Malowanie ścian krok po kroku. Modne kolory ścian 2024
Dobra wiadomość: malowanie ścian nie jest trudne. A nic tak nie doda urody wnętrzom jak świeżo pomalowane ściany. Możemy sami wziąć pędzle i wałki i rozpocząć wielkie malowanie pokoju. Sprawdź, jak pomalować ściany oraz sufit krok po kroku. Przygotowaliśmy poradnik DIY!
Autor: materiał prasowy Jotun
Modne kolory ścian 2024.
Spis treści
- Jak samemu malować ściany?
- Malowanie ścian, krok po kroku
- Co jest potrzebne do malowania ścian?
- Jak przygotować pokój do malowania?
- Jak dobrać farbę do wnętrza?
- Jak i czym malować ściany?
- Jak malować: przeczytaj etykietę puszki z farbą
- Czym pomalować ścianę z cegły?
- Czy da się pomalować tapetę?
- Malowanie ścian i sufitów w 5 krokach
- Kolorowy sufit?
- Cennik malowania ścian
- Modne kolory ścian. Galeria zdjęć
Malowanie ścian i sufitów to jeden z ostatnich etapów wykańczania domu. Kolorowe ściany i jasne sufity są zapowiedzią tego, iż niedługo będzie można się wprowadzić. Jak pomalować mieszkanie ładnie, szybko i profesjonalnie? Przedstawiamy poradnik remontowy, czyli malowanie ścian krok po kroku!
Jak samemu malować ściany?
Malowanie ścian w pokoju i remont mieszkania dobrze jest zaplanować na czas, kiedy na zewnątrz panuje dość wysoka temperatura (ok. 18-21°C), ponieważ w trakcie pracy mieszkanie trzeba często wietrzyć. Zanim zabierzesz się do malowania ściany, z pędzla (z włosia) należy strzepać kurz - i to bez znaczenia, czy był już kiedyś używany, czy jest prosto ze sklepu. Aby uniknąć kilku różnych odcieni na jednej płaszczyźnie, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła – najlepiej w świetle dziennym. W innym razie można przez pomyłkę pomalować kilka razy to samo miejsce, przez co poszczególne fragmenty ściany będą się różniły odcieniem.
Żeby uniknąć wyraźnych granic między poszczególnymi etapami malowania, warto jedną powierzchnię ściany pomalować za jednym zamachem, pamiętając przy tym, aby połowa szerokości wałka pokrywała pomalowany wcześniej pas ściany. Drugą warstwę nakłada się dopiero wtedy, gdy wyschnie poprzednia, czyli po dwóch-czterech godzinach. Tylko w ten sposób będziemy w stanie obiektywnie ocenić efekt i zrobić odpowiednie poprawki.
Malowanie ścian, krok po kroku
- Krok 1: ocena stanu i naprawa podłoża ściany
Remont zaczynamy od obejrzenia ścian, usunięcia starych powłok, jeśli jest to konieczne, lub wszelkich zanieczyszczeń, a także naprawienia powierzchni ściany.
- Krok 2: zagruntowanie ścian i pomalowanie farbą podkładową
Te zabiegi mają na celu wzmocnienie podłoża ściany przed malowaniem, zniwelowanie różnic kolorystycznych, żeby nawierzchniowa powłoka malarska była jak najlepszej jakości. Jeśli podłoże jest przyczepne i stabilne, można zrezygnować z gruntowania i od razu przystąpić do malowania ścian podkładowego. Jest ono niezbędne, gdy podłoże ma intensywny kolor albo wyraźną teksturę – jest nieco chropowate i chcielibyśmy usunąć ten efekt. Do malowania podkładowego zaleca się stosować farby podkładowe, których celem jest wzmocnienie podłoża przez wyrównanie jego chłonności, zmniejszenie porowatości powierzchni, wyeliminowanie pylistości oraz poprawienie zdolności pokrycia powłok w kolorach farb ciemnych i nasyconych.
- Krok 3: nałożenie na ściany farby dekoracyjnej
Po prawidłowym dobraniu farby do każdego pomieszczenia należy dopasować do nich odpowiednie narzędzia, a potem pomalować dokładnie i estetycznie ściany.
Co jest potrzebne do malowania ścian?
