Czy to koniec rządów bieli i szarości? Teraz w salonach królować będą kolory Ziemi
Długie panowanie bieli i szarości w pokoju dziennym jeszcze się nie kończy, ale do głosu z dużą mocą dochodzą nowe barwy. Cała gama zieleni, piękne tonacje ziemi – kojarzące się z piaskiem słonecznej plaży, rudościami terakoty i brązem skał. Widoczne są też odcienie błękitu – często głębokiego, zmieszanego z innym kolorem.
Kontrakt z szarością
Wymieszaj ją z zielenią, a efekt stanie się nieoczywisty i tajemniczy. O to teraz w trendach chodzi. Miks nie zdominuje aranżacji.
Zieleń plus róż
To ważny duet na wnętrzarskiej scenie. Nie okaże się konfliktowy, gdy osłabisz intensywność obu kolorów, mocno je pudrując szarością i bielą.
Paleta delikatności
Mocno rozbielona zieleń z dodatkiem ciepłego beżu jest idealnym rozwiązaniem do wnętrz bliskich naturze, gdzie królują jasne drewno, szarości, biele i oczywiście zielone rośliny.
Uniwersalnie
Eklektyczny charakter pokoju ładnie podkreślisz kolorem oliwkowym (i żółtymi akcentami). Ten odcień zieleni jest wyjątkowy, równie efektownie zagra w salonie urządzonym nowocześnie, jak i tradycyjnie.
Kolory we wzornikach wyglądają nieco inaczej niż potem na ścianie. Na dużej powierzchni wydają się intensywniejsze. Dlatego producenci radzą, by najpierw przeprowadzić mały eksperyment z testerami barw. Pomaluj nimi fragment ściany, łatwiej przewidzisz efekt. Koniecznie sprawdź odcień w świetle dziennym i sztucznym. Często się wówczas okazuje, że lepszy będzie o jeden, dwa tony jaśniejszy od wybranego.
Kolory ziemi
Spiced Honey ma w sobie urok i ciepło bursztynu oraz smak odcieni miodu i przypraw. W zależności od zestawionej z nim palety barw, może być kojący, uspokajający, przytulny lub energetyczny. Do pomalowania ściany na zdjęciu użyto bazy do mieszania farb – emulsji lateksowej do ścian i sufitów Dulux Fusion Matt.
Temperatura słońca
Energetyczny żółty ożywia otoczenie, ale w nadmiarze może męczyć. By wyglądał lekko, użyj go w oszczędnej aranżacji, z bielami i ciepłym odcieniem drewna.
Z kroplą burgundu
Do najbardziej intrygujących połączeń należy brąz (doprawiony kolorem wina) z czernią, szarością, tonacjami różu. Jasne drewno jest tu perfekcyjnym kontrapunktem. Zobacz, że wystarczy dobrać ładny kolor ściany, by nadać pomieszczeniu styl, nie trzeba kupować nowych mebli.
W kontraście
Tak wyrafinowany efekt osiągniesz, trzymając się opozycji kolorów: ciepłe (tu: brąz ściany, czerwień dywanu i lampy) – zimne (niebieski na kanapie, szarość na podłodze). Nie wprowadzaj już do kompozycji innych barw.
Glinka, terakota
Ich barwy od razu przywodzą na myśl wnętrza rustykalne lub eko. Teraz jednak te naturalne kolory stosuje się także w aranżacjach pokojów minimalistycznych, industrialnych, w loftach.
Ukryć czy eksponować
Gdy na tle ściany postawisz mebel pomalowany na ten sam (albo bardzo zbliżony) odcień, mebel wizualnie zniknie. Efekt jest tym lepszy, im głębszy odcień wybierzesz. Warto tak zrobić, np. wtedy, kiedy mebel już ci się opatrzył, bądź chcesz zaprezentować na tle kontrastowe dekoracje, sprzęty.
Przestrzeń w tle
Wyjątkową głębię koloru zapewnia innowacyjna farba Aura Matte Waterborne Interior Paint 522, Benjamin Moore. Dodaje się do niej ekologiczne koloranty Gennex, które wzmacniają efekt. Barwami: niebieską, zieloną, szarą łatwo więc poprawisz optycznie proporcje pokoju.
Na dużą skalę
Trochę w tej barwie niebieskiego, a trochę zieleni. Zwróć uwagę, że przy tej chłodnej tonacji wszystkie pozostałe kolory są jasne i ciepłe – dla równowagi. Podobnie tworzywa (wiklina, ratan, drewno) mają za zadanie zredukować odczucie zimna.
Bezbłędny przepis
Błękit na ścianach stworzy złudzenie przestronności. Szarość tkanin wniesie do wnętrza elegancję, a jasna wykładzina aranżacyjną lekkość. Rude fotele i dodatki zagrają rolę dynamicznych punktów.
Dzielenie i łączenie
Za pomocą dwóch kolorów możesz zaznaczyć w salonie odrębność aneksu, np. jadalnianego czy do pracy. Nie stanie się on kompozycyjnie obcy, gdy powiążesz go z resztą pokoju barwnym akcentem.