Kolory we wnętrzach. Bierzemy pod lupę 4 modne palety barw

2023-05-11 14:23

Oto cztery wiodące w tym roku palety barw – oscylujące wokół stonowanych zieleni, błękitów, beżów i różów. Do wnętrz trafiły ze świata mody. I coś nam mówi, że zostaną z nami na dłużej. W końcu nie zawsze udaje się pomalować pokój na kolor sprzyjający wypoczynkowi czy subtelnie motywujący do działania.

Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila, Little Greene, Benjamin Moore, Crown
Poradnik malarski
  • Jak łączyć kolory? Aby osiągnąć delikatny efekt, wybierz różne odcienie jednego koloru. Mogą różnić się nasyceniem barwnika, ale też tonacją (chłodną/ciepłą) lub stopniem połysku. Bardziej wyraziste zestawienia niech bazują na dopełnieniu kolorów pokrewnych, np. żółtego i pomarańczowego. Gdy dodasz do nich odcień neutralny (np. beż), kompozycja będzie spokojniejsza, naturalna. Najmocniejsze wizualnie są kontrastowe połączenia barw przeciwstawnych, np. żółtego i niebieskiego. Ponieważ mogą szybko się znudzić, lepiej stosować je z umiarem i ograniczyć jeden z kolorów do minimum (wnęka, rama drzwi, pas przy oknie).
  • Zanim wybierzesz... konkretne duety czy tercety kolory-styczne, pomaluj próbkami farb białe kartki papieru. Przykładaj je do ściany. Obserwuj, jak się zmieniają od światła i otoczenia.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Flügger

Powrót do przeszłości

Kolory historyczne, czyli do złudzenia przypominające te sprzed wieków, cieszą się sporą popularnością w Anglii. My również spoglądamy na nie przyjaznym okiem. Na zdj. wnęka w odcieniu bladoniebieskim Pale Wedgewood 249, który nawiązuje do słynnej XVIII-wiecznej ceramiki Etruria z manufaktury Josiaha Wedgwooda. Sąsiedztwo ciepłej szarości Arquerite 250 nieco ją tonuje, dodaje głębi i tajemniczości.

  • TRIK: Dzięki jasnemu kolorowi wnęka sprawia wrażenie płytszej, niż jest naprawdę.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Little Greene

W nastroju do snu

Kreatorzy kolorów duńskiej marki Flügger postawili w tym roku na paletę szaroniebieską My Retreat. Użyta na ścianach ma „otulać” wnętrza, sprawiać, że czujemy się bezpiecznie. Na zdj. ściany sypialni pokryte matowymi farbami w kolorze szarym (nr z mieszalnika 5483) i szaroturkusowym (1487).

  • TRIK: Jeśli pomieszczenie wydaje się zbyt ciemne, można rozjaśnić je bielą pościeli i zasłon. Dobry efekt daje również sięgnięcie po połysk – w formie złotych, miedzianych lub srebrnych detali.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Flugger

Pomysłowe pastele

Niebieskości i stonowane żółcienie z akcentem szarości (dla przełamania słodyczy) są stworzone do pokoju dziecięcego.

  • TRIK: Bazując na tych samych kolorach, możesz wykonać dekorację ścienną – miniobrazek.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy farbycrown.eu

Głębia zieleni

Zieleń Fjord z kolekcji Color Now marki Tikkurila wyróżnia się głębokim odcieniem – naturalnym, tajemniczym, przytulnym. Jest na tyle wyrazista, że wystarcza jej jedna płaszczyzna. Dobrze prezentuje się z jasną żywą zielenią, złotem, miedzią albo klasyczną bielą.

  • TRIK: Ciemnozielony uspokaja myśli, sprzyja też relaksacji. Możesz zaakcentować nim np. ścianę przy biurku lub w strefie wypoczynkowej salonu.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Tikkurila

Do przestawiania

Jeśli zieleń na ścianie wydaje ci się zbyt dominująca, zastosuj ją na meblach lub dodatkach. Na zdj. komoda pomalowana farbą do drewna w kolorze Kittery Point Green HC-119. Pistacjową zieleń ociepla ściana w cytrynowej tonacji Lemonade 2024-60. Oba elementy rozjaśnia misa w świetlistym odcieniu bieli Simply White OC-117.

