Kurtyna powietrzna w domu lub w mieszkaniu. Zalety i wady urządzenia
Kurtyna powietrzna to nowoczesna alternatywa dla wiatrołapu. Najczęściej wykorzystywana jest w centrach handlowych, restauracjach i budynkach użyteczności publicznej. Powoli, nieśmiało wchodzi również do domów jednorodzinnych i mieszkań. Ale czy faktycznie się to opłaca?
Spis treści
- Kurtyna powietrzna – co to jest?
- Zalety i wady kurtyny powietrznej
- Kurtyna powietrzna w domu – podsumowanie
Kurtyna powietrzna – co to jest?
Kurtyna powietrzna pełni funkcję podobną do wiatrołapu. Urządzenie wyglądem przypomina klimatyzator. Wyposażone jest w wentylatory, które przy pomocy strumienia powietrza tworzą barierę, ograniczając w ten sposób straty energii cieplnej. Szacuje się, że kurtyna powietrzna jest w stanie ograniczyć straty ciepła nawet o 60 procent!
Co więcej, urządzenie nie tylko dba o nasz komfort termiczny w okresie grzewczym, ale również i podczas letnich upałów, blokując ciepłe masy powietrza przed przedostaniem się do wnętrza.
Kurtyna powietrzna w domu montowana jest przy wejściu, najczęściej tuż nad drzwiami. Sterowanie kurtyną powietrzną odbywa się za pomocą pilota lub sterownika ściennego. Nowsze modele są też wyposażone w czujniki drzwiowe, które reagują na otwieranie i zamykanie drzwi.
Kurtyna powietrzna w domu zawsze powinna być dobrana do wielkości i szerokości otworu drzwiowego. To ważne, ponieważ zbyt małe urządzenie nie będzie w stanie utworzyć zapory na całej szerokości wejścia.
Dobrą wiadomością jest to, że kurtyny produkowane są w różnych rozmiarach i możliwe jest łączenie je w większe zespoły, jeśli mamy do czynienia z naprawdę szerokim otworem wejściowym.
ZOBACZ TEŻ: Gdzie umieścić klimatyzator? Klimatyzacja w salonie czy sypialni - podstawowe zasady
Zalety i wady kurtyny powietrznej
Największą zaletą kurtyny powietrznej jest zdecydowanie ograniczenie strat ciepła w okresie grzewczym oraz utrzymanie przyjemnego chłodu w pomieszczeniu podczas upalnych miesięcy.
Kurtyna powietrzna w domu skutecznie chroni nas także przed przeciągami, owadami, a także – co szczególnie przydaje się w dużych miastach – różnego rodzaju pyłami i zanieczyszczeniami obecnymi w miejskim powietrzu.
Urządzenie to również doskonała oszczędność miejsca, zwłaszcza w małych domach jednorodzinnych, gdzie nie mamy możliwości budowy wiatrołapu (przedsionka).
Niestety, mimo wielu zalet, kurtyna powietrzna nie jest pozbawiona wad. Jedną z największych wad tego urządzenia jest jego głośna praca. Im ruch powietrza jest szybszy, tym kurtyna generuje większy hałas (na poziomie 46-55 dB). To może być problemem w domu czy mieszkaniu, zwłaszcza w nocy, gdy otwierane są drzwi wejściowe.
Mimo że cena kutyny powietrznej do domu nie jest wygórowana (urządzenia dobrej jakości zaczynają się już od kilkuset złotych), to koszty eksploatacji mogą odbić się na domowym budżecie. Oczywiście, zależy to również od rodzaju kurtyny i źródła jej zasilania.
Droższe w użytkowaniu, ale łatwe w montażu są kurtyny powietrzne, których źródłem ciepła jest elektryczna nagrzewnica. Urządzenie może być też zasilane domową instalacją CO.
ZOBACZ TEŻ: Upał w domu – jak przetrwać? 9 sposobów na upały w mieszkaniu
Kurtyna powietrzna w domu – podsumowanie
Kurtyna powietrzna to wciąż rzadkość w prywatnych domach i mieszkaniach. Mimo to, można śmiało powiedzieć, że kurtyna powietrzna w domu to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości zastosowania wiatrołapu, a zależy nam na komforcie termicznym o każdej porze roku, a także gdy dysponujemy większym budżetem (koszty eksploatacyjne).
Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania i daj się zainspirować:
Autor: Pion Poziom
Użyty w mieszkaniu róż nie jest jednak zbyt cukierkowy i pretensjonalny. Wręcz przeciwnie, dzięki pomysłom architektek, różowe wnętrza nabierają pazura, urzekając świeżym, niebanalnym, a przy tym bardzo modnym wyglądem.
Autor: Karol Kleszyk Promo Focus / Pracownia MARBOU
W kawalerce zastosowano układ otwarty, a granice między poszczególnymi pomieszczeniami czy strefami wyznaczają ażurowe przepierzenia lub meble.
Autor: Yassen Hristov
W kolorystyce apartamentu dominują szarość i beż, a także kontrastująca z nimi czerń oraz motyw kamienia o wyraźnym żyłowaniu. W materiałach przeważa naturalny, bielony dąb – pojawia się zarówno w postaci francuskiej jodełki na podłodze, na frontach zabudów meblowych oraz w formie paneli i lamelek na ścianach i sufitach, zestawiony z płaszczyznami wykończonymi drewnem o czarnym wybarwieniu.