Zapomnij o bieli, niech w twojej kuchni zagości kolor. 18 inspirujących aranżacji

2023-02-14 13:03

Wyraziste barwne akcenty na tle stonowanej bazy sprawiają, że kuchnia tętni życiem. Kolorowe baterie, AGD, ściany, meble, dodatki? Wybierz, co ci w duszy gra!

Kolor w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

Urządzenia białe albo w stalowej szarości to standard, który wpisuje się w każdą kuchenną aranżację, ale… jest dla niej niemal obojętny. Lodówka, zmywarka, kuchenka, okap oraz toster, czajnik, robot, ekspres itp. w kolorze – stają się „dizajnerskimi perełkami” mającymi cudowną moc kreowania wystroju. Nie musisz kupować całego sprzętu w kolorze – wystarczy np. piec kuchenny czy lodówka albo tylko tzw. małe AGD, stojące na blacie roboczym.

Decyzja o kupnie szafek kuchennych w wyrazistym odcieniu powinna być dobrze przemyślana, bo przecież szybko ich nie wymienimy na nowe. Nie jesteś do końca przekonana o jej słuszności? Weź pod uwagę zamontowanie tylko części zabudowy granatowej, zielonej itp. Połącz ciemne szafki z białymi i/lub drewnianymi w wykończeniu naturalnym.

Możesz też wybrać np. szafki neutralne, ale z pomalowanym na ciemny kolor wnętrzem otwartych półek. Stół, krzesła i inne drobne meble łatwiej wymienić lub pomalować farbą, więc tu możesz poeksperymentować z paletą barw. Pamiętaj też, że w roli wyrazistego kontrapunktu świetnie sprawdzi się jedno czerwone krzesło albo żółty stół wśród bieli czy szarości itp.

Naczynia, tekstylia, kuchenne utensylia kochają kolor. A do tego fantastycznie wyglądają w kuchniach „ubranych” w biel, écru, blade szarość czy beż. Jednolite, jasne ściany i meble kojarzą się z laboratorium, nie są przytulne. Są za to doskonałym tłem dla barwnych dodatków. Nie żałuj ich więc!

Kolorowa ściana (czy jej fragment) przykuwa uwagę. Przemyśl więc, którą część kuchni chcesz podkreślić mocną barwą. Może być gładka, jednolita albo mieć fantazyjny wzór. Wykończona matowo będzie pasować do każdej stylizacji, lśniąca – raczej do wnętrz nowoczesnych.

Możesz wykorzystać farbę, tapetę, okładzinę. Długi pas nad blatem optycznie poszerzy pomieszczenie, pionowy wzór uczyni przestrzeń między szafkami optycznie wyższą, a szeroki pas nad wiszącymi szafkami wizualnie podwyższy pomieszczenie. Ciemny sufit zaś będzie „wisiał” niżej niż w rzeczywistości.

MORZE BŁĘKITU

Niebieskie blat i lampa wiodą prym. Liczne drobiazgi w różnych odcieniach tej barwy świetnie je uzupełniają. Gdyby było ich mniej, można by było dać błękitne gałki do szufladek.

Kolor w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

ENERGETYCZNA CZERWIEŃ

Bateria zlewozmywakowa Zumba (Ferro) oraz AGD (Smeg) w ognistej czerwieni apetycznie podkręciły wystrój kuchni. Białe meble i płytki oraz miętowa ściana stanowią dla intensywnego koloru świetne tło. Odcień ściany nad glazurą można odmieniać do woli, zmieniając tym samym wygląd kuchni. Jeśli chcesz, by to czerwień grała główną rolę – ściana powinna zawsze być delikatnej barwy.

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Ferro

CHŁODNY BŁĘKIT

Jednym z dobrych pomysłów na zgranie wystroju jest wybór sprzętu w jednym z odcieni obecnych na płytkach czy tapecie. Jeśli będzie to komplet, wybierz barwę najrzadziej występującą, jeśli zaś pojedyncza rzecz – może to być nawet kolor dominujący.

Kolor w kuchni
Autor: Maria Miklaszewska
BARWNE PUNKTY

Kolorowe wolnostojące AGD oraz bateria zlewozmywakowa skupiają na sobie uwagę. Dlatego powinny być nie tylko funkcjonalne (np. elastyczna wylewka) i wytrzymałe, lecz także – doskonale zaprojektowane. Piękna forma, dopracowane detale, wysokiej jakości wykończenie sprawią, że staną się autentyczną ozdobą kuchni.

NIEBIAŃSKA ROBOTA

Robot, blender itd. zajmują sporo miejsca w szafkach. Te w kolorze (np. robot marki KitchenAid) mogą stać na blacie – jako ozdoba.

Kolor w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

ENERGIA CZERWIENI

Ręczny mikser także może cieszyć oko wyrazistą barwą. Dobierz ją do pozostałego sprzętu. Taki efektowny mikser jak ten czerwony Smeg po wykonaniu zadania może spokojnie spocząć w drucianym koszyku na zewnątrz zamiast w przepastnej szafce.

