Efektywne ogrzewanie domu. Kominek powietrzny czy z płaszczem wodnym?

2019-07-24 15:44

Kominek zapewnia niepowtarzalną atmosferę, to jasne. Ale czy może stanowić alternatywne źródło ogrzewania całego domu? Okazuje się, że owszem. Uda się to, jeśli sięgniemy po kominek powietrzny lub kominek z płaszczem wodnym

Spis treści

  1. Kominek jako alternatywny system grzewczy
  2. Kominek powietrzny – system do nowych domów
  3. Kominek z płaszczem wodnym – wygodne rozwiązanie

Kominek jako alternatywny system grzewczy

Rosnące ceny gazu, oleju i prądu skłaniają wiele osób do poszukiwań alternatywnych metod ogrzania domu. Okazuje się, że kominek może z powodzeniem pełnić taką funkcję.

Do dystrybucji ciepła z kominka służą dwa systemy – jednym z nich są kominki powietrzne, a drugim kominki z płaszczem wodnym. Pierwszy z nich do rozprowadzenia powietrza potrzebuje systemu kanałów DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Drugi – korzysta z istniejącej sieci centralnego ogrzewania.

Wkład kominkowy powietrzny
Autor: Kratki.com Powietrzny wkład kominkowy też posłuży nam do ogrzania całego domu, z tym że musimy taką instalację przewidzieć najlepiej na etapie budowy.

Kominek powietrzny – system do nowych domów

Jeżeli kominek powietrzny ma pełnić funkcję grzewczą, konieczne będzie zaprojektowanie i stworzenie systemu kanałów dystrybucji gorącego powietrza do pomieszczeń które planujemy ogrzewać.

Obliczając konieczną moc kominka powietrznego, pamiętajmy, że 1 kW pozwala ogrzać ok. 10 m2 powierzchni użytkowej. Taki przelicznik stosujemy dla budynków dobrze izolowanych o wysokości pomieszczeń 2,6 m.

O zastosowaniu tego rozwiązania warto ppmyśleć na wczesnym etapie budowy domu. Montaż tego rozwiązania w już istniejącym budynku będzie utrudniony.

Ponadto system DGP nie nadaje się do ogrzewania niektórych pomieszczeń. Wykluczyć należy łazienki, kotłownie, pralnie, kuchnie, garaż czyli tzw. pomieszczenie mokre i takie z których mogą przenosić się zapachy.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym
Autor: Kratki.com W obliczu rosnących cen gazu, oleju i prądu, wiele osób rozważa alternatywne metody ogrzewania.

Kominek z płaszczem wodnym – wygodne rozwiązanie

Jeśli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, będziemy w stanie rozprowadzić ciepło za pośrednictwem istniejącego już systemu centralnego ogrzewania.

W tym wypadku dobór odpowiedniej mocy wkładu uzależniony jest nie tylko od wielkości powierzchni do ogrzania, lecz także od typu i rozmiaru instalacji.

Zabudowany kominek z płaszczem wodnym nie różni się wyglądem od kominka powietrznego. Różnią się między sobą konstrukcją. W kominku z płaszczem ciepło zostaje przekazane medium jakim jest woda, która znajduje się w płaszczu.

Technologia stosowana w kominkach z płaszczem wodnym czyni je niemal bezobsługowymi. Właściwie jedynymi obowiązkami pozostają sprzątanie komory spalania i dokładanie drewna.

Nasi Partnerzy polecają