Malowanie ścian: kompletny przewodnik po narzędziach, farbach i technikach malowania

2025-03-20 15:22

Malowanie ścian to jeden z najprostszych sposobów na odświeżenie wnętrza, który wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Wybór odpowiednich narzędzi, farb i techniki może wpłynąć na efekt końcowy, dlatego warto wiedzieć, jak dobrze się do tego zabrać. W tym przewodniku krok po kroku podpowiemy, co jest niezbędne do malowania, jakie pędzle i wałki wybrać, jak dobrać farby do różnych pomieszczeń i jak uniknąć najczęstszych błędów. Z nami malowanie ścian stanie się łatwe i przyjemne!

Spis treści

  1. Co jest potrzebne do malowania ścian?
  2. Czym malować ściany: pędzlem czy wałkiem?
  3. Pędzle do malowania — jakie wybrać?
  4. Jak rozpoznać dobre pędzle malarskie?
  5. Jakim wałkiem malować ściany?
  6. Wałki do malowania z efektem specjalnym
  7. Czy można malować tym samym wałkiem?
  8. Farby do malowania ścian: ile farby potrzebujesz?
  9. Którą farbę wybrać: farby do pokoju, łazienki, kuchni
  10. Farby do malowania ścian w pokoju
  11. Farby do malowania ścian w kuchni i łazience
  12. Farby do malowania ścian w pokoju dziecka
  13. Farby do malowania ścian w przedpokoju
  14. Przygotowanie farby do malowania ścian
  15. Farba do malowania ścian matowa, półmatowa i połyskowa - czym się różnią
  16. Wybieranie farby: na co zwrócić uwagę?
  17. Malowanie ścian: farby alkidowe (ftalowe)
  18. Jak dobrać farbę do wnętrza?
  19. Jak samemu malować ściany? Zasady
  20. Malowanie ścian krok po kroku. Instrukcja
  21. Jak pomalować sufit na kolorowo?
  22. Najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian i sufitów
  23. Czym pomalować ścianę z cegły?
  24. Czy da się pomalować tapetę?
  25. Cennik malowania ścian
  26. Modne kolory ścian. Zdjęcia i inspiracje

Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów wykańczania domu. Kolorowe ściany i jasne sufity są zapowiedzią tego, że niedługo będzie można się wprowadzić. Jak pomalować mieszkanie ładnie, szybko i profesjonalnie? Przedstawiamy poradnik remontowy, czyli malowanie ścian krok po kroku!

Co jest potrzebne do malowania ścian?

Aby malowanie ścian przebiegało sprawnie oraz aby uniknąć niespodzianek i nie przerywać pracy, dobrze jest oprócz wybranej farby przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia do malowania.

  • folię i taśmę malarską — do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane
  • pędzle – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchni, wąskie do malowania okolic wokół okien i drzwi oraz tak zwane krzywiki (z wygiętą rączką), które służą do malowania trudno dostępnych miejsc
  • wałki – szerokie, wąskie i specjalne do malowania narożników
  • teleskop – przyda się do malowania sufitu, wydłuży zasięg naszej ręki o 1 do 3,5 m
  • wiaderko z kratką — do odsączania nadmiaru farby
  • plastikową tackę, na której będzie można mieć mniejszą ilość farby
Malowanie ścian i sufitów
Autor: serwis prasowy Beckers Designer Collection

Czym malować ściany: pędzlem czy wałkiem?

To, czy do malowania ścian wybierzemy wałek, czy pędzel zależy w dużej mierze od naszych umiejętności (wprawy w malowaniu), powierzchni ściany i jej struktury. 

Pędzle są polecane szczególnie do malowania ścian czy sufitów charakteryzujących się słabą przyczepnością tynku lub poprzedniej warstwy farby. Użycie w takiej sytuacji wałka mogłoby bowiem spowodować nawijanie się starych powłok na runo. Ponadto malowanie ścian pędzlem zapewnia dobre dotarcie w zagłębienia chropowatego podłoża. 

Uniwersalnym wyborem do malowania dużych i płaskich powierzchni ścian (takich jak właśnie ściany wewnątrz pomieszczeń) będzie oczywiście wałek. Maluje się nim wygodnie (farba rozkłada się równomiernie) i przede wszystkim szybko.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Malowanie ścian: wybieramy pędzle i wałki do malowania

Pędzle do malowania — jakie wybrać?

Pędzle do malowania ścian dzielimy na te z włosiem naturalnym i syntetycznym. O wyborze pędzli malarskich powinien zdecydować rodzaj farby, którą chcemy zastosować:

  1. Włosie zwierzęce jest trwałe i polecane do farb rozpuszczalnikowych.
  2. Pędzel z włosiem zwierzęcym źle znosi kontakt z farbami akrylowymi czy winylowymi — wchłania zawartą w nich wodę i pęcznieje.
  3. Farby wodorozcieńczalne można nakładać pędzlami z włosiem poliestrowym lub trwalszym, nylonowym.

Przygotowując się do malowania ścian, warto zaopatrzyć się w dwa rodzaje pędzli — większy do pokrywania całych ścian czy sufitów i mniejszy do wykańczania krawędzi. Włosie należy zanurzać w farbie do 1/3 wysokości i za każdym razem odczekać kilka sekund, by jej nadmiar odciekł.