Aby malowanie ścian przebiegało sprawnie oraz aby uniknąć niespodzianek i nie przerywać pracy, dobrze jest oprócz wybranej farby przygotować sobie wszystkie niezbędne akcesoria i narzędzia do malowania. Sama farba to nie wszystko! Przygotuj taśmę do osłonięcia framug, wyznaczenia linii pod sufitem. Spraw sobie pędzle, wałki lub zestaw do malowania natryskowego. Wałek teleskopowy (z wysięgnikiem) i pistolet natryskowy przydadzą się do dużych powierzchni. Pędzel i wałek na krótkiej rączce – do mniejszych. Do farb rozpuszczalnikowych wybierz wałek z naturalnego włosia. Do pozostałych - ze sztucznego materiału. Gdy ściany są szorstkie, lepiej sprawdzi się wałek o dłuższym runie (farba dotrze w każde zagłębienie). Gdy gładkie – z krótszym. Powinniśmy zaopatrzyć się w:
- folię i taśmę malarską - do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane
- pędzle – szerokie (ławkowce) do malowania dużych powierzchni, wąskie do malowania okolic wokół okien i drzwi oraz tak zwane krzywiki (z wygiętą rączką), które służą do malowania trudno dostępnych miejsc
- wałki – szerokie, wąskie i specjalne do malowania narożników
- teleskop – przyda się do malowania sufitu, wydłuży zasięg naszej ręki o 1 do 3,5 m
- wiaderko z kratką - do odsączania nadmiaru farby
- plastikową tackę, na której będzie można mieć mniejszą ilość farby
Jak przygotować pokój do malowania?
Zanim przystąpimy do szaleństw z wałkiem i farbą, należy odpowiednie przygotować wnętrze do malowania. Jest to konieczne, aby malowanie dodało wnętrzom uroku, a nie pozostawiło po sobie widocznych nieestetycznych śladów albo nawet szkód. Oto kilka wskazówek, które pomogą uchronić przed ewentualnym zniszczeniem to, co zostało już zrobione.
Po pierwsze przed malowaniem samoprzylepną papierową taśmą oklejamy newralgiczne miejsca, które mogłyby ulec zabrudzeniu, np. ramy okien. Wokół nich bardzo trudno precyzyjnie nanieść farbę - łatwo je zabrudzić. Po drugie na podłogę kładziemy folię malarską – dość grubą, aby nie robiły się w niej dziury w czasie chodzenia. Folię przyklejamy do listew przypodłogowych papierową taśmą malarską, co dodatkowo zabezpiecza same listwy.
Jak dobrać farbę do wnętrza?
Najpierw zastanów się nad kolorem i dopasuj rodzaj farby do wnętrza. Nie każda farba nadaje się do salonu, ale może sprawdzić się np. w kuchni czy łazience. Oblicz, ile jej potrzebujesz. Zmierz powierzchnię ścian i sufitu. Kupując farbę, sprawdź jej wydajność. Porównaj ją z powierzchnią mieszkania i nie zapomnij wziąć trochę zapasu.
Do wnętrz o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka, nadają się farby lateksowe. Chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu, mikroorganizmów. Można je zmywać. W korytarzach, pokojach dziecięcych i wnętrzach intensywnie eksploatowanych najlepiej radzą sobie farby ceramiczne, wyjątkowo odporne na szorowanie.
Szukając trwałej farby, zwróć uwagę na klasę zmywalności. Wybieraj tylko klasę 1 według normy PN-EN 13300. Po 200 cyklach szorowania ściera się zaledwie 2–5 mikrometrów. Zarówno farby lateksowe, jak i ceramiczne są unowocześnionymi wersjami farb akrylowych – wodorozcieńczalnych, oddychających, idealnych do pozostałych pomieszczeń mieszkalnych.Na matowej ścianie bardziej widać zabrudzenia. Zupełnie odwrotnie niż na tej z połyskiem. Jeśli nie przepadasz za świetlistymi refleksami, postaw na półmat, np. farbę lateksową.
Jak i czym malować ściany?
Najczęściej do malowania ścian używa się farb dyspersyjnych. Takie farby należą do grupy farb rozcieńczalnych wodą. Występują na rynku pod różnymi nazwami, zwykle pochodzącymi od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa. Dzielą się na winylowe i akrylowe. Dzięki nam malowanie ścian będzie jeszcze łatwiejsze.
Farby winylowe. Sprzedawane są pod nazwami: farby emulsyjne i emulsja winylowa. Ich zaleta: takie farby można bez ryzyka użyć do malowania ścian, gdyż pomalowane nimi powierzchnie można zmywać. Wada: farby winylowe przy intensywnym szorowaniu ścierają się.
Farby akrylowe. Spotykamy je w sklepach pod nazwami: emulsja akrylowa, farby akrylowe i farby lateksowo-akrylowe. Ich zaleta: pomalowane nimi powierzchnie ściany można szorować i zmywać. Wada: jedwabisty połysk farby na ścianie podkreśla jej nierówność.
