Kasetony sufitowe: sufit kasetonowy w różnych wersjach

2019-08-22 12:25

Kasetony sufitowe to cienkie (ok. 5 mm) i lekkie płyty (np. o wymiarach 50x50 cm) wykonywane z tworzyw sztucznych i łączone na styk. Są mocowane bezpośrednio do sufitu. Sufit kasetonowy jest natomiast rodzajem sufitów podwieszanych, czyli zawieszonych na lekkiej konstrukcji, w pewnej odległości od stropu. Jego podstawowym, modularnym elementem jest również kaseton – tym razem panel o wielkości 60x60 cm lub 60x120 cm. Dowiedz się więcej o kasetonach sufitowych!

Kasetony sufitowe
Autor: GettyImages Kasetony sufitowe w przestronnym domowym gabinecie vintage

Spis treści

  1. Kasetony sufitowe – krótka historia
  2. Kasetony sufitowe – co warto wiedzieć?
  3. Kasetony LED
  4. Kasetony na suficie i wpływ ich barwy na pomieszczenie
  5. Kasetony na sufit – do jakich wnętrz pasują?

Uzupełnieniem kasetonów w sufitach podwieszanych mogą być lampy rastrowe albo kasetonowe LED. Zaletą sufitów podwieszanych z kasetonów jest możliwość założenia oświetlenia w poziomie sufitu, maskowanie elementów instalacyjnych, łatwość montażu i wymiany np. zabrudzonych paneli.

Kasetony sufitowe – krótka historia

Inspiracją do powstania współczesnych kasetonów sufitowych były rozwiązania historyczne. Stropy kasetonowe znane są od starożytności. Stały się popularne w okresie renesansu i kontynuowane w epoce baroku. Spotykamy je zarówno w rzymskim Panteonie, jak i reprezentacyjnych komnatach zamku na Wawelu.

Kasetony, czyli prostokątne pola, mogły być puste – pozbawione ozdób, ale znacznie częściej dekorowano je ornamentami lub polichromią. Rozwój technologii tworzyw sztucznych doprowadził do produkcji kasetonów wykonywanych z polistyrenu.

..  Sztukateria styropianowa: właściwości, porady aranżacyjne >>>

Kasetony sufitowe – co warto wiedzieć?

Kasetony sufitowe produkowane są z ekstrudowanej pianki polistyrenowej (w skrócie XPS). W materiale tym wykonywane są różnorodne tłoczenia, dzięki którym w powstałych kasetonach sufitowych 3D możemy zobaczyć i dotknąć faktury tynku, rysunku słojów drewna i innych materiałów. Przez pojęcie struktury synchronicznej rozumiemy równoczesne dopasowanie grafiki (nadrukowanej na kaseton) z fakturą – tłoczeniem.

Co sprawia, że kasetony sufitowe są tak popularnym rozwiązaniem stosowanym we wnętrzach? Pierwszym powodem jest szybki czas montażu. Dzięki kasetonom sufitowym możemy dokonać łatwej metamorfozy wnętrza – za pomocą kleju montażowego mocujemy kasetony do sufitu, boczne panele możemy docinać na wymiar nożykiem do tapet. Kolejną zaletą jest niski koszt materiału (ceny kasetonów zaczynają się od kwoty 1,50 zł za sztukę).

..  Wszystko o sufitach podwieszanych >>>

Kasetony LED

Kasetony LED-owe to oprawy oświetleniowe skoordynowane wymiarowo z panelem modułowym. Stanowią uzupełnienie podstawowych paneli i są wykorzystywane w sufitach kasetonowych (podwieszanych), głównie w budynkach użyteczności publicznej. Geometryczne rozmieszczenie kasetonów podświetlanych może stanowić urozmaicenie wnętrza (np. poprzez zastosowanie układu szachownicowego, mijankowego) albo wyznaczać drogę – m.in. w korytarzach hotelowych.

Kasetony na suficie i wpływ ich barwy na pomieszczenie

Kolor sufitu ma wielkie znaczenie w aranżacji pomieszczeń. Dominującą barwą sufitów jest oczywiście biel, która optycznie podwyższa pomieszczenia i dobrze odbija światło.

Biały jest również najpopularniejszym kolorem sprzedawanych kasetonów na sufit. Kasetony możemy przemalować na dowolny kolor przed montażem lub odświeżyć barwę tych już przyklejonych do sufitu.

Czarny lub grafitowy sufit (choć rzadko stosowany we wnętrzach prywatnych domów i mieszkań) wprowadza nastrój tajemniczości i paradoksalnie może sprawiać wrażenie bardziej przytulnego wnętrza, ponieważ optycznie obniża pomieszczenie.

Kasetony na sufit – do jakich wnętrz pasują?

Geometryczna powtarzalność wzoru, podział sufitu na kwadraty jest elementem, który wprowadza harmonię do wnętrza. Sprawdźmy, do jakiego rodzaju wnętrz pasują kasetony na suficie.

Wzór deski na kasetonach sufitowych sprawdzi się we wnętrzach rustykalnych jako imitacja stropu drewnianego. Bardzo dobrze będzie korespondował również – zwłaszcza w kolorze białym – z aranżacją wnętrz w stylu skandynawskim. Sufit kasetonowy w kolorze metalicznym – na przykład srebra, miedzi czy złota – dodaje wnętrzu elegancji i pasuje do pomieszczeń w stylu glamour czy art deco.

Na rynku dostępne są również kasetony sufitowe polistyrenowe z ornamentami malowanymi w kolorze złota. Choć mogą wydawać się kiczowate, przy odpowiedniej wysokości pomieszczenia oraz właściwym doborze oświetlenia możemy uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny – zwłaszcza dla miłośników stylu retro.

Nasi Partnerzy polecają