  • Pędzle płaskie, które są dość szerokie, o płasko uformowanej wiązce włókien, stosuje się zwykle na dużych powierzchniach. Mogą być potrzebne nawet wtedy, malowanie ścian wykonujemy wałkiem. Dla wielu okażą się niezbędne do pokrycia farbą styków ścian z sufitem, załamań i innych trudno dostępnych miejsc.
  • Ławkowce, grubsze od pędzli płaskich, równie często jak do nakładania farb, są stosowane do gruntowania ścian czy aplikacji kleju do tapet. Pracując ławkowcem, nie powinniśmy na długo zanurzać go w używanym preparacie, by uniknąć chlapania. W tym typie pędzla włosie jest bowiem długie i bardzo chłonne, co jest zresztą praktyczne, gdyż umożliwia długą pracę bez konieczności częstego odrywania się.
  • Pędzli okrągłych i owalnych zwykle używa się do malowania ścian stosunkowo niewielkich o różnych wygięciach płaszczyzny – listew dekoracyjnych czy drzwi. Są też przydatne do pokrywania farbą futryn i innych struktur drewnianych.
  • Pędzle kątowe przeznaczone są do malowania narożników i wąskich krawędzi oraz zakamarków. Wyglądają jak pędzle płaskie, których końcówka z włosiem została wygięta względem trzonka. Są niezastąpione do malowania kaloryferów i fragmentów ścian znajdujących się za nimi.
  • Pędzle stożkowe, wąskie, o miękkim włosiu, zwężającym się ku końcowi, doceni ten, komu będzie szczególnie zależało na dużej precyzji ruchów. Świetnie nadają się one do malowania detali i robienia obrysów.

Jak rozpoznać dobre pędzle malarskie?

Dobry pędzel do malowania ścian rozpoznają nawet amatorzy. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy jego włosie jest sprężyste. Ta właściwość ułatwi równomierne nanoszenie farby. Koniecznie zwróćmy uwagę, czy z pędzli nie wypadają włókna – lekko je pociągnijmy i kilkakrotnie przesuńmy po nich energicznie dłonią. Taki test wykaże, czy pędzel będzie gubił włosie na malowanej powierzchni.

Upewnijmy się też, czy wszystkie włoski mają taką samą długość. W niektórych pędzlach różnią się one nawet o kilka milimetrów, co jest powodem nierównomiernego pokrywania powierzchni.

Warto też porównać grubość włosia przy nasadzie i na końcówce. Jeżeli u nasady jest go znacznie więcej, do produkcji użyto krótszego, tańszego. Należy jednak pamiętać, że każdy pędzel producenci wyposażają dodatkowo w krótkie mocujące włosie, spełniające też funkcję zbiornika na farbę. Jego ilość nie może jednak łącznie przekraczać połowy objętości pędzla.

Dobre pędzle do malowania ścian charakteryzują się także dość grubym i poręcznym trzonkiem, który stabilnie leży w dłoni. Nie powinien on być jednak zbyt ciężki, by malowanie ścian szybko nie stała się zbyt męczące.

Jakim wałkiem malować ściany?

Posługiwanie się wałkiem dla wielu amatorów może być nieco trudniejsze niż pędzlem, gdyż łatwo jest pozostawić po malowaniu smugi. Jednak odpowiednio użyty nie tylko pozwoli oszczędzić czas, lecz także zapewni wydajniejsze zużycie preparatu.

Podstawową zasadą, której powinniśmy przestrzegać, jest malowanie pionowymi ruchami w taki sposób, aby kolejną porcję farby nakładać, zaczynając od świeżo pomalowanej krawędzi.

Najlepiej zaplanować pracę etapowo i odpoczywać dopiero po pokryciu wyznaczonej powierzchni, np. jednej ściany. Wybór wałka do malowania w dużej mierze zależy od rodzaju stosowanych farb - w takim razie, jakim wałkiem malować ściany?

Oto najpopularniejsze rodzaje wałków:

  1. Wałki do malowania z tworzyw sztucznych poleca się do wodorozcieńczalnych
  2. Wałki do malowania moherowe lub wełniane świetnie sprawdzą się w duecie z rozpuszczalnikowymi
  3. Do farb olejnych najodpowiedniejsze będą wałki do malowania z gąbki, które nie wymagają częstego zamaczania w farbie i zapobiegają tworzeniu się pęcherzyków.

Wałki klasyfikujemy według długości runa. Zwykle jest to od kilku do kilkudziesięciu milimetrów:

  • krótkie (6 – 10 mm) - wałek do malowania z najkrótszym włosiem jest stosowany do gładkich powierzchni – płyt gipsowo-kartonowych czy mebli.
  • średnie (13 – 15 mm) - średniego używa się do malowania porowatego drewna i powierzchni o delikatnej strukturze.
  • długie (19 – 30 mm) - wałki o długim włosiu są z kolei polecane do nierównych płaszczyzn, takich jak beton czy cegła. 

Im więc mniej równa płaszczyzna, tym runo powinno być dłuższe.

Szerszy wałek do malowania umożliwia szybszą pracę, podobnie jak ten o większej średnicy, która w przypadku malowania ścian nie może być mniejsza niż 50 mm.

