Kolor limonkowy: z czym łączyć? Limonka we wnętrzach krok po kroku
Kolor limonkowy to jasnozielona barwa z domieszką żółtego, której nazwa pochodzi od charakterystycznego odcienia koloru owoców drzewa cytrusowego: limonki. Tropikalne drzewa o soczystych owocach mogą być inspiracją do barwnych aranżacji wnętrz w stylu egzotycznym, ożywiać szarości, występować jako akcent kolorystyczny w formie dodatków albo harmonijnie współgrać z bardziej pastelowymi barwami. Możliwości zestawień jest bardzo wiele. Limonkowy to modny kolor, który zagościł w wielu polskich wnętrzach i nic nie zapowiada jego odejścia.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Odważna zabudowa kuchenna w kolorze limonkowym z pasującą do niej lodówką kultowej marki SMEG
Spis treści
- Z czym łączyć kolor limonkowy?
- Limonkowy kolor ścian
- Limonkowe dodatki do kuchni
- Limonkowe dodatki do salonu
- Fotel limonkowy
Z czym łączyć kolor limonkowy?
Aby prawidłowo łączyć kolory we wnętrzu, warto posługiwać się podstawowym narzędziem pracy projektanta wnętrz, czyli kołem kolorów. Rozmieszczone na nim barwy umożliwiają zestawienie kolorów, na przykład znajdujących się naprzeciw siebie (barwy dopełniające) albo sąsiadujących, czyli pojawiających się obok siebie (barwy analogiczne). Kolor limonkowy na kole kolorów występuje w najbliższym sąsiedztwie żółtego (cytrynowego) oraz zielonego. Podobne zestawienia stosowane we wnętrzu (na przykład pastelowych, miętowych ścian, limonkowej kanapy i cytrynowych poduszek) dają efekt harmonii, lecz są dość oczywiste. Poprawne i zachowawcze jest również łączenie limonki z turkusem i odcieniami niebieskiego. Bardziej odważnym osobom można polecić wysoki kontrast kolorów uzyskany poprzez zestawienie koloru limonkowego z czerwonofioletowym, który występuje naprzeciw limonki na kole kolorów. Intrygująco limonka wygląda także z czernią.
.. Nietypowe łączenie kolorów: 7 duetów, która są zaskakująco dobre! >>>
Limonkowy kolor ścian
Kolor limonkowy jest intensywną barwą, która może męczyć wzrok przy zastosowaniu na dużej powierzchni, zwłaszcza przy odcieniach skrajnie jaskrawych, neonowych. We wnętrzach znajdujących się od strony południowej efekt ten może potęgować silne nasłonecznienie. Korzystniej jest stosować limonkę jako plamę barwną na ograniczonej powierzchni, która ma ożywić przestrzeń. Przykładem jest wybrana przez nas jedna ściana pomieszczenia, pionowy pas ściany (na przykład komin) albo poziomy dolny – w formie lamperii. Dobrym rozwiązaniem jest również rozbielenie limonki poprzez zastosowanie w jej otoczeniu białych mebli i dodatków. Ciekawie może również wyglądać farba w kolorze limonkowym zestawiona z białą stolarką okienną i drzwiową oraz białymi listwami wokół drzwi, przy podłodze i suficie.
Limonkowe dodatki do kuchni
Energetyczna limonka ożywi achromatyczną zabudowę kuchenną. Fronty w kolorach bieli, szarości lub czerni doskonale komponują się z dodatkami w kolorze limonkowym. Przykładami barwnych akcentów limonkowych mogą być toster lub blender albo młynki do pieprzu i soli. Popularne jest również zastosowanie limonkowego pasa roboczego kuchni, na przykład ze szkła lakierowanego.
.. Poznaj różne odcienie zieleni >>>
Limonkowe dodatki do salonu
We wnętrzach limonkowy stosujemy przede wszystkim jako plamę barwną o ograniczonej powierzchni występowania, czyli kolorystyczny akcent, który ożywia pomieszczenie i dodaje energii. W modnym kolorze limonkowym znajdziemy dodatki aranżacyjne w postaci poduszek, zasłon, narzut, ramek czy wazonów. Kolor limonkowy występuje na lampach, włącznikach oświetleniowych, gniazdkach; w sprzedaży są również kable w oplocie w kolorze limonki.
Fotel limonkowy
Miłośnikom koloru limonkowego, oprócz popularnych dodatków, można polecić meble tapicerowane w tym kolorze, czyli sofy, pufy i fotele. Fotel uszak w kolorze limonkowym sprawdzi się we wnętrzu zaaranżowanym na przykład w stylu skandynawskim, przerywając monotonię achromatycznych barw. Jeśli chcemy stonować tropikalną barwę limonki, możemy zestawić ją z bardziej pastelowym kolorem – na przykład miętową zielenią. Limonkowe meble będą harmonijnie prezentować się na tle ścian w kolorach mięty albo delikatnego turkusu. Jeśli lubimy ciągłe zmiany barw we wnętrzu, zamiast zakupu limonkowej sofy czy fotela o tej barwie możemy zdecydować się na limonkowy pokrowiec na mebel.
Autor: archiwum
Kuchnię połączono z salonem w otwarty wielofunkcyjny pokój dzienny. Ściana z pionem kuchennym została delikatnie przedłużona i pomalowana farbą tablicową, stanowi naturalne tło dla stołu jadalnianego. Projekt wnętrz i stylizacja: Gabriela Bartczak/ Design my DeerZdjęcia: Aleksandra Dubicka Dermont/ Ayuko Studio
Autor: mat. pras. DFS Furniture
Zieleń morska, szmaragd, a może Greenery? W tym wnętrzu ciekawie zestawiono różne modne odcienie
Autor: Projekt: Izabela Szewc/Fabryka Nastroju, zdjęcia: Monika Filipiuk-Obałek, stylizacja: Eva Milczarek
Domicela Jest emerytowaną księgową, wzorową gospodynią i mistrzynią kuchni. Jej rosół, zupa pomidorowa, kotlety mielone i szarlotka robią furorę w całej rodzinie. Mąż Marian, zawodowy mechanik, na emeryturze „przestawił się” na budownictwo. Czerpiąc wiedzę z magazynu „Murator”, samodzielnie wybudował domek na wsi. Jego pasją jest też historia. Razem z Domicelą interesują się polityką.