Malowanie ścian już pomalowanych: porady. Malowanie ścian na starą farbę krok po kroku
Malowanie ścian już pomalowanych może przysporzyć wielu kłopotów. Przed malowaniem ścian na starą farbę, warto wiedzieć, jak usunąc z nich stary kolor i jak dobrze przygotować ścianę do położenia nowej barwy. Radzimy, jaka powinna być kolejność prac podczas malowania ścian już pomalowanych.
Spis treści
- Malowanie ścian już pomalowanych: usuń starą farbę
- Kolory ziemi słońcem rozświetlone [GALERIA]
- Malowanie ścian: sprawdź zalecenia
- 7 pomysłów na ścianę z ciekawym efektem [GALERIA]
Do malowania ścian już pomalowanych warto się odpowiednio przygotować. Dobrze jest też zrobić plan prac malarskich, który ułatwi organizację i pomoże nam zdobyć niezbędną wiedzę do prawidłowego pomalowania ścian. Warto doczytać, jak przygotować ścianę pokrytą starą farbą, zanim położymy na niej nowy kolor.
Często pojawia się pytanie: jak usunac stare farby, jak przemalować ściany, by nie było widać poprzedniego koloru?
Malowanie ścian już pomalowanych: usuń starą farbę
Przed malowaniem ścian, na których są stare powłoki malarskie, należy usunąć luźne fragmenty ściany, zmyć całą jej powierzchnię, a ubytki wypełnić zaprawą wyrównującą lub szpachlową o podobnej strukturze co malowana ściana. Wybierając nowe kolory farb do malowania ścian w przypadku starych intensywnych barw, które musimy zakryć, aby nie przebijał kolor, warto zastosować farby podkładowe. Jeśli takie są zalecenia producenta, przed malowaniem właściwą farbą nawierzchniową należy użyć farby podkładowej (gruntującej). Warto to sprawdzić na etapie zakupu farby.
Czytaj także:
Kolory ścian: 10 najważniejszych zasad w dobieraniu kolorów farb
Kolory ścian w salonie: jak pomalować salon? Porady i ZDJĘCIA
Kolory ziemi słońcem rozświetlone [GALERIA]
Naturalne materiały, organiczne formy, kolory ziemi wzbogacone o ciepłe odcienie słonecznych żółcieni. To ponad stumetrowe mieszkanie wygląda jak skrzyżowanie przytulnego górskiego schroniska i luksusowego spa z wysp Pacyfiku.
Autor: Projekt wnętrz: Dorota Kudła-Kubrakiewicz/ Fantakrea, projekt tarasów: Green Street Architektura Krajobrazu, zdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Otwartą przestrzeń salonu umownie podzielono na dwie strefy: wypoczynkową, skoncentrowaną wokół kominka z dużymi wygodnymi kanapami oraz kuchnię z jadalnią, gdzie mieści się fornirowana drewnem zabudowa wraz z dużym stołem i krzesłami. Kolory ziemi, naturalne materiały i słoneczne żółcienie użyte w aranżacji obu stref sprawiają, że całość wygląda elegancko i spójnie.Projekt wnętrz: Dorota Kudła-Kubrakiewicz/ FantakreaZdjęcia: Marta Behling/ Pion Poziom
Malowanie ścian: sprawdź zalecenia
W punkcie sprzedaży i na etykiecie opakowania znajdziemy dokładne informacje, jaki grunt i jaką farbę nawierzchniową zastosować przed malowaniem ścian. Stare powłoki wapienne, klejowe nie są dobrym podłożem pod farby emulsyjne i przed malowaniem zaleca się usunąć je w całości. Oczyszczone powierzchnie maluje się dokładnie tak, jak nowe podłoża, czyli najpierw wypełnia ubytki, gruntuje, a następnie pokrywa farbą.
7 pomysłów na ścianę z ciekawym efektem [GALERIA]
Gdy wszystkie cztery ściany są gładkie, warto przynajmniej jedną z nich ciekawie wyróżnić. Możliwości jest sporo: od tapet po różnorodne okładziny ścienne.
Autor: DelightFULL
Największe wrażenie w tym wnętrzu robi szafirowa zabudowa. Odcienie tego koloru powtarzają między innymi sofa, krzesła i lampa (Ella, Delightfull.eu), ale to od ściany nie można oderwać wzroku. To zasługa przemyślanego układu półek, ozdobnych płycin i starannego wykończenia. W mniejszym pomieszczeniu można rozważyć pomalowanie zabudowy na jasny odcień – kremowa, miętowa czy beżowa też byłaby doskonała