Nie oznacza to jednak, że trzeba wybrać największe z dostępnych narzędzi. Może ono bowiem okazać się zbyt ciężkie i mało poręczne. Wałek powinien być wygodny i mieć ergonomiczny uchwyt, który będzie dobrze przylegał do dłoni.

Wysokiej jakości wałki są dodatkowo zaopatrzone w łożyska, zapewniające lekkie i równe okręcanie się runa wokół osi. Niektóre mają też osłonę zapobiegającą pryskaniu i ściekaniu farby.

Wybierając wałek do malowania, zwróćmy też koniecznie uwagę na to, czy nie będzie pylił lub gubił nitek podczas malowania.

Poza wałkami prostymi są też takie do zadań specjalnych, np. narożnikowe (okrągłe), dzięki którym można pomalować styki ścian oraz szersze krawędzie i listwy. Zwykle jednak ostateczne wykończenie wykonuje się pędzlem. 

Malowanie ścian
Autor: GettyImages Jakie kompetencje są niezbędne w zawodzie malarza budowlanego?

Wałki do malowania z efektem specjalnym

Niektóre wałki nie pozostawiają gładkiej powierzchni, lecz nadają jej wzór czy fakturę. Są to wałki do efektów dekoracyjnych. Praca nimi jest łatwiejsza, gdyż na mniej jednolitej płaszczyźnie łatwiej ukryć niedociągnięcia.

Ale ciekawe efekty można też uzyskać, używając pędzla — np. takiego o sztywnym, krótkim włosiu, którym można ścierać niezastygłą jeszcze farbę, uzyskując efekt podrapanej ściany, lub okrągłego, tworząc koliste wzory o niejednolitym kolorze.

Wszystkim o większych umiejętnościach można natomiast polecić pace, gąbki i rękawice do dekoracji, które pozwolą wprowadzić do wnętrza wielowymiarowość i oryginalny styl.

Czy można malować tym samym wałkiem?

Nowy wałek czy pędzel trzeba koniecznie umyć przed rozpoczęciem prac, by w trakcie malowania fragmenty runa czy włosia oraz inne zanieczyszczenia produkcyjne nie przyklejały się do powierzchni.

Odpowiednie dbanie o akcesoria może bardzo przedłużyć ich żywotność. Po skończonej pracy, w zależności od zastosowanej farby, pędzle i wałki myjemy w letniej wodzie z dodatkiem detergentu lub też używamy rozpuszczalnika.

W przypadku pędzla, włosie trzeba dobrze odcisnąć, przeczesać i odłożyć narzędzie do całkowitego wyschnięcia. Można ułożyć je na płasko lub na stojąco, by nie doszło do wygięcia włosia.

Jeśli natomiast robimy sobie tylko przerwę, wystarczy zawinąć używany pędzel lub wałek w folię i uszczelnić taśmą. Powinien tak przetrwać nawet kilka godzin.

Malowanie ścian
Autor: GettyImages, Archiwum prywatne

Farby do malowania ścian: ile farby potrzebujesz?

Oblicz powierzchnię ścian. Zmierz szerokość każdej i wartości dodaj do siebie. Wynik pomnóż przez wysokość wnętrza. Przykład dla pokoju o wymiarach 3x4 m i wysokości 3 m: 3 + 3 + 4 + 4 = 14 m; 14x3 = 42 m².

Powierzchnię sufitu określ, mnożąc przez siebie krótszy i dłuższy bok (tu: 3x4 = 12 m²).

Teraz sprawdź wydajność farby. Litr wystarcza na 14 m²? Dzieląc 42 przez 14, już wiesz, że do malownia ścian potrzebujesz 3 l farby.

Przeraża cię matematyka? W internecie znajdziesz kalkulatory zużycia farb.

Którą farbę wybrać: farby do pokoju, łazienki, kuchni

Oprócz koloru farby ważne są jej właściwości. Podczas malowania ścian zawsze należy pamiętać o tym, że rodzaj farby należy dobrać do funkcji użytkowej danego pomieszczenia. Sprawdź, jaką farbę wybrać.

Do wykonywania wierzchnich powłok malarskich używa się farb wodorozcieńczalnych, które zazwyczaj nie uwalniają substancji szkodliwych dla zdrowia. Warto poszukiwać takich o bardzo niskiej lub zerowej zawartości lotnych związków organicznych (LZO).

Do farb wodorozcieńczalnych można zaliczyć przede wszystkim farby o spoiwach organicznych (klejowe, dyspersyjne, czyli tak zwane emulsyjne, akrylowe, lateksowe czy winylowe) oraz o spoiwach mineralnych (wapienne i cementowe).

Spoiwo, od którego pochodzą nazwy farb, to materiał wiążący cząstki pozostałych składników (wypełniacze, pigmenty, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, środki pomocnicze). Obecnie optymalne własności powłok zapewniają nowoczesne farby dyspersyjne potocznie nazywane emulsyjnymi, akrylowymi i lateksowymi.

Te ostatnie mają najwyższą odporność na zmywanie i szorowanie. Farby klejowe, wapienne i cementowe są coraz rzadziej stosowane. Sięgają po nie na przykład miłośnicy budownictwa ekologicznego czy konserwatorzy zabytków.