  • TRIK: Przecierając pomalowany mebel papierem ściernym, otrzymasz efekt vintage.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore

Jak przez mgłę

Zwolennikom natury oraz osobom szukającym w domu wytchnienia i odpoczynku Dekoral poleca aloesową, nieco rozbieloną zieleń. Jej zaletą jest uniwersalność. Dobrze wygląda zarówno na ścianach i oknach, jak też na meblach ogrodowych. Pasuje do drewna, cegły, betonu. Biel ładnie ją akcentuje, dodaje świeżości. Na zdj. ściany w kolorze Amerykański Sen (nr z mieszalnika NCS S4010-G10Y). Białe schody oraz sufit to Akrylit W.

  • TRIK: Aby zieleń na ścianie (oraz cały pokój) wyglądały nowocześniej, wprowadź grafit, czerń lub granat.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Dekoral
Poradnik malarski
  • Organizacja pracy. Przed malowaniem wylicz, ile farby potrzebujesz. Kalkulator zużycia produktu znajdziesz m.in. na sniezka.pl. Skompletuj sprzęt malarski: wałki, pędzle, kuwetę, taśmy, folię. Zabezpiecz meble, podłogi, drzwi, kontakty, okna. Do ścian gładkich wybierz wałek z krótkim runem, do szorstkich – z dłuższym (lepiej rozprowadzi farbę).
  • Kwestia podłoża. Ściana przeznaczona do malowania musi być gładka i przyczepna. Naklej na nią, a potem energicznie oderwij, mocną taśmę. Jeśli wraz z taśmą oderwały się poprzednie warstwy farby, musisz oczyścić z nich całą ścianę. Ubytki uzupełnij gładzią gipsową. Po wyschnięciu oszlifuj, usuń pył, zagruntuj ścianę (będzie mniej chłonna). 

Trafione w punkt

Dulux proponuje w miejsce kolorów intensywnych ich subtelniejsze, nieoczywiste odpowiedniki. Pomarańczowy zastępuje np. koralowym, fioletowy – odcieniem lilaróż, a żółty – złocistą ochrą, tegorocznym hitem. Jeśli obawiasz się, że mimo wszystko zdominują wnętrze, zastosuj je tylko w detalach. Na zdj. przydymiony żółcień F4.67.63, jasny koral D5.13.72, blady róż X1.04.83, szary beż F4.04.73,z mieszalnika kolorów Dulux.

  • TRIK: Kropki najlepiej malować, wypełniając farbą pusty okrąg szablonu (starannie naklej go na ścianę, prowadź pędzel/wałek do środka koła).
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Dulux

Z dwóch źródeł

Twórcy marki Benjamin Moore inspiracje czerpali m.in. z barw ziemi oraz pracowni artystycznych. Na zdj. po lewej ściana w kolorze spłowiałego brązu Weimaraner AF-155 efektownie kontrastuje z lnianą bielą Simply White OC-117 (podłoga, meble, okna).

  • TRIK: Wysoka biała listwa przypodłogowa wizualnie przybliża sufit.
Kolory we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore

Na granicy słodyczy

Crème De La Rose to nie nazwa deseru, lecz koloru promowanego przez markę Crown. Wyjątkowo delikatny odcień różu, który w mocniejszym świetle niemal się rozmywa, blaknie.

  • TRIK: Bladość różu ciekawie podkreśla paleta off-white, czyli biele przełamane kroplą szampana, miodu czy błękitu.
Różowy we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Crown

Przełamanie monotonii

Żegnamy tzw. baranki i marmurki. Współczesna farba strukturalna daje efekt delikatnie zróżnicowanej faktury, może imitować surowy beton lub zamsz. Maskuje nierówności, zapełnia duże płaszczyzny. Na zdj. ściana pociągnięta liliową farbą strukturalną, akrylową Raufaza marki Colours. Dostępna w Castorama.

  • TRIK: Zróżnicowaną strukturę powierzchni wydobędziesz, odpowiednio oświetlając ścianę.
Różowy we wnętrzu
Autor: serwis prasowy marki Colours
Nasi Partnerzy polecają