Turkus: kolor turkusowy we wnętrzach. Z czym łączyć i jak wprowadzać do mieszkania?
Kolor turkusowy kojarzy się z morzem i niebem. To barwa rześka i chłodna, dlatego dobrze sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach – zapewnia efekt głębi. Sprawdź, z czym łączyć turkus i jak umiejętnie wprowadzać ten kolor do wnętrza.
Autor: gettyimages
Szafka w kolorze turkusowym
Spis treści
- Kolor turkusowy, czyli jaki?
- Turkus: kolor ścian kojarzący się z latem
- Kolor turkusowy: z czym łączyć?
- Kolor turkusowy w dodatkach
- Kolor turkusowy we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Kolor turkusowy, czyli jaki?
Nazwa tej barwy pochodzi od kamienia szlachetnego – turkusu. Jak się można domyślać, podobieństwo dotyczy nie tylko terminologii, lecz właśnie koloru (podobnie jak choćby w przypadku szmaragdu czy malachitu). Można w przybliżeniu powiedzieć, że turkus to błękit z domieszką szmaragdowej zieleni. Często myli się go z cyjanem, który jest jednak bledszy i jaśniejszy.
Turkus: kolor ścian kojarzący się z latem
Turkusowy kolor ścian jest jak pozdrowienia z wakacji. Ten modny kolor wnętrz dobrze wygląda w słonecznych wnętrzach, w położonych od północy może dawać wrażenie chłodu. Decydując się na turkusowe ściany, warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie. To sztuczne powinno mieć ciepłą barwą, zbliżoną do naturalnej.
adte
.. Egzotyczne motywy dekoracyjne nie tylko na lato – INSPIRACJE >>>
Kolor turkusowy: z czym łączyć?
Turkus daje wrażenie świeżości, dlatego doskonale sprawdza się w niewielkich wnętrzach. A z jakimi barwami najlepiej go łączyć? Propozycji jest co najmniej kilka:
Kolor turkusowy plus biel: zawsze udane zestawienie. Turkus wspaniale komponuje się ze śnieżną bielą, a taki duet przywodzi na myśl urokliwe domy nad Morzem Śródziemnym (przede wszystkim w Grecji). Jeśli urządzamy wnętrze w stylu marynistycznym, kolor turkusowy może być jednym z licznych odcieni barwy niebieskiej. Wystrój będzie żywszy i ciekawszy.
Kolor turkusowy plus limonka i jasna zieleń: wszystkie wymienione kolory są rześkie i przyjemne dla oka, dlatego warto je ze sobą zestawiać. Najlepiej w formie dwu- lub trójbarwnych pasów, np. na tapecie na ścianie, tapicerce mebli czy zasłonach.
Kolor turkusowy plus koralowa czerwień: popartowskie kolory „pożyczone” od papugi ary. To prosty sposób na barwne akcenty we wnętrzu – w dodatku z nutą egzotyki.
Kolor turkusowy plus beż i naturalne odcienie drewna: jeśli lubimy bardziej klasyczne aranżacje wnętrz, wybierzmy połączenie turkusu z piaskowym beżem, jasnym naturalnym drewnem lub ciemnym, lakierowanym na wysoki połysk.
.. Styl klasyczny – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>
W nowoczesnych wnętrzach często króluje minimalizm i stonowana paleta kolorystyczna. Widać jednak, że projektanci coraz chętniej dodają niebieskie akcenty – jako ożywcze kontrapunkty. To tym bardziej polecane rozwiązanie, że różne odcienie błękitu wspaniale komponują się z szarością. Ożywiają ją oraz odbierają jej nieco powagi i surowości. Popularne niebieskie pastele warto zastąpić wyrazistszym turkusem. Polubi on towarzystwo szarości, ale też czerni, kolorów drewna i bieli. Słowem, wszystkich barw popularnych we wnętrzach w stylu nowoczesnym.
Kolor turkusowy w dodatkach
Turkus świetnie sprawdza się w dodatkach – najlepiej zebrać kilka różnorodnych przedmiotów i rozmieścić je w wielu miejscach w pokoju. Wspólny kolor turkusowy będzie łącznikiem, a wystrój zyska więcej rumieńców. Ciekawe przykłady znajdziesz w galerii zdjęć.
Kolor turkusowy we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ
Wciąż się zastanawiasz, czy kolor turkusowy to dobry pomysł? Sprawdź, jak turkus prezentuje się w różnych aranżacjach.
Autor: Prosty Plan
Autor: JT GRUPA
Właścicielom zależało aby mieszkanie było urządzone w nowoczesnym, skandynawskim stylu z morskim akcentem.
Autor: Raca Architekci
Podstawowym elementem wystroju apartamentu stało się naturalne, dębowe drewno.