Farby do malowania ścian w pokoju

Farby do malowania ścian salonu i sypialni - najlepsza będzie matowa farba emulsyjna. Maskuje nierówności ścian i sufitu. Przepuszcza parę wodną, umożliwia „oddychanie” ścian, zapobiega zawilgoceniu pomieszczeń.

Farba emulsyjna do malowania ścian jest wydajna, odporna na uszkodzenia, ma dobre właściwości kryjące.

Farby do malowania ścian w kuchni i łazience

Farby do malowania ścian kuchni i łazienki - zaleca się farby lateksowe lub akrylowe. Zostawiają na ścianie elastyczną warstwę odporną na wodę i pleśń, nieulegającą odbarwieniom.

Poza tym w kuchni sprawdzą się farby zmywalne, o I i II klasie odporności na ścieranie. Farby lateksowe chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu i wszelkich mikroorganizmów, a ich wysoka zawartość żywic sprawia, że bez problemu można je szorować i zmywać na mokro.

Farby do malowania ścian w pokoju dziecka

Farby do malowania ścian pokoju dziecka - idealne są zmywalne farby akrylowe, pozbawione szkodliwych substancji (na etykiecie znak Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Eco Label lub Błękitnego Anioła). 

Farby do malowania ścian w przedpokoju

Farby do malowania ścian przedpokoju - wybierz lateksowo-akrylową emulsję (odporną na uszkodzenia i zmywanie). Lamperię możesz pomalować połyskującą emalią: akrylową, ftalową lub alkaidową.

W korytarzach, pokojach dziecięcych i innych intensywnie eksploatowanych wnętrzach, w których ściany są wyjątkowo narażone na uszkodzenia i zabrudzenia, sprawdzą się też farby ceramiczne.

Są one wyjątkowo odporne na szorowanie. Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne są unowocześnionymi wersjami farb akrylowych – wodorozcieńczalnych, oddychających, idealnych dla pozostałych pomieszczeń mieszkalnych.

Przygotowanie farby do malowania ścian

Puszkę z farbą przed użyciem trzeba energicznie wstrząsnąć. Farbę w większym opakowaniu niż puszka należy wymieszać za pomocą wiertarki z metalową końcówką do mieszania.

Gęste farby tiksotropowe (niekapiące) miesza się tylko wówczas, jeśli ich składniki się oddzieliły. Gdy na powierzchni farby utworzył się stwardniały kożuch, należy go odkroić od brzegów puszki i usunąć.

Aby zapobiec powstawaniu takich kożuchów, powinno się przechowywać puszki dnem do góry. Część farby wlewa się do wiaderka malarskiego lub na tackę malarską.

Starą farbę warto przecedzić przez sito. Puszkę trzeba potem dokładnie zamknąć, by jej zawartość nie schła. Gdy zachodzi taka potrzeba, farbę można rozcieńczyć, używając do tego środka zalecanego przez producenta.

Farba do malowania ścian matowa, półmatowa i połyskowa - czym się różnią

Farba matowa absobuje światło, maskuje nierówności powierzchni. Pomalowany nią pokój wygląda przytulnie. Jest mało odporna na zmywanie, nie zaleca się jej do kuchni i łazienki.

Farba półmatowa połyskuje. Optycznie powiększa wnętrze. W porównaniu z matową kolor ścian wydaje się bardziej intensywny. Dobrze się czyści. W sam raz do kuchni i pokoju dziecka.

Farba połyskowa jest cięższa niż pozostałe, mocno odbija światło. Może uwypuklać nierówności ścian. Korzystnie wygląda na drzwiach i lamperiach.

Wybieranie farby: na co zwrócić uwagę?

Szukając trwałej farby, przede wszystkim zwróć uwagę na klasę zmywalności. Najlepiej jest wybrać farbę o 1 klasie zmywalności (według normy PN-EN 13300) – po 200 cyklach szorowania ściera się zaledwie o 2-5 milimetrów.

Dla porównania: w klasie 5 po 40 cyklach szorowania pojawiają się ubytki powyżej 70 milimetrów! Bez względu na to, czy wybierzesz farbę lateksową czy ceramiczną, sprawdź jej bezpieczeństwo dla zdrowia.

Wysokiej klasy produkt musi zawierać śladowe ilości lotnych związków organicznych, na przykład 1g/1 l. Niektóre farby posiadają też certyfikat Ecolabel lub rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Centrum Zdrowia Dziecka.

Malowanie ścian: farby alkidowe (ftalowe)

Jakie wybrać farby do malowania pokoju? Różnica między farbami akrylowymi i alkidowymi (ftalowymi) polega przede wszystkim na rodzaju zastosowanego spoiwa. 

Farby alkidowe (ftalowe) są farbami rozpuszczalnikowymi, w których spoiwem jest roztwór żywicy ftalowej, a rozcieńczalnikiem jest benzyna lakowa (dla farb opartych na żywicach tłustych i średniotłustych) lub ksylen (w przypadku farb opartych na żywicach chudych).

