawdź, czy ich parametry techniczne są odpowiednie. W sypialni, gdzie zwykle poruszamy się w miękkim obuwiu i dość rzadko, wystarczy niska klasa ścieralności – I, II w skali PEI. Do salonu i łazienki nie powinna być mniejsza niż III. W korytarzu i kuchni najlepiej położyć kafle o klasie V. W łazience dodatkowo jest istotny stopień ich nasiąkliwości. W strefie mokrej zaleca się stopień 3-5%. I kolejny parametr – antypoślizgowość. Do łazienki i kuchni wybierz płytki o symbolu R10 lub wyższym.
Po skosie
Ceramiczne moduły (kafle, mozaiki) ułożone diagonalnie poszerzają wizualnie ścianę lub podłogę. Ale stają się też aktywnym tłem. Nie zdominują kompozycji, gdy będzie ona dość oszczędna, zarówno w liczbie rzeczy, jak i ich barw oraz formie.
Glamour
Pomysł dla tych, którzy nie planują w kuchni szafek wiszących, ale też nie wiedzą, co zrobić z pustą ścianą nad blatem. Okładzina ceramiczna w biało-złote pasy wygląda niezwykle atrakcyjnie, zwłaszcza w połączeniu z granatem na frontach dolnej zabudowy i antracytem granitowego blatu.
Płytki ceramiczne do łazienki i do kuchni — GALERIE ZDJĘĆ
Autor: archiwum
Dobrym tłem dla płytek o tak barwnej naturze jest klasyczna biel, która wycisza ich szalony charakter i nie odciąga od nich uwagi. Warto więc postawić na biały kolor: armatury, dodatków, ścian. Stylowym przełamaniem bieli jest pudrowy róż i głęboka czerń, pozornie ze sobą kontrastujące, a jednak dające piękny efekt.
Autor: Mariusz Bykowski