Łączenie różnych materiałów na podłodze. Jak je zestawiać i jak zabezpieczyć łączenia?
Łączenie podłóg w mieszkaniu jest nieuniknione, zwłaszcza obecnie, gdy dużą popularnością cieszą się otwarte kuchnie z salonem. Jak łączyć różne materiały podłogowe? O czym pamiętać, gdy planujemy połączyć kamienne płytki z drewnianym parkietem? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Spis treści
- Jak łączyć podłogi w mieszkaniu? Korek, listwy podłogowe, spoiny elastyczne
- Łączenie podłóg o różnej wysokości
- Łączenie podłóg z różnych materiałów. Jak łączyć podłogę drewnianą z płytkami?
Jak łączyć podłogi w mieszkaniu? Korek, listwy podłogowe, spoiny elastyczne
Przy wyborze materiału i koloru materiałów podłogowych, które ze sobą połączymy ważne są nie tylko względy estetyczne, ale również bezpieczeństwo i funkcjonalność. Istotne jest także odpowiednie podłoże i sposób łączenia dwóch materiałów. Same łączenia powinny być dyskretne, płaskie i zapewniające bezpieczną komunikację. Jak łączyć podłogi wykonane z różnych materiałów i czym je ze sobą łączyć?
Sposobów łączenia podłóg jest kilka. Do najpopularniejszych należą:
1. Łączenie podłóg silikonem lub innymi spoinami elastycznymi – najczęściej stosuje się tego typu rozwiązanie przy połączeniach paneli z gresem lub innymi płytkami. Po położeniu obydwu posadzek szczelinę dylatacyjną (między podłogami) należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Dopiero wtedy można wypełnić ją silikonem, masą akrylową lub masą korkową. Półpłynny korek sprawdzi się najlepiej, gdy jednym z materiałów podłogowych będzie lite drewno. Taki sposób na łączenie podłóg bez listew będzie najbardziej estetyczny i dyskretny, a same łączenia praktycznie niezauważalne.
Autor: Konrad Kalbarczyk
2. Łączenie podłóg profilami dylatacyjnymi – wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu profile dylatacyjne dobrze maskują szczelinę między podłogami z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się je, gdy jedna z posadzek nie jest na stałe przytwierdzona do podłoża (np. panele laminowane). Ich dużą zaletą jest dyskretny wygląd i elastyczność – cienkie listwy można swobodnie wyginać i dopasowywać do kształtu łączenia. Z kolei listwy podłogowe świetnie zamaskują uskoki i znaczne różnice w wysokości między podłogami: wtedy warto wybrać listwy o lekko zaokrąglonym kształcie
3. Łączenie podłóg korkiem – najczęściej używana do łączenia drewnianych paneli i parkietów z kamiennymi płytkami. Ponieważ drewno „pracuje”, kurcząc się i rozszerzajć w zależności od panujących we wnętrzu warunków, potrzebuje spoiny, która mu na to pozwoli. Dlatego elastyczne listwy z korka są najlepszym łącznikiem. Łączenie płytek z panelami korkiem będzie wymagało 5-10 milimetrowej szczeliny dylatacyjnej między posadzkami. Pamiętajmy, by korek na łączenie podłóg zamontować przed położeniem płytek ceramicznych, ponieważ późniejsze wciskanie go na siłę w szczelinę może być trudne i skutkować jego uszkodzeniem.
Autor: mat. prasowe Kronospan
Wodoodporne panele winylowe Kronospan Rocko 091. Więcej w artykule: Kolekcja wodoodpornych paneli winylowych Rocko. Naturalne piękno i solidna forma
Łączenie podłóg o różnej wysokości
Łączenie podłóg ma swoje zalety, które wykraczają poza zwykłe względy estetyczne. W pomieszczeniach narażonych na kontakt z wilgocią lub intensywniej eksploatowanych potrzebujemy odpornych i wytrzymałych materiałów. W pozostałych miejscach wystarczą nam posadzki mniej wytrzymałe, bardziej dekoracyjne. A co, jeśli różnica między podłogami z różnych materiałów jest znacząca? Jak ją zniwelować?
Podłogi o różnej wysokości to problem bardzo często spotykany, ale dzięki odpowiedniemu planowaniu na etapie kładzenia posadzki możemy go uniknąć. Musimy pamiętać, że każdy materiał ma różną grubość, dlatego już na etapie planowania posadzki warto wybrać konkretne materiały. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie wylewki samopoziomującej. Montaż podłóg z różnych materiałów najlepiej zlecić doświadczonemu fachowcowi, który dopasuje rodzaj podłoża do konkretnej posadzki tak, by ich poziom był równy. Jeśli jednak mamy do czynienia z nierównymi poziomami podłóg, możemy zniwelować różnicę wysokości między nimi za pomocą maskujących listew z lekko zaokrąglonym profilem.
Autor: Andrzej Szandomirski
Łączenie podłóg z różnych materiałów. Jak łączyć podłogę drewnianą z płytkami?
Większość materiałów możemy bez problemu ze sobą łączyć, jednak warto mieć w świadomości, że dwa materiały o skrajnie różnych parametrach wytrzymałościowych, np. gres i panel laminowany o niskiej klasie mogą nie być dobrym połączeniem. Taki zestaw najprawdopodobniej doprowadzi w przyszłości do wymiany jednej części parkietu, a więc grozi uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem tej drugiej części.
Łączenie podłogi drewnianej z płytkami to duet, który cieszy się dużą popularnością. Nic dziwnego – piękny, drewniany parkiet o miodowym odcieniu połączony ze stylowymi, heksagonalnymi płytkami prezentuje się naprawdę dobrze! O ile płytki kamienne lub ceramiczne nie sprawiają żadnych problemów, o tyle drewno jako materiał naturalny i ciągle „pracujący” może okazać się nie lada wyzwaniem, gdy połączymy go z mniej elastycznym materiałem.
Zanim zdecydujemy się na połączenie gresu i drewna czy połączenie paneli drewnianych z płytkami drewnopodobnymi, upewnijmy się, że szczelina dylatacyjna jest wystarczająco duża. Gdy drewno będzie miało 2-5 milimetrową przestrzeń, jego kurczenie się i rozszerzanie nie sprawi nam żadnego kłopotu. W szczelinę warto włożyć listwę korkową, która pod naporem drewna będzie się zwężać i wracać do swojego poprzedniego kształtu, gdy napór deski ustąpi. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z podgrzewaną podłogą z kamienia i drewnianym parkietem, jako łącznika warto użyć korka – wykazuje on wyjątkowo dobre właściwości izolacyjne i może uchronić drewno przed zmianami temperatur.
MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
- Z czego może być wykonana podłoga? Co wybrać do salonu? Najlepsze materiały
- Podłoga w kuchni. Z czego zrobić podłogę w kuchni?
- Panele podłogowe: montaż ZRÓB TO SAM. Jak położyć panele? Układanie paneli bez tajemnic
- Gres rodzaje: co warto wiedzieć o płytkach gresowych?
- Podłogi drewniane czy panele drewniane: CO WYBRAĆ? Co jest lepsze?