Farby akrylowe są farbami wodnymi, w których spoiwem są dyspersje akrylowe. Właściwości zależące od rodzaju i ilości kwasów tłuszczowych obecnych w cząsteczce żywicy alkidowej:

  • schną przez przyłączenie tlenu z powietrza
  • ulegają zmydleniu i z tego względu nie powinny być stosowane wprost do malowania alkalicznych powierzchni (świeże tynki), powierzchni cynku i stali ocynkowanej, jak również farb krzemianowo-cynkowych, szczególnie w środowisku wilgotnym
  • miękną w wodzie i dlatego nie mogą być stosowane do malowania części podwodnych i części wewnętrznych zbiorników
  • nie są odporne na chemikalia i rozpuszczalniki
  • są łatwe do stosowania i mają dobrą rozlewność
  • powłoki farb ftalowych wykazują dobrą odporność na czynniki atmosferyczne (deszcz, słońce itp.) chociaż po dłuższym czasie tracą połysk i wykazują pewny stopień skredowania
  • dobrze zwilżają podłoże, szczególnie te oparte na tłustych żywicach alkidowych
  • nie są odpowiednie do stosowania ich w grubych warstwach, gdyż gruba powłoka farby utrudnia dostęp tlenu do dolnych warstw powłoki, co spowalnia proces schnięcia
  • dzięki zmodyfikowaniu żywic alkidowych zastosowanych do ich produkcji, uzyskuje się farby ftalowe o specjalnych własnościach: chlorokauczukowe (modyfikowane chlorokauczukiem) - ogólnego stosowania, wykazujące krótsze czasy schnięcia, lepszą odporność na wodę i zanieczyszczenia atmosfery niż konwencjonalne farby ftalowe
  • winylowe (modyfikowane związkami winylowymi) - o krótszym czasie schnięcia, ulepszonej adhezji i odporności na zanieczyszczenia atmosfery niż konwencjonalne farby ftalowe
  • silikonowymi (modyfikowane żywicami silikonowymi) - o krótszym czasie schnięcia, lepszej odporności na temperaturę oraz warunki atmosferyczne (zdecydowanie obniżone kredowanie)

Do nakładania farby na ściany można użyć pędzla ławkowca lub wałka. Malowanie rozpoczyna się przy oknach, a kończy przy drzwiach do pomieszczenia.

Malowanie ścian
Autor: serwis prasowy marki Annie Sloan Bez monotonii. Jeśli szukasz połączenia budującego wrażenie spokoju i harmonii, dalekiego od nudy, sięgnij po te odcienie. Szmaragdowy będzie cię przytłaczał? Zrównoważ go jaśniejszym sąsiedztwem. We wnętrzu wykorzystano farby kredowe w tonacjach Amsterdam Green i Duck Egg Blue, Annie Sloan.

Jak dobrać farbę do wnętrza?

Najpierw zastanów się nad kolorem i dopasuj rodzaj farby do wnętrza. Nie każda farba nadaje się do salonu, ale może sprawdzić się np. w kuchni czy łazience. Oblicz, ile jej potrzebujesz. Zmierz powierzchnię ścian i sufitu. Kupując farbę, sprawdź jej wydajność. Porównaj ją z powierzchnią mieszkania i nie zapomnij wziąć trochę zapasu.

Do wnętrz o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka, nadają się farby lateksowe. Chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu, mikroorganizmów. Można je zmywać. W korytarzach, pokojach dziecięcych i wnętrzach intensywnie eksploatowanych najlepiej radzą sobie farby ceramiczne, wyjątkowo odporne na szorowanie.

Szukając trwałej farby, zwróć uwagę na klasę zmywalności. Wybieraj tylko klasę 1 według normy PN-EN 13300. Po 200 cyklach szorowania ściera się zaledwie 2–5 mikrometrów.

Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne są unowocześnionymi wersjami farb akrylowych – wodorozcieńczalnych, oddychających, idealnych do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych. Na matowej ścianie bardziej widać zabrudzenia.

Zupełnie odwrotnie niż na tej z połyskiem. Jeśli nie przepadasz za świetlistymi refleksami, postaw na półmat, np. farbę lateksową.

Przeczytaj etykietę puszki z farbą i zwróć uwagę na:

  • Zastosowanie

Producent określa, do jakiego podłoża należy stosować produkt. Farby akrylowe polecane są do malowania tynków wapiennych, wapienno-cementowych, cementowych, gipsowych, elementów z cegły, betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych.

Można nimi malować powierzchnie pokryte farbami emulsyjnymi, tapetami papierowymi, winylowymi, z włókna szklanego, a także farbami klejowymi i olejnymi. Zwykle na opakowaniu brakuje przeciwwskazań stosowania farby. Sprawdziliśmy więc u producentów, do jakiego podłoża nie zalecają swego produktu.

  • Przygotowanie podłoża ściany

Z instrukcji dowiesz się, jak należy przygotować stare podłoże albo po jakim czasie można malować nowe tynki, aby uzyskać trwałą i ładną powłokę farby na ścianie. Najczęściej trzeba oczyścić podłoże z brudu, tłuszczu i kurzu oraz pokryć je preparatem gruntującym, farbą podkładową bądź rozcieńczoną farbą emulsyjną.

