Kolor bordowy we wnętrzach: z czym łączyć bordo, do jakiego stylu pasuje? Porady i zdjęcia
Bordowy jest kolorem mocnym i eleganckim. Bordo w aranżacji wnętrz wymaga dużo uwagi oraz ostrożności, ale w zamian odwdzięcza się wspaniałym efektem dekoracyjnym. Sprawdź, z czym łączyć kolor bordowy oraz w jakiej stylistyce wnętrza najlepiej się odnajdzie.
Autor: mat. prasowe Audenza
Aranżacja zdominowana przez kolor bordowy. Ważną rolę odgrywają dodatki w barwach złota i pawiego błękitu
Spis treści
- Kolor bordowy, czyli jaki?
- Kolor bordowy – z czym łączyć?
- Bordo a styl wnętrza – dobre rady
- Bordowe ściany – hit czy kit?
- Modne kolory sezonu: GALERIE ZDJĘĆ
Bordowy kolor we wnętrzach szybko skrada uwagę. Ta barwa nieszczególnie lubi konkurencję, dlatego najlepiej czuje się w towarzystwie zbliżonych odcieni czerwieni, brązu czy fioletu. Ale – na szczęście – to niejedyne wskazówki kolorystyczne z bordo w roli głównej. Możliwości jest znacznie więcej, tym bardziej że w tym sezonie bordowy jest jednym z najmodniejszych kolorów we wnętrzach.
Kolor bordowy, czyli jaki?
Kolor bordowy najczęściej definiuje się jako czerwień z domieszką brązu. Często mylony jest np. z burgundem (kolor wina, jeden z odcieni czerwieni, ale bliżej mu do fioletu niż brązu) czy śliwkowym fioletem. To barwa wymagająca, bardzo mocna, wyrazista, przez co uważana za trudną – i w aranżacji wnętrz, i w stylizacjach modowych. Warto jednak do niej się przekonać, ponieważ umiejętnie zastosowana zapewnia wysmakowany, elegancki efekt. Co ważne, lubi towarzystwo kilku szlachetnych barw, które w tym sezonie śmiało wkroczyły na salony.
Kolor bordowy – z czym łączyć?
Bordo najlepiej się prezentuje w towarzystwie zbliżonych kolorów, zwłaszcza burgunda, śliwkowego fioletu, wiśniowej czerwieni. Czerwień dodaje mu nieco energii, a brąz – powagi. Równie dobrze wypada w duecie z różem i jego licznymi odcieniami, także pastelowymi oraz Rose Quartz. Delikatne róże równoważą też kolor bordowy, przez co nie przytłacza wnętrza.
.. Kolor czerwony we wnętrzach – z czym łączyć? Porady i ZDJĘCIA >>>
A może duet z nutką luksusu? Kolor bordowy i złoto tworzą zawsze udane połączenie. Wystarczy przypomnieć sobie pałacowe meble wypoczynkowe. Bordowe, aksamitne obicia zamknięte były w pozłacanych ramach mebli. We współczesnych wnętrzach polecamy eksponować złote drobiazgi (popularne w tym sezonie!) na bordowym tle.
Na tym nie koniec ciekawych możliwości łączenia bordo z innymi kolorami. Świetnie komponuje się także z czernią, fioletem, granatem, butelkową zielenią, szmaragdem oraz musztardowym żółcieniem.
Bordo a styl wnętrza – dobre rady
Bordowy najbardziej pasuje do wnętrz z klasyczną nutą – zarówno jako kolor ścian, jak i tkanin, mebli czy dodatków. Warto jednak pamiętać, że to barwa mocna, która może pomniejszać optycznie wnętrze. W małym mieszkaniu lepiej ograniczyć się tylko do bordowych detali, w większym zaś można już bardziej rozwinąć kolorystyczną fantazję.
.. Wnętrza w stylu klasycznym – GALERIE ZDJĘĆ >>>
Kolor bordowy sprawdzi się również w roli wyrazistego akcentu we wnętrzu nowoczesnym, zaaranżowanym w stonowanych barwach. W tym roku bordo pojawia się też w kolekcjach skandynawskich marek w ramach trendu „dark nordic”. Jak widać, choć bordowy ma klasyczne konotacje, dobrze sobie radzi z upływem czasu!
Bordowe ściany – hit czy kit?
We wnętrzach, w których dominują delikatne, uniwersalne barwy, bordowa ściana wprowadza więcej energii i dynamizmu. Ale najlepiej ograniczyć się właśnie do jednej bordowej ściany, ponieważ nadmiar koloru bordowego może przytłaczać wnętrze. Na jej tle dobrze wypadną odcienie złota, różu i beżu (np. ramki do zdjęć i obrazów oraz dekoracje ścienne). Z bielą zaś stworzy mocny, orzeźwiający duet.
Modne kolory sezonu: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: mat. pras. Fritz Hansen
Autor: Katarzyna Bialasiewicz / iStock / Getty Images Plus
Autor: agencjafree/living4media
Różowe akcenty w skandynawskim salonie. Do tego inne kolory, które lubią sąsiedztwo różu: mięta, żółcień, szarość
Autor: materiały prasowe Benjamin Moore
Caliente we wnętrzu w lekkim stylu klasycznym - świetnie współgra z białaymi detalami architektonicznymi.