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Smeg

Malowanie AGD. Okap, lodówkę, zmywarkę możesz pomalować farbą do metalu, gdy ich obecny wygląd ci się znudzi lub powierzchnie ulegną uszkodzeniu. Posłuż się wałkiem – nie pozostawi smug.

SZAFIR NA DODATEK

Dół zabudowy fornirowany, góra w bieli, tak jak stół i dwa krzesła, wnętrze otwartych półek zaś oraz krzesło i lacobel nad blatem – są ciemnoniebieskie. Odcień ten świetnie uzupełnia elegancką całość i podkreśla nowoczesność aranżacji.

Kolor w kuchni
Autor: Bernard Białorucki

SŁODKI BŁĘKIT

Pastelowa zabudowa (lakierowany MDF) jest efektowna i lekka optycznie – idealna także do małej kuchni.

Kolor w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

SŁONECZNY PÓŁWYSEP

…o czarnym korpusie oraz słonecznikowych blacie i frontach zdominował wystrój. Efekt urzekający – nowocześnie, przytulnie i z pazurem!

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki HKliving

ZIELONY ZAKĄTEK

Fronty zabudowy i stół mają piękny odcień zieleni Veronese’a nadany przez farbę Kitchen Chalk Paint Annie Sloan. Zestawienie tego odcienia z bielą i szarościami zachwyca wyrazistością i świeżością. Śmiało można powtórzyć tę zieleń w detalu, np. obrazku powyżej ciągu roboczego.

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan

Malowanie mebli to prosty, szybki i stosunkowo tani sposób na metamorfozę kuchni. Jego dodatkową zaletą jest to, że w razie kolorystycznej wpadki można łatwo naprawić pomyłkę, a już samo eksperymentowanie sprawia nie lada frajdę. Wybierz farbę do drewna i metalu albo kredową (a potem zawoskuj powierzchnie).

CZERWIEŃ W KONTRAŚCIE

Białe ściany, zielone drzwi i mnóstwo czerwonych detali sprawiają, że ta wiejska kuchnia tętni życiem. Dodatkowo dla większego efektu można pomalować ramę okienną.

Kolor w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

PASTELOWA KOLEKCJA

Gdyby nie naczynia, akcesoria i tekstylia w odcieniach różu, błękitu, zieleni, turkusu i barwy żółtej, ta kuchnia zamieniłaby się w zimne laboratorium! Biel ścian i mebli to świetna baza dla barwnych akcentów.

Kolor w kuchni
Autor: Marcin Czechowicz

Zdecyduj się na jeden kolor albo na kilka (wtedy muszą pasować do siebie), a potem konsekwentnie gromadź detale w wybranych odcieniach. Z czasem twoja kolekcja będzie się rozrastać i robić coraz większe wrażenie.

CYKLAMENOWA KOMPOZYCJA

Intensywny różowy odcień zagościł w sterylnie białej kuchni. Jest czysty, chłodny, ale – energetyczny. Krzesło z podłokietnikami, tapeta nad płytkami, kredens (widać odbicie w lustrzanej powierzchni) mocno przyciągają uwagę.

Kolor w kuchni
Autor: Mariusz Purta

WITALNE ŻÓŁCIENIE

Naczynia w wybranym kolorze, np. żółte, w zupełności wystarczą, by stonowanej kuchni dodać wigoru.

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki KItchen Craft

TRZY BARWY

Jedna ściana pokryta czarną tablicówką, druga białą ceglaną okładziną, trzecia – żółtą farbą emulsyjną. Minimalistyczna zabudowa Iris (BRW) pozwala na wszelkie eksperymenty kolorystyczne.

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Black Red White

GEOMETRIA OBRAZU

Wyraźne podziały, jakie dają fronty szafek i lodówka, znalazły swoją kontynuację w dekoracji ściany nad zabudową. Biel, szafir i pudrowy róż tworzą abstrakcyjną kompozycję podkreśloną ciemnożółtymi dodatkami.

Kolor w kuchni
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Najczęściej podkreśla się ścianę nad blatem roboczym albo tę, przy której stoi stół. Jednak znakomicie wyglądają także: ściana z oknem (białe framugi tworzą ramy dla widoku) lub półkami oraz wnęka, np. z lamówką wokół niej.

ENERGETYCZNY PAS…

…koralowej czerwieni (lacobel) skutecznie zapobiegł nudzie i unowocześnił projekt kuchni. Współgra z drugim mocnym akcentem – lodówką.

Kolor w kuchni
Autor: Mariusz Bykowski

WIELOBARWNA MOZAIKA…

…to precyzyjny malunek wykonany wprost na ścianie (projekt A. Kurowska)! Jasne pasy na dole i górze sprawiają, że przestrzeń między szafkami wydaje się optycznie szersza. Odporny na szorowanie matowy lakier skutecznie zabezpiecza kompozycję przed wilgocią, tłuszczem i gorącym powietrzem.

Kolor w kuchni
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
Nasi Partnerzy polecają