  • Sposób nanoszenia farby — liczba warstw

Producent podaje, ile razy należy pomalować ścianę lub sufit, aby uzyskać całkowite pokrycie. Są to oznaczenia: „1-2” (konieczne jedno malowanie, a jeśli to nie wystarcza – dwa) oraz „2-3” (konieczne dwa malowania, a jeśli to nie wystarcza – trzy).

Jednokrotne pomalowanie ściany nie zapewni całkowitego pokrycia, gdy chcemy przemalować farbą białą lub w kolorze pastelowym podłoże o ciemniejszej barwie. Konieczne jest co najmniej dwukrotne.

  • Wydajność farby do malowania ścian

Dzięki tej informacji wiemy, ile farby trzeba kupić, by pomalować konkretne pomieszczenie. Musimy jednak zmierzyć jego powierzchnię.

  • Czas schnięcia farby na ścianie po pomalowaniu

Określa, po jakim czasie pomalowana ściana jest sucha i można nanosić kolejne warstwy. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność w mieszkaniu, tym ten czas jest krótszy. Farby dyspersyjne schną 2-4 godziny.

  • Rozcieńczalnik

Informacja, czym należy rozcieńczyć farbę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.

  • Atesty

Farby, które nie mają oceny higienicznej Państwowego Zakładu Higieny (PZH), mogą być szkodliwe dla zdrowia. Lepiej więc kupić produkt z atestem.

Na opakowaniu mogą być informacje o innych atestach np. o Certyfikacie zgodności z Polską Normą, Znaku „E” – produkt ekologicznie bezpieczny. Farby tak oznaczone mają dobrą jakość i są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

  • Gwarancja

Okres gwarancji i data produkcji lub okres przydatności do stosowania informują, przez jaki czas farba zachowuje swoje właściwości i tworzy powłokę dobrej jakości. Jeśli farba znajduje się w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze 5-30 stopni C, zazwyczaj jest to 6-12 miesięcy.

Tylko farba „Dyroton 6” ma 2-letni okres gwarancji.

  • Pomieszczenie

Zastanów się, jakie wnętrze chcesz malować. Farba do łazienki i kuchni musi być odporna na szorowanie na mokro. W pokojach mniej narażonych na zabrudzenia pomaluj ściany farbą odporną na wycieranie na sucho.

  • Opakowanie.

Oblicz, ile farby potrzebujesz do pomalowania pokoju i wybierz odpowiednie opakowanie. Im jest ono większe, tym cena za litr niższa.

Malowanie ścian
Autor: Ivan Samkov/pexels.com Ile kosztuje malowanie ścian? Cennik usług malarskich 2023

Jak samemu malować ściany? Zasady

1. Malowanie ścian w pokoju i remont mieszkania dobrze jest zaplanować na czas, kiedy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury (ok. 18-25°C), ponieważ w trakcie pracy mieszkanie trzeba często wietrzyć. 

Wbrew pozorom najważniejsza jest jednak wilgotność, która powinna oscylować w okolicach 60%. Zbyt niska wilgotność – szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą – skutkuje szybkim schnięciem farby podczas malowania, a w efekcie powstawaniem smug podczas łączenia kolejnych pasów.

Powłoka powstała w takich warunkach będzie zdecydowanie mniej atrakcyjna.

2. Zanim zabierzesz się do malowania ściany, z pędzla (z włosia) należy strzepać kurz - i to bez znaczenia, czy był już kiedyś używany, czy jest prosto ze sklepu.

3. Aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem.

4. Żeby uniknąć wyraźnych granic między poszczególnymi etapami malowania, warto jedną powierzchnię ściany pomalować za jednym zamachem, pamiętając przy tym, aby połowa szerokości wałka pokrywała pomalowany wcześniej pas ściany.

Drugą warstwę nakłada się dopiero wtedy, gdy wyschnie poprzednia, czyli po dwóch-czterech godzinach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie obiektywnie ocenić efekt i zrobić odpowiednie poprawki.

Malowanie ścian krok po kroku. Instrukcja

Krok 1: zabezpieczenie pokoju

Przed rozpoczęciem malowania, przesuń meble na środek pomieszczenia i dokładnie oklej je folią malarską. Następnie zabezpiecz listwy przypodłogowe przy pomocy taśmy malarskiej, a podłogę okryj folią - dość grubą, aby nie robiły się w niej dziury w czasie chodzenia. Folię przyklejamy do listew przypodłogowych papierową taśmą malarską, co dodatkowo zabezpiecza same listwy.

To samo zrób z oknami, także przy użyciu folii i taśmy malarskiej.

Kontakty i włączniki należy odkręcić od ściany i również okleić taśmą malarską. Dzięki temu łatwiej będzie ci dotrzeć do zakrytych fragmentów ścian.

Krok 2: ocena stanu i naprawa podłoża ściany

Remont zaczynamy od obejrzenia ścian, usunięcia starych powłok, jeśli jest to konieczne, lub wszelkich zanieczyszczeń, a także naprawienia powierzchni ściany.

Szpachelką usuń niezwiązane fragmenty tynku na suficie. Na ubytki nałóż masę szpachlową (przy pomocy stalowej pacy), a po jej wyschnięciu nanieś w tym miejscu gładź gipsową.

