Kiedy w bloku można robić remont? W tych sytuacjach twój sąsiad ma prawo wezwać policję
Niekiedy remont to siła wyższa. Żeby w ogóle mieszkać, po prostu trzeba go przeprowadzić i zakłócić spokój sąsiadom. Czasami można się z nim szybko uporać, gdy w grę wchodzą drobne prace renowacyjne czy malowanie. Gorzej jest, kiedy trzeba burzyć ściany, skuć płytki itp. W jakich godzinach można to robić?
Jeśli planujesz remont, warto poinformować o tym sąsiadów. Jeśli wiedzą, że może być głośno, będą w stanie zaplanować swój dzień w ten sposób, by hałas był jak najmniej dla nich uciążliwy.
Nie musisz chodzić od drzwi do drzwi, wystarczy, że na drzwiach klatki zawiesisz kartkę z informacją:
“Szanowni Państwo,
informujemy, że w mieszkaniu …. dniach …. będzie prowadzony remont. Prace będą się odbywały w godzinach …. . Za utrudnienia przepraszamy.
Z poważaniem,
XYZ”
Prace remontowe najlepiej przeprowadzać wtedy, kiedy większość osób wychodzi do pracy, czyli między godziną 8.00 a 17.00. W obecnych czasach jednak sporo ludzi wciąż pracuje zdalnie, więc hałas faktycznie może im przeszkadzać. Niezadowoleni będą też rodzice małych dzieci, gdy zakłócimy im drzemki.
Chociaż sąsiedzi powinni zrozumieć sytuację, część z nich może i tak czuć się zirytowana przedłużającymi się i głośnymi pracami. Niektórzy z nich mogą nawet zagrozić wezwaniem policji albo straży miejskiej. Czy jest się czego obawiać?
Przede wszystkim, jeśli mieszkasz w bloku, wczytaj się w regulamin swojej spółdzielni mieszkaniowej. Tam zazwyczaj rozpisane są godziny, w jakich można prowadzić głośne prace remontowe i kiedy obowiązuje cisza nocna. Doczytaj również, czy prace mogą być prowadzone w soboty, niedziele i święta!
Staraj się przeprowadzać remont właśnie w tym “okienku”. Jeśli narazisz się sąsiadom i złamiesz regulamin, mogą zgłosić ten fakt administratorowi budynku.
Głośnego remontu nie prowadź też wieczorem. Jest to czas, kiedy większość ludzi chce odpocząć. W polskim prawie nie ma paragrafu określającego ramy czasowe ciszy nocnej, jednak Kodeks wykroczeń stanowi, że:
Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Podsumowując, masz święte prawo do remontu, jednak musisz go przeprowadzać w czasie, który będzie jak najmniej uciążliwy dla twoich sąsiadów i zgodny z regulaminem spółdzielni. Co za tym idzie, prace najlepiej prowadzić rano do godzin popołudniowych.
Przeczytaj również:
Źródło: domiporta.pl