Łączenie kolorów ścian w mieszkaniu: najlepsze połączenia kolorów [10 zdjęć]
Color flow – to takie łączenie kolorów ścian w mieszkaniu, które da harmonijną całość. Radzimy, jak łączyć różne kolory ścian w mieszkaniu, aby stworzyć ładną kolorystykę w aranżacji wnętrz. Zobacz galerię zdjęć i pomysłów na ładne połączenia kolorów ścian.
Autor: materiały prasowe
mat. prasowe Benjamin Moore
Spis treści
- Łączenie kolorów ścian: harmonia w mieszkaniu
- Łączenie kolorów ścian: czy wszystkie ściany powinny być takie same?
- Sposoby łączenia kolorów ścian
- Łączenie kolorów ścian: dobieramy kolory pokrewne
- Łączenie kolorów ścian: dobieramy kolory dopełniające się
- Łączenie kolorów ścian: barwy monochromatyczne
- Połączenia kolorów: nasycone czy delikatne?
- Łączenia kolorów ścian we wnętrzach: inspiracje
Zarówno we wnętrzu pomalowanym jednym stonowanym kolorem ścian, jak i takim w którym użyto kilku, nawet bardzo zdecydowanych barw unikniemy wrażenia chaosu, jesli właściwie dobierzemy kolory. Wystarczy, że zadbamy o tak zwany „color flow”, czyli odpowiednią kompozycję i połączenie kolorów, aby razem tworzyły harmonijną całość, płynnie przechodząc z jednego do drugiego pomieszczenia.
Łączenie kolorów ścian: harmonia w mieszkaniu
Dobór odpowiedniej palety barw we wnętrzu jest niezwykle istotny, gdyż kolory bardzo silnie oddziaływają na nasz nastrój, psychikę, koncentrację, a nawet apetyt. Źle dobrane mogą wywoływać rozdrażnienie i wprawiać domowników w zły humor.Zmieniając kolorystykę we wnętrzu powinniśmy zapomnieć, że jest ono podzielone na pokoje, tylko traktować je jako integralną przestrzeń. Warto przemyśleć, w jaki sposób kolory mogłyby połączyć poszczególne pomieszczenia w jedną harmonijną całość.
Autor: agencjafree/living4media
Paleta NUDE: kolory ciepłe, przytulne, jasne dodają każdej aranżacji miękkości i elegancji.
Łączenie kolorów ścian: czy wszystkie ściany powinny być takie same?
Często zadajemy sobie pytanie czy wszystkie ściany w danym pomieszczeniu powinny być takie same, czy pomalować je na jeden kolor? To zależy. Od tego co lubimy, od wielkości wnętrza i jego doświetlenia. Ze względów praktycznych najczęściej decydujemy się na ten sam kolor ścian. Ale jeśli chcemy poprawić proporcje pokoju lub wyeksponować szczególny mebel albo kolekcję na ścianie dobrze jest wyróżnić jedną ze ścian innym kolorem. Ale wtedy ważne staje się to, by wybrane przez nas kolory ścian nie wprowadziły niepotrzebnego chaosu. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi powinniśmy kierować się, dobierając dwa różne kolory ścian w pokoju.
Sposoby łączenia kolorów ścian
1. Malując ściany kilkoma różnymi barwami, przy wyborze odpowiedniej palety, warto posiłkować się zestawieniami kolorystycznymi, które oferują producenci farb. Korzystając z wirtualnych wzorników kolorów ścian, po kliknięciu danej barwy programy często proponują gamę odcieni do niej pasujących.
2. Innym sposobem na skomponowanie właściwego zestawienia jest użycie tego samego koloru ścian w różnych tonacjach – ciemniejszych i jaśniejszych.
3. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór kilku, lecz nie więcej niż pięciu ulubionych kolorów. Kolejny krok to określenie koloru przewodniego, dopełniającego oraz tych, które będą stanowić jedynie mocne akcenty kolorystyczne w pomieszczeniu. Na przykład kolory ścian z jednego pokoju mogą w innym ozdobić sufit, a w kolejnym stanowić akcent kolorystyczny. Nasze ulubione odcienie mogą pojawić się także na poduszkach, czy elementach dekoracji okien. Warto również wytypować jeden lub dwa kolory przewodnie, które będą obecne w każdym pomieszczeniu.
4. Skorzystaj z próbek farb. Zacznijmy przygodę z kolorem we wnętrzu od zakupienia próbek farb i pomalujmy nimi karton. Zgromadźmy kawałki wybranych tapet i tkanin. Jeśli dysponujemy matowymi fotografiami naszych mebli, dywanów itp., także bardzo się przydadzą. Tak zaopatrzeni skomponujmy kolaż ze wszystkich tych fragmentów. Zwiększając ilość jedenego koloru kosztem drugiego, usuwajmy niepasujące elementy (np. szafy lub obrazy pomniejszone na fotografiach). Takie zestawienia są też narzędziem stylistów i pomagają znaleźć najlepszą kompozycję przed poniesieniem wydatków.
Autor: Marcin Czechowicz
5. Malowanie ścian przy oknie - ściana okienna zazwyczaj ma małą powierzchnię, a przy tym za dnia jest ciemna i nieefektowna. Możemy na niej poeksperymentować – nawet odważna, ciemna barwa nie zdominuje wnętrza. Obrazy i inne ozdoby na takiej ścianie będzie można w pełni podziwiać dopiero przy świetle sztucznym.
6. Kolory wnętrz za dnia i wieczorem - przed rozpoczęciem komponowania wnętrza dobrze jest też przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Gdy jesteśmy w domu tylko gośćmi – rano i wieczorem – może zarezerwujmy dla siebie pomieszczenie z oknem z widokiem na wschód słońca. Błękity, róże i rozmaite odcienie żółtego dobrze wyglądają w tym świetle, a beże i zielenie wypadają już gorzej. Jeśli okno jest dość duże, a za nim roztacza się piękny widok, choćby na niebo, kolor ścian możemy dobrać do wieczornego światła sztucznego. W pomieszczeniach, w których przebywamy najdłużej, lepsze będą spokojne, przytulne barwy, nawet ciemne – lecz sprawdzone. W tych, w których jesteśmy najkrócej, możemy zastosować odważne, eksperymentalne kolory. Będą silnie oddziaływać, ale krótko, więc się nimi nie zmęczymy.
Łączenie kolorów ścian: dobieramy kolory pokrewne
Kolory pokrewne znajdują się obok siebie na kole kolorystycznym. Widać, że jeden kolor wynika z drugiego. Na przykład kolory pomarańczowy, czerwony i różowy są kolorami pokrewnymi, płynnie przechodzącymi jeden w drugi. Łącząc je nie popełnimy błędu, mimo, iż wielu uważa, że pomarańczowy i różowy nie pasują do siebie. To samo dotyczy czerwonego i fioletu, niebieskiego i zielonego. Kolory ścian pomalowane kolorami pokrewnymi będą stanowiły harmonijną bazę wnętrza mieszkania.
Łączenie kolorów ścian: dobieramy kolory dopełniające się
Kolory dopełniające się to kolory występujące naprzeciwko siebie na kole barw. Są to na przykład żółty i fioletowy czy pomarańczowy i niebieski. Wybierając takie kolory ścian możemy uzyskać bardzo ciekawe efekty. Pamiętajmy jednak , że bardzo istotne będą tutaj proporcje wybranych przez nas barw. Najlepiej gdy będzie to 1:3. Jednak takie wyraziste połączenia kolorystyczne, zwłaszcza na ścianach mogą być na dłuższą metę męczące. Tak popularne ostatnie połączenie zieleni i fioletu jest jak najbardziej poprawnym zestawieniem, ale dobrane w złych proporcjach i nasyconych odcieniach staje się po prostu męczące i szybko się nudzi. Idealnym miejscem do zabawy takimi kolorami we wnętrzach mieszkań jest przedpokój, pokój gościnny lub toaleta gościnna, czyli wnętrza, w których przebywamy krótko. Czasem takie połączenia kolorystyczne sprawdzają się też w pokojach dziecięcych, które dosyć często się przemalowuje, a pobudzają kreatywność naszych najmłodszych.