Zaszpachlowane miejsca na suficie należy wyszlifować papierem ściernym, aż do ujednolicenia powierzchni. To samo zrób z ubytkami znajdującymi się na ścianach – nanieś na nie masę szpachlową, pociągając szpachelką wzdłuż pęknięć, aż do uzyskania gładkiej powierzchni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szpachlowanie ścian. Jak dobrze nałożyć gładź

Krok 3: zagruntowanie ścian i pomalowanie farbą podkładową

Te zabiegi mają na celu wzmocnienie podłoża ściany przed malowaniem, zniwelowanie różnic kolorystycznych, żeby nawierzchniowa powłoka malarska była jak najlepszej jakości.

Po zaszpachlowaniu i zeszlifowaniu wymagających poprawek fragmentów ścian umyj całą ich powierzchnię wodą z dodatkiem mydła malarskiego.

Jeśli podłoże jest przyczepne i stabilne, można zrezygnować z gruntowania i od razu przystąpić do malowania ścian podkładowego. Jest ono niezbędne, gdy podłoże ma intensywny kolor albo wyraźną teksturę – jest nieco chropowate i chcielibyśmy usunąć ten efekt.

Do malowania podkładowego zaleca się stosować farby podkładowe, których celem jest wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości powierzchni, wyeliminowanie pylistości oraz poprawienie zdolności pokrycia powłok w kolorach farb ciemnych i nasyconych.

Krok 4: malowanie ścian i sufitu

  1. Po otworzeniu pojemnika farbę trzeba dokładnie wymieszać. Malowanie ścian farbą niewymieszaną – z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy – spowoduje wyraźne różnice kolorystyczne na ścianie. Przed nałożeniem pierwszej warstwy emulsję możemy także delikatnie rozcieńczyć wodą. Rozcieńczenie jest również wskazane przy malowaniu ścian pędzlem (farba łatwiej się rozlewa na powierzchni ściany). Pamiętać jednak należy, że przy wszelkiego rodzaju modyfikacjach farby powinniśmy szczegółowo trzymać się zaleceń producenta zapisanych na etykiecie. Warstwę finalną nakładaną wałkiem wykonujemy wyłącznie farbą nierozcieńczoną.
  2. Malowanie pokoju zaczynamy od pomalowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem.
  3. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabiny albo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.
  4. Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.
  5. Teraz możemy się już zabrać za malowanie ścian. Malowanie ściany rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tej czynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.
  6. Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.
  7. Kiedy farba już lekko przeschnie (niecałkowicie, gdyż mogłyby powstać odpryski), odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.

Krok 5: sprzątanie

Po malowaniu ścian dobrze jest w miarę szybko sprzątnąć pomieszczenie. Jeśli gdzieś pojawiły się zabrudzenia, zmyjmy je, zanim farba wyschnie.

Pędzle i wałki przed myciem zamoczmy w wodzie, a następnie dokładnie oczyśćmy z resztek farby. Dzięki temu narzędzia będziemy mogli wykorzystać podczas kolejnego malowania.

Jak pomalować sufit na kolorowo?

Na ściany wybieramy często inny kolor niż na sufit. Na jakiej wysokości połączyć obie płaszczyzny? Gdy pomieszczenie jest wysokie, możesz zostawić grubszy biały pas pod sufitem (wnętrze optycznie się obniży, nabierze elegancji), a gdy niskie – jak najcieńszy (sufit się oddali).

Utarło się, że sufit najlepiej prezentuje się w bieli. A może warto odwrócić kolorystykę do góry nogami i zaszaleć z kolorami? Pomaluj sufit na barwę nieba, a ściany pozostaw białe. Dodatkowo, aby powiększyć optycznie przestrzeń, zastosuj biel również na podłodze.

Zróżnicowanie kolorystyczne ścian to również dobry pomysł zarówno w dużym, jak i w małym pokoju. Pomaga wyodrębnić rejony wnętrza, np. kącik muzyczny czy sypialny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Modny sufit 2025 to kolorowy sufit! Zdjęcia, inspiracje i przykładowe aranżacje

Malowanie ścian
Autor: GettyImages Jak przygotować się do realizacji zleceń jako malarz budowlany?

Najczęściej popełniane błędy podczas malowania ścian i sufitów

1. Źle oczyszczasz podłoże

Pierwszym błędem podczas malowania ścian jest złe przygotowanie ściany. Brudna, zapylona lub zatłuszczona powierzchnia pomalowanej ściany spowoduje, że farba będzie miała słabą przyczepność, czyli nie będzie się trzymała powierzchni.

Widać to od razu po nałożeniu farby - trudno ją będzie równo rozprowadzić, a na ścianie pojawią się smugi.

2. Zbyt szybko nanosisz farbę

Kolejny często popełniany błąd podczas malowania pokoju to nanoszenie farby na wilgotną lub mokrą powierzchnię ściany. Pamiętaj, że ściana przygotowana do malowania musi być zupełnie sucha. Farba traci przyczepność w miejscach wilgotnych i może to być przyczyną pojawienia się pęcherzy.

Powierzchnię, na której widoczne są pęcherzyki powietrza, należy zeskrobać, a następnie przetrzeć papierem ściernym. Natomiast taśmę malarską odrywamy, kiedy farba jest jeszcze wilgotna. W przeciwnym razie zerwiemy ją razem z warstwą farby.

