Kable na ścianie w industrialnym wnętrzu. Jak wyeksponować kable w kreatywny sposób?
Kable na ścianie to wizytówka industrialnego wnętrza, tuż obok widocznych rur, metalowych lamp i nieotynkowanych, ceglanych ścian. Chcąc stworzyć swój własny loft w stylu industrialnym, należy dobrze zastanowić się, jak wyeksponować instalację elektryczną. Czy kable na wierzchu są bezpieczne? Jak wkomponować je w nowoczesną przestrzeń? Podpowiadamy.
Spis treści
- Kable na ścianie – czy to jest bezpieczne?
- Styl industrialny – co to?
- Kable na wierzchu w stylu industrialnym
Kable na ścianie – czy to jest bezpieczne?
Budując dom, z reguły staramy się ukrywać pod tynkiem i ścianami wszystko, co ma związek z jego konstrukcją, a więc kable, rury, cegły itd. Robimy to również ze względów bezpieczeństwa – wystarczy chwila nieuwagi, by wiszący luźno kabel został przegryziony przez naszego pupila lub zalany przez malutkie dziecko. Oczywiście, kabli na ścianach nie widujemy też z czysto estetycznych powodów. Kiedy chowamy kable i rury pod ścianą, możemy urządzić wnętrze tak, jak chcemy i stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się dobrze i bezpiecznie.
Ale czy kable zawsze muszą być prowadzone pod ścianą? Czy instalacja wodna musi być ukryta przed wzrokiem domowników? W pomieszczeniach nieogrzewanych i wilgotnych kable muszą być poprowadzone na ścianie, a nie pod nią, głównie ze względów bezpieczeństwa.
Jeżeli chcemy zaoszczędzić bałaganu i pieniędzy, odsłonięte kable na ścianie to najlepsza opcja. Decydując się na takie rozwiązanie, zawsze powinniśmy mieć na względzie bezpieczeństwo domowników. Widoczne kable powinniśmy przymocować sztywno do ściany. Dzieci i zwierzęta powinny mieć utrudniony, a najlepiej uniemożliwiony dostęp do instalacji elektrycznej – kable na ścianie można zabezpieczyć specjalnymi osłonkami.
Nawet gdy planujemy urządzić mieszkanie w stylu industrialnym, powinniśmy kierować się względami bezpieczeństwa. Jak wyeksponować instalację elektryczną i wodociągową w industrialnym lofcie? W tego typu wnętrzach mamy duże pole do popisu.
Styl industrialny – co to?
Styl industrialny powstał w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku, kiedy ludzie zaczęli zamieszkiwać opuszczone fabryki. Lofty był przestronne i służyły nie tylko jako mieszkanie, ale również pracownia dla artystów i przestrzeń wystawowa.
W Polsce pierwsze lofty inspirowane nowojorskim stylem industrialnym zaczęły powstawać w latach 90., tuż po transformacji ustrojowej. Dzisiejsze lofty, mimo charakteryzującej je surowości są synonimem luksusu i dobrego smaku.
Czym charakteryzuje się styl industrialny? Ponieważ narodził się w opuszczonych fabrykach, styl industrialny charakteryzuje się dużą surowością. Zazwyczaj są to duże przestrzenie bez podziałów między pomieszczeniami. Jak przystało na fabrykę, w industrialnych loftach ściany nie są pięknie wygładzone tynkiem i pomalowane na pastelowe kolory, wręcz przeciwnie. Ściany odsłaniają surową cegłę, nierzadko widać tynk, beton, stare drewno, szkło, metal. Po ścianach biegną warkocze kabli i rur, a z sufitu zwisają duże, metalowe lampy.
W stylu industrialnym dominują brudne odcienie bieli, szarości, ceglaste pomarańcze. Wyposażenie wnętrz jest również surowe i minimalistyczne, zamiast dekoracyjności panuje funkcjonalizm. Nie znaczy to, że industrialne lofty są brzydkie, smutne i odpychające. Jednymi z najbardziej interesujących i zaskakujących motywów dekoracyjnych są... kable na ścianie.
Kable na wierzchu w stylu industrialnym
Kable na ścianie w stylu industrialnym same w sobie stanowią ozdobę wnętrza. Odpowiednio eksponowane i wkomponowane w surową, loftową przestrzeń nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Jednym ze sposobów eksponowania kabli w stylu industrialnym jest poprowadzenie ich wzdłuż bielonych ścian. Najlepiej, gdy osłonka kabla jest w intensywnym kolorze, np. czerwonym, zielonym lub niebieskim, wtedy na tle bielonej ściany tworzy ciekawą dekorację. Jeżeli mamy kilka kabli obok siebie, można pomalować każdy z nich na inny kolor, wtedy tylko wzmocnimy dekoracyjny efekt. Podobnie można zrobić z rurkami wodociągowymi.
Nie bójmy się metalowych lamp z długimi, zwisającymi kablami, wprowadzają do wnętrza industrialny klimat. Jeśli kable faktycznie są zbyt długie, możemy je upiąć, by nie przeszkadzały. Interesującym zabiegiem jest ukrycie kabli we wnętrzu pustych rurek wodociągowych. Nie tylko wygląda to intrygująco, ale również jest świetną opcją, gdy mamy w domu małe dzieci lub zwierzęta.
Rurki wodociągowe również możemy pomalować na kolory, poskręcać je tak, że będą tworzyły ciekawe kształty, a na końcach umieścić żarówki bez osłonek.
Kable na ścianie w industrialnym wnętrzu można wykorzystać jeszcze w inny, kreatywny sposób. Mając do zagospodarowania długi odcinek kabla, można przymocować go do ściany, że utworzy konkretny kształt, np. zarys miasta, napis itd. Efekt wzmocni zestawienie kolorowego kabla i białej ściany.
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym? Nasze propozycje
Autor: materiał prasowy
W salonie, wśród neutralnych barw, uwagę przyciąga duża żółta kanapa. W prostym i niewielkim wnętrzu każdy detal ma znaczenie: lampa podłogowa, słoń, mądra sowa, wzmacniacz Marshalla, wszystko tworzy niepowtarzalny klimat.
Autor: archiwum
Pod dekoracyjną betonową posadzką w strefie dziennej zastosowano ogrzewanie podłogowe. Podłoga rodem z fabryki w połączeniu z wysokim stropem, betonowymi podciągami oraz metalowymi konstrukcjami regału i szafek nadały mieszkaniu industrialny charakter. Projekt wnętrz: em2 Pracownia ProjektowaZdjęcia: kroniki studio