Autor: materiały prasowe Dulux
Delikatne odcienie zieleni i błękitu, właściwie kolory off - white, idealnie pasują do siebie na ścainach w jednym pokoju. Kolory dopełniające się, zwłąszcza w takiej delikatnej formie będą tworzyły nie tylko harmonijne ale także pełne spokoju wnętrze.
Łączenie kolorów ścian: barwy monochromatyczne
Barwy monochromatyczne to te przechodzące płynnie w siebie ale i tradycyjnie połączenie bieli i czerni. Tutaj nikt nie dyskutuje czy te kolory pasują do siebie czy nie. Pasują i już, a wnętrza mieszkań zawsze są atrakcyjne i ciekawe. Tylko tutaj znowu ważne jest to w jakich proporcjach je mieszamy i w jakich wnętrzach. Tapeta w pionowe regularne czarno - białe pasy znakomicie sprawdzi się w niskim i długim pomieszczeniu. Ważne by ją wyciszyć sztukaterią pod sufitem i wyższymi listwami przypodłogowymi lub panelami tworzącymi klasyczną boazerię. Pasy ułożone poziomo poszerzą natomiast wąską ścianę. Czarno–białe wzory kwiatowe na tapetach będą idealne do wnętrz mieszkań w tak modnym stylu glamour.
Połączenia kolorów: nasycone czy delikatne?
W każdej strefie klimatycznej występuje inny rodzaj światła. Kraje południowe, Maroko, Indie czy Meksyk mają takie widmo świetlne, które wydobywa i podkreśla wszystkie niuanse ciepłych barw czerwonych, oranży i niebieskiego. Mglista Anglia natomiast słynie z tzw. odcieni wiktoriańskich, czyli dosyć nasyconych barw ale ze sporą domieszką szarości. Nasycone kolory po prostu się tam nie sprawdzają, bo obcięte jest ciepłe widmo światło. Skandynawia lubuje sie natomiast w monochromatycznym połączeniu bieli i czerni ze zdecydowana przewagą bieli. Czerń tylko ją podkreśla. Kolory czerwony lub kobaltowy niebieski występują tylko w formie dodatków w dosłownie aptekarskich ilościach. My ostatnio polubiliśmy styl skandynawski, nie tylko za prostotę stylistyczną ale i za kolory ścian i dodatków, które idealnie sprawdzają się i w naszych warunkach. Odchodzą w zapomnienie tak popularne do niedawna ciepłe morele, mocne odcienie koloru żółtego czy fioletowego, bo są na dłuższą metę po prostu przytłaczające.
Łączenia kolorów ścian we wnętrzach: inspiracje
Jak połączyć kolory ścian we wnętrzach? Jakie kolory pasują do jakiego stylu? Zobaczcie nasze galerie. Znajdziecie w nich masę inspiracji!
Autor: Marcin Czechowicz
Biel to barwa nieśmiertlena. Króluje w każdym wnętrzu! Ze względu na swą uniwersalność, skojarzenie z nowoczesnością i skrajnym minimalizmem, bije rekordy w aranżacji polskich mieszkań.
Autor: bazylia
Salon w wyrazistym niebieskim kolorze na ścianach. Kolor ładnie komponuje się z jasnymi meblami. Foto - materiały prasowe Bo Concept
Autor: materiały prasowe
mat prasowe Axor Starck Organic