3. Nierówno nakładasz farbę

Malowanie ścian nie jest trudne, jednak należy je wykonać starannie. Jak uniknąć smug podczas malowania? Nie możemy "pomazać ściany", a nierówne malowanie to częsty błąd popełniany przez osoby, które nie mają wprawy w malowaniu ścian.

W efekcie niestarannego lub nieumiejętnego malowania ścian powierzchnia będzie niejednolita — pozostaną widoczne ślady prowadzenia wałka lub pędzla (smugi na ścianie).

Doświadczeni malarze stosują zasadę mokrego brzegu, czyli malują kolejne fragmenty ściany, póki farba jest mokra. Nie można przerywać malowania, dopóki nie pokryje się farbą całej ściany.

Malując ścianę pionowymi pasami, aby uniknąć smug, należy pilnować, aby kierunek nakładania jednej warstwy pasów był taki sam, czyli na przykład z góry na dół, i aby kolejne pasy nachodziły na siebie.

Inna technika malownia ścian polecana przez malarzy to „malowanie w literę V”. Farbę nakłada się wałkiem na ścianę w kształcie litery V, po czym szybkimi ruchami rozprowadza się ją w lewą i prawą stronę.

Nieumiejętnie używasz wałka

Zbyt mocne dociskanie wałka podczas malowania ścian sprawi, że rozcieńczona farba będzie się rozpryskiwać, a gęsta pozostawiać na ścianie ślady brzegów wałka.

Malując ściany wałkiem, nie wolno za bardzo naciskać, zwłaszcza kiedy wałek jest mocno nasączony. Najlepiej używać krótkich pociągnięć, które nakładają się na przynajmniej połowie szerokości pasów — wtedy przejścia nie będą widoczne.

Za bardzo rozcieńczasz farbę

Malowanie ścian zależy też od rodzaju i jakości farby. Rozcieńczona farba niedostatecznie przykrywa ścianę. Należy na to uważać, szczególnie jeżeli do malowania ścian wybraliśmy żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor, czyli barwy które „z natury” gorzej kryją.

W takich przypadkach przed malowaniem ścian warto zastosować najpierw farbę podkładową w kolorze zbliżonym do tego, który chcemy uzyskać.

Malujesz, gdy jest zbyt gorąco

Farba po wyschnięciu nie stanowi gładkiej powłoki. Próby poprawiania niedomalowań, kiedy farba przeschnie, nie dają dobrych efektów. Na suchej już ścianie widoczne będą szpecące ślady pędzla lub wałka.

Taka niewyrównana powierzchnia i przypadkowe ślady mogą też być skutkiem malowania w zbyt wysokiej temperaturze i suchym powietrzu.

malowanie ścian
Autor: Piotr Mastalerz Malowanie jest niby łatwą czynnością. Ale podczas tej czynności też można popełnić błędy. Jak uniknąć błędów podczas malowania ścian i sufitów?

Czym pomalować ścianę z cegły?

Zanim pokryjesz ceglaną ścianę farbą, uzupełnij ubytki zaprawą i pozostaw do wyschnięcia. Całą powierzchnię pokryj gruntem, który ujednolici chłonność podłoża. Poczekaj, aż wyschnie i połóż farbę. Do pokrycia szczelin użyj cienkiego pędzelka. Do malowania ściany z cegły najczęściej stosuje się farbę akrylową na bazie wody przeznaczoną do wnętrz. 

Czy da się pomalować tapetę?

Jeśli stara tapeta mocno się trzyma, nie musisz jej zrywać. Przed malowaniem właściwym pociągnij ją tylko białą farbą podkładową. Tak samo zrób w przypadku ściany w ciemniejszym kolorze.

Jeśli jesteś przywiązany do tapet w swoich domu, ale nie lubisz kiedy widoczne są na niej przerwy lub gdy gdzieniegdzie się odkleja? Rozwiązaniem może być pomalowanie ściany w pionowe pasy zróżnicowane kolorem i rozmiarem.

Aby wykonać taki wzór, musisz równo nakleić taśmy malarskie na ścianę, zamalować farbą co drugi pas, po czym odkleić taśmy. Gdy kolorowe pasy dobrze wyschną, przyklej taśmy wzdłuż ich lewej i prawej krawędzi. Pomaluj pozostałe pola.

Malowanie ścian
Autor: GettyImages, Archiwum prywatne

Cennik malowania ścian

Przed pomalowanie ścian na docelowy kolor należy wykonać dodatkowe prace przygotowawcze, oto ceny:

  • Mycie ścian i sufitów - ok. 15 - 19 zł/m²
  • Usuwanie starej farby ze ścian - ok. 11 - 15 zł/m²
  • Naprawa ubytków - ok. 15 - 20 zł/m²
  • Gruntowanie ścian przed malowaniem - ok. 6 - 8 zł/m²
  • Zabezpieczenie folią przed malowaniem - ok. 15 - 21 zł/m²
  • Malowanie ścian i sufitów - ok. 18 - 25 zł/m²

Modne kolory ścian. Zdjęcia i inspiracje

Murator Remontuje: Malowanie dla każdego
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany