Korek na ścianie: tapeta korkowa, czyli znakomita dekoracja wnętrza
Korek na ścianie może mieć różne kolory, wzory i fakturę, a tapeta korkowa może stanowić znakomitą ozdobę wnętrza, gdyż wprowadza do niego ciepły klimat. Ponadto boazeria korkowa, jak często określa się tapety korkowe, ma zalety nie tylko dekoracyjne, ale i użytkowe. Warto je poznać!
Autor: mat. prasowe Wicanders
Korkowa okładzina ścienna dodaje wnętrzu przytulności
Spis treści
- Korek na ścianie: tapeta korkowa i jej zalety
- Korek na ścianie jako dekoracja
- Tapeta korkowa we wnętrzu
- Korek na ścianie w łazience: sposób na przytulny wystrój
- Modne okładziny ścienne: GALERIE ZDJĘĆ
Korek na ścianę wygląda bardzo dekoracyjnie i przytulnie. Co wiemy o korku? Rośnie w postaci kory na wiecznie zielonych dębach korkowych (Quercus suber L.), które obficie zalesiają zachodnie obszary basenu Morza Śródziemnego. Ale jego ojczyzną jest Portugalia – to właśnie stamtąd przyjeżdża do Polski w postaci korkowych paneli podłogowych i ściennych.
Korek na ścianie: tapeta korkowa i jej zalety
Korek pozyskiwany z drzew co dziewięć lat bez ich uszkadzania jest materiałem całkowicie naturalnym i ekologicznym. Korek na ścianie ma wiele zalet: jest przyjemny w dotyku i ciepły, utrzymuje optymalną temperaturę i korzystny mikroklimat we wnętrzu. Jest także zdrowy dla domowników, odporny na wilgoć i nieprzyciągający kurzu. Jego walory docenią zatem alergicy.
Korek na ścianie działa również jako izolator termiczny i akustyczny. Ściany wyłożone okładziną z korka skutecznie tłumią hałasy. Ponadto jest prosty w pielęgnacji – wymaga jedynie odkurzania i przecierania od czasu do czasu wilgotną szmatką, łatwy do samodzielnego montażu i przede wszystkim bardzo piękny.
WIĘCEJ:
Naturalne materiały w małej kuchni: korek, drewno, kamień >>>
Korek na ścianie jako dekoracja
Ze względu na właściwości dekoracyjne – aranżacje ścian z tapetą korkową zachwycają różnorodnością wzorów, kolorów i faktur. Korek na ścianie coraz chętniej wykorzystywany jest przez inwestorów prywatnych i architektów wnętrz. Korek ścienny nie musi być nudny! Osoby, które pamiętają beżowo-brązowe boazerie korkowe z lat 80. zostaną pozytywnie zaskoczone. Obecnie korek może być barwiony w całości lub pokryty efektownymi nadrukami.
Wśród tapet korkowych znajdziemy kolekcje w odcieniach brązu i beżu, zachwycające paletą błękitów i szarości aż po biel, z domieszką koloru żółtego i czerwieni, a nawet korek ścienny o wybarwieniu bardzo ciemnym, niemal przypominającym czerń. Wzory tapet korkowych inspirowane są najnowszymi trendami w modzie o głębokich cieniach, nasyconych barwach bądź zdecydowanych fakturach i kształtach takich jak plaster miodu, skorupa kokosa czy formach imitujących drewno, kamień lub… cegły.
Tapeta korkowa we wnętrzu
Korek na ścianę nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń: salonu, sypialni, pokoju dziecięcego, a nawet łazienki. Na zdjęciach w galerii prezentujemy korek na ścianie salonowy, czyli przykładowe rozwiązania aranżacji ściennych, w których wykorzystano płytki z kolekcji marek Wicanders i Muratto. Mamy do wyboru niezwykle interesujące, w naturalnych beżach i brązach płytki z korka z kolekcji Hawai Natural czy Stone Art Oyster, ale także wpadające w czerwień Tenerife Red. Tego rodzaju okładziny korkowe są świetną dekoracją ścian i dobrym tłem zarówno dla nowoczesnych, jak i klasycznych mebli oraz dodatków.
Korek na ścianie współgra kolorystycznie z drewnem, skórą, tkaniną obiciową czy szkłem, tworząc w salonie przytulny klimat i estetykę wnętrza. Dla aranżacji wnętrza w stylu awangardowym możemy wykorzystać dekoracyjny korek ścienny w postaci płytek z najnowszej kolekcji New Dekwall marki Muratto, która razem z designerskimi fotelami Arne Jacobsena (Swan Chair) przełamuje jednostajną kolorystycznie przestrzeń, dodając jej dynamizmu poprzez soczyste akcenty czerwieni. Niezwykle oryginalnie wygląda też duża powierzchnia ściany-obrazu niejako udekorowana płytkami z korka z kolekcji Organic Block. Organiczne wzory są świetnym przykładem na metamorfozę ściany z korka – wypukłe wzory w elektryzującym wybarwieniu pomarańczy ożywią salon i stworzą niepowtarzalną aranżację godną nowoczesnego, designerskiego wnętrza.
Korek na ścianie w łazience: sposób na przytulny wystrój
Korek stanowi ciekawą konkurencję dla chętnie stosowanych w łazienkach materiałów: drewna egzotycznego, kamienia i terakoty. Mają one wiele wspólnych właściwości, ale korek charakteryzuje się kilkoma cechami, których nie ma żaden inny. Korkowe podłogi i okładziny ścienne sprawdzają się doskonale nawet w tak wymagających pomieszczeniach jak łazienki. Korek wycisza dźwięki i tłumi hałasy dochodzące z zewnątrz. Ten zdrowy i w pełni naturalny materiał stabilizuje temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. Dodatkowo bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Nawet gdy nie jest zaimpregnowany, nie odbarwia się. Zabrudzenia można usuwać po prostu wilgotną szmatką albo, gdy są poważniejsze, wodą z delikatnym detergentem. Preferowane jest jednak używanie preparatu do mycia korka.
Modne okładziny ścienne: GALERIE ZDJĘĆ
Autor: Materiał prasowy firmy DOM KORKOWY
Korek ścienny to niezwykła okładzina, charakteryzująca się zarówno estetycznym wyglądem, jak i dobrymi właściwościami izolacyjnymi, trwałością i łatwością konserwacji.
Autor: serwis prasowy marki Bimago
Tapeta 3D do salonu.
Autor: Maria Miklaszewska
Jasna kuchnia sprzyja kulinarnym popisom. Oprócz dominującej bieli pojawiają się ciepłe odcienie drewna i szarości. A co najważniejsze, klimat mieszkania w kamienicy podkreśla cegła na ścianie zamiast klasycznych płytek kuchennych.
Autor: Maria Miklaszewska
Deski, którymi jest wyłożona ściana za łóżkiem, przywędrowały z kuchennej podłogi. Właściciele musieli je zerwać, ponieważ były zalane i wypaczone. Udało się jednak wykorzystać je w roli okładziny ściennej.