Kaloryfer: jaki wybrać? Rodzaje grzejników i gdzie je zamontować. Poradnik
Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego domu czy mieszkania jest kaloryfer. Jaki wybrać, by zapewnić sobie maksymalny komfort podczas chłodnych miesięcy? Gdzie go zamontować? Jak osłonić? Szukamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące grzejników w domu.
Autor: Radox
Designerskie grzejniki do łazienki to świetny wybór. Producenci proponują naprawdę ładne urządzenia o nietypowych kształtach. Na zdjeciu grzejnik Radox Sheer
Spis treści
- Kaloryfer w domu - grzeje i dobrze wygląda
- Grzejniki - jakie wybrać? Rodzaje kaloryferów
- Popularne grzejniki płytowe
- Kaloryfer - jaki wybrać: żeliwny czy aluminiowy?
- Gdzie zamontować kaloryfer?
- Osłony i zabudowy kaloryfera. ZDJĘCIA i pomysły na obudowy grzejników:
- Kaloryfery w mieszkaniu: o czym pamiętać?
- Jak odnowić stary kaloryfer?
- Odnawiamy stary kaloryfer: malowanie grzejnika (GALERIA ZDJĘĆ):
- Jak zamaskować grzejnik?
- Jaki kaloryfer wybrać? Zainspiruj się i zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Kaloryfer w domu - grzeje i dobrze wygląda
Od grzejników nie uciekniemy. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kaloryfery dają nam ciepło i... nic poza tym. Przez długi okres dominacji pomalowanych farbą olejną żeberek kaloryferów przyjęliśmy zasadę: domowa instalacja grzewcza jest niezbędnym elementem wystroju, którego ze względu na kontrowersyjną powierzchowność nie da się eksponować.
Jednak w ostatnich latach producenci grzejników robią wiele, aby zmienić tę sytuację. Swoim klientom proponują grzejniki gwarantujące nie tylko wytrzymałość, oszczędną i efektywną pracę, ale również bogaty asortyment rozmiarów i wykończeń powłoki zewnętrznej. Stosują nietypowe materiały do wykonania grzejników, np. szkło, a swoim produktom nadają ciekawe, a nawet wyszukane formy.
Grzejniki - jakie wybrać? Rodzaje kaloryferów
Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów grzejników. Odpowiedź na pytanie, jaki kaloryfer będzie najlepszy do naszego mieszkania może zależeć od kilku czynników. Warto zapoznać się z rodzajami kaloryferów i ich podziałami ze względu na konkretne ich aspekty praktyczne i estetyczne. To może ułatwić nam wybór najlepszego (dla nas) modelu:
- Sposób podłączenia (kaloryfery boczne, krzyżowe, dolne).
- Materiał, z jakiego są wykonane (kaloryfery stalowe, aluminiowe, żeliwne).
- Sposób przekazywania ciepła (kaloryfery konwektorowe, płytowe, członowe).
- Wygląd (kaloryfery tradycyjne, ozdobne, drabinkowe, kanałowe).
Popularne grzejniki płytowe
To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, spotykane zwłaszcza w nowym budownictwie. Kaloryfery płytowe zwane są też często panelowymi. Najczęściej zbudowane są z elementów stalowej blachy o profilu płaskim lub perforowanym. Płyty stalowe mogą występować w różnych konfiguracjach. Zalety takich grzejników? Przede wszystkim szybko się nagrzewają i efektywnie przekazują ciepło do pomieszczenia.
Kaloryfer - jaki wybrać: żeliwny czy aluminiowy?
Kaloryfery żeliwne znane są przede wszystkim ze starszych budynków. Są bardzo solidne i odporne na korozję, ale też ciężkie. Mają dużą pojemność, dlatego długo się nagrzewają oraz powoli stygną (to ogranicza nieco możliwości sprawnego regulowania temperatury w pomieszczeniu). Mogą być problematyczne, jeśli się zapowietrzą.
Jak odpowietrzyć kaloryfer? >>>
Nowoczesną alternatywę dla kaloryferów żeliwnych stanowią m.in. grzejniki członowe aluminiowe. Zgodnie z nazwą kaloryfery składają się z jednakowych członów, w których znajdują się kanały powietrzne (usprawniają przepływ powietrza). Są lekkie i sprawnie ogrzewają.
Gdzie zamontować kaloryfer?
Kaloryfery nie muszą już tkwić pod oknem, choć takie usytuowanie jest dla nich najbardziej odpowiednie ze względu na dopływ zimnego powietrza z zewnątrz, które trzeba ogrzać. Grzejniki dekoracyjne najczęściej znajdują sobie miejsce na ścianach pokoju dziennego; uzupełnione lustrem i wieszakami na okrycia sprawdzają się w holu. I nie są to tylko popularne drabinki, ale też urządzenia z oryginalnie profilowaną czy całkowicie gładką płytą przednią. Właściwy wybór koloru grzejnika pozwala idealnie wkomponować go w otoczenie. Niechętnym wszelkim wariantom kaloryferów z pewnością można polecić wygodne ogrzewanie kanałowe bądź podłogowe.
Osłony i zabudowy kaloryfera. ZDJĘCIA i pomysły na obudowy grzejników:
Autor: Lene Bjerre
Kaloryfery w mieszkaniu: o czym pamiętać?
Decydując się na którąkolwiek z opcji, trzeba pamiętać o tym, że ruch powietrza wymuszony procesem grzewczym ma duży wpływ na utrzymanie czystości we wnętrzu. Kurz, który osiada na grzejnikach, przy wzroście ich temperatury przemieszcza się do góry. Jeśli nie napotka przeszkody, na przykład w postaci okiennego parapetu, po prostu zabrudzi ścianę. Warto więc zadbać o to, aby powierzchnia ta była zmywalna.
To samo powoduje ciepła podłoga, rozwiązaniem jest zatem instalowanie tego systemu w pomieszczeniach, w których nie przebywa się stale, a z uwagi na ich przeznaczenie często się sprząta - na przykład w łazience czy holu. Zaprojektowanie w pełni satysfakcjonującego systemu grzewczego nie jest łatwe i warto się z nim zmierzyć na początku myślenia o urządzaniu wnętrza.
Jak odnowić stary kaloryfer?
Nadgryziony zębem czasu lub nieestetyczny grzejnik możesz odmłodzić za pomocą farby. Jeśli chcesz, by kaloryfer był biały, użyj specjalnej farby do grzejników – zapobiegniesz jej żółknięciu pod wpływem ciepła, a jeśli farba ma być kolorowa, możesz użyć zwykłej – do metalu. Kaloryfer możesz pomalować tak, by wtapiał się kolorystycznie w tło lub wybijał z aranżacji, stanowiąc nietuzinkową dekorację wnętrza.
We wnętrzach nowoczesnych i pokojach dziecięcych warto poeksperymentować z kolorami i wzorami, stworzonymi na przykład za pomocą szablonów. W aranżacjach w stylu klasycznym czy retro lepiej sprawdzą się stonowane barwy. Grzejnik możesz również skryć we wnęce lub pod szerokim parapetem, który może także służyć za siedzisko.
Odnawiamy stary kaloryfer: malowanie grzejnika (GALERIA ZDJĘĆ):
Autor: Getty Images/Helin Loik-Tomson
Jak zamaskować grzejnik?
Innym sposobem na wpasowanie tego elementu wyposażenia wnętrz w aranżację jest stworzenie pomysłowej zabudowy kaloryfera. Starajmy się, by osłona współgrała z charakterem danego wnętrza i je dopełniała. Grzejnik możesz zamaskować za pomocą gotowej lub wykonanej samodzielnie osłony, na przykład ażurowej obudowy z płyt MDF lub zawieszonej na stelażu tkaniny w ciekawy wzór. Kaloryfer zamontowany na ścianie możesz „zamienić” we wpisujący się w konwencję pomieszczenia mebel.
Pod parapetami sprawdzają się natomiast wszelkiego rodzaju ekrany (tkanina lub drewniana, metalowa czy wiklinowa kratownica). Pamiętaj jednak, że osłona grzejnika powinna zapewniać swobody przepływ powietrza. Wokół kaloryfera należy pozostawić więc minimum 10 centymetrów wolnej przestrzeni.
Ponadto im bardziej perforowana będzie obudowa, tym lepiej. Jeśli chcesz odwrócić uwagę od grzejnika, nie zasłaniając go zabudową, powieś na nim dopasowane rozmiarem obrazki lub zdjęcia. Niezwykle ciekawym rozwiązaniem jest także kupno kaloryfera udającego mebel, na przykład grzejnika ławkowego.
Jaki kaloryfer wybrać? Zainspiruj się i zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Jak z kaloryferów uczynić ozdobę domu? Zobaczcie nasze inspiracje i sprawdźcie, jakie rozwiązania pasują do różnych aranżacji wnętrz. W galerii znajdziecie masę podpowiedzi!
Autor: archiwum
Kaloryfer o klasycznej formie pomalowany na energetyczny, pomarańczowy kolor zyskał całkiem nowe oblicze. Ożywia biała łazienkę i dodaje jej wesołego charakteru. Ciepły kolor jakim jest pomarańczowy dodatkowo wizualnie ociepla łazienkę.
Autor: Instal-Projekt
Przede wszystkim kaloryfery są siedliskiem kurzu i bakterii, dlatego dbanie o ich czystość to sprawa tak oczywista, jak na przykład regularne odkurzanie dywanów. Oczywiście kaloryfery mają różną budowę, dlatego każdy będzie wymagał nieco innego podejścia. Z którymi będziemy mieli najwięcej pracy?