Efektywne ogrzewanie domu. Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?
Kominek zapewnia niepowtarzalną atmosferę, to jasne. Ale czy może stanowić alternatywne źródło ogrzewania całego domu? Okazuje się, że owszem. Uda się to, jeśli sięgniemy po kominek powietrzny lub kominek z płaszczem wodnym
Autor: Kratki.com
Kominek z płaszczem wodnym umożliwia ogrzanie domu za pośrednictwem istniejącej instalacji grzewczej.
Spis treści
- Kominek jako alternatywny system grzewczy
- Kominek powietrzny – system do nowych domów
- Kominek z płaszczem wodnym – wygodne rozwiązanie
Kominek jako alternatywny system grzewczy
Rosnące ceny gazu, oleju i prądu skłaniają wiele osób do poszukiwań alternatywnych metod ogrzania domu. Okazuje się, że kominek może z powodzeniem pełnić taką funkcję.
Do dystrybucji ciepła z kominka służą dwa systemy – jednym z nich są kominki powietrzne, a drugim kominki z płaszczem wodnym. Pierwszy z nich do rozprowadzenia powietrza potrzebuje systemu kanałów DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Drugi – korzysta z istniejącej sieci centralnego ogrzewania.
Kominek powietrzny – system do nowych domów
Jeżeli kominek powietrzny ma pełnić funkcję grzewczą, konieczne będzie zaprojektowanie i stworzenie systemu kanałów dystrybucji gorącego powietrza do pomieszczeń które planujemy ogrzewać.
Obliczając konieczną moc kominka powietrznego, pamiętajmy, że 1 kW pozwala ogrzać ok. 10 m2 powierzchni użytkowej. Taki przelicznik stosujemy dla budynków dobrze izolowanych o wysokości pomieszczeń 2,6 m.
O zastosowaniu tego rozwiązania warto ppmyśleć na wczesnym etapie budowy domu. Montaż tego rozwiązania w już istniejącym budynku będzie utrudniony.
Ponadto system DGP nie nadaje się do ogrzewania niektórych pomieszczeń. Wykluczyć należy łazienki, kotłownie, pralnie, kuchnie, garaż czyli tzw. pomieszczenie mokre i takie z których mogą przenosić się zapachy.
Kominek z płaszczem wodnym – wygodne rozwiązanie
Jeśli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, będziemy w stanie rozprowadzić ciepło za pośrednictwem istniejącego już systemu centralnego ogrzewania.
W tym wypadku dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest nie tylko od wielkości powierzchni do ogrzania, lecz także od typu i rozmiaru instalacji.
Zabudowany kominek z płaszczem wodnym nie różni się wyglądem od kominka powietrznego. Różnią się między sobą konstrukcją. W kominku z płaszczem ciepło zostaje przekazane medium jakim jest woda, która znajduje się w płaszczu.
Technologia stosowana w kominkach z płaszczem wodnym czyni je niemal bezobsługowymi. Właściwie jedynymi obowiązkami pozostają sprzątanie komory spalania i dokładanie drewna.