Zarówno farby winylowe, jak i farby akrylowe do wnętrz są nieszkodliwe dla ludzi i środowiska oraz proste w użyciu. Łatwo też wyczyścić narzędzia i przedmioty ubrudzone nimi podczas malowania. Na matowej ścianie bardziej widać zabrudzenia. Zupełnie odwrotnie niż na tej z połyskiem. Jeśli nie przepadasz za świetlistymi refleksami, postaw na półmat, np. farbę lateksową. Do malowania wnętrz o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia czy łazienka, nadają się farby lateksowe. Chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu, mikroorganizmów. Można je zmywać.
Jak malować: przeczytaj etykietę puszki z farbą
- Zastosowanie. Producent określa, do jakiego podłoża należy stosować produkt. Farby akrylowe polecane są do malowania tynków wapiennych, wapienno-cementowych, cementowych, gipsowych, elementów z cegły, betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Można nimi malować powierzchnie pokryte farbami emulsyjnymi, tapetami papierowymi, winylowymi, z włókna szklanego, a także farbami klejowymi i olejnymi. Zwykle na opakowaniu brakuje przeciwwskazań stosowania farby. Sprawdziliśmy więc u producentów, do jakiego podłoża nie zalecają swego produktu.
- Przygotowanie podłoża ściany. Dowiadujemy się, jak należy przygotować stare podłoże albo po jakim czasie można malować nowe tynki, aby uzyskać trwałą i ładną powłokę farby na ścianie. Najczęściej trzeba oczyścić podłoże z brudu, tłuszczu i kurzu oraz pokryć je preparatem gruntującym, farbą podkładową bądź rozcieńczoną farbą emulsyjną.
- Sposób nanoszenia farby - liczba warstw. Producent podaje, ile razy należy pomalować ścianę lub sufit, aby uzyskać całkowite pokrycie. Są to oznaczenia: „1-2” (konieczne jedno malowanie, a jeśli to nie wystarcza – dwa) oraz „2-3” (konieczne dwa malowania, a jeśli to nie wystarcza – trzy).Jednokrotne pomalowanie ściany nie zapewni całkowitego pokrycia, gdy chcemy przemalować farbą białą lub w kolorze pastelowym podłoże o ciemniejszej barwie. Konieczne jest co najmniej dwukrotne.Wydajność farby do malowania ścian. Dzięki tej informacji wiemy, ile farby trzeba kupić, by pomalować konkretne pomieszczenie. Musimy jednak zmierzyć jego powierzchnię.
- Czas schnięcia farby na ścianie po pomalowaniu. Określa, po jakim czasie pomalowana ściana jest sucha i można nanosić kolejne warstwy. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność w mieszkaniu, tym ten czas jest krótszy. Farby dyspersyjne schną 2-4 godziny.Rozcieńczalnik. Informacja, czym należy rozcieńczyć farbę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.
- Atesty. Farby, które nie mają oceny higienicznej Państwowego Zakładu Higieny (PZH) mogą być szkodliwe dla zdrowia. Lepiej więc kupić produkt z atestem. Na opakowaniu mogą być informacje o innych atestach np. o Certyfikacie zgodności z Polską Normą, Znaku „E” – produkt ekologicznie bezpieczny. Farby tak oznaczone mają dobrą jakość i są bezpieczne dla zdrowia i środowiska
- Gwarancja. Okres gwarancji i data produkcji lub okres przydatności do stosowania informują, przez jaki czas farba zachowuje swoje właściwości i tworzy powłokę dobrej jakości. Jeśli farba znajduje się w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze 5-30 stopni C, zazwyczaj jest to 6-12 miesięcy. Tylko farba „Dyroton 6” ma 2-letni okres gwarancji.Jak malować pomieszczenia i jak kupować farby do ścian wewnętrznych?Pomieszczenie. Zastanów się, jakie wnętrze chcesz malować. Do kuchni i łazienki kup farbę odporną na szorowanie na mokro. W pokojach mniej narażonych na zabrudzenia, pomaluj ściany farbą odporną na wycieranie na sucho.
- Opakowanie. Oblicz, ile farby potrzebujesz do pomalowania pokoju i wybierz odpowiednie opakowanie. Im jest ono większe, tym cena za litr niższa.Zrób sam. Jeżeli w sklepie nie ma farby w wybranym kolorze, możemy zrobić ją sami, dodając pasty pigmentowe do farby białej. Taka metoda nie jest jednak doskonała – trudno według niej dorobić farbę w identycznym kolorze, gdy zabraknie jej do pomalowania ściany.
Znani producenci zaopatrują dystrybutorów w sprzęt do mieszania farb. Sprzedawca może zrobić farbę w kolorze wybranym przez klienta z palety nawet kilku tysięcy odcieni.
Czym pomalować ścianę z cegły?
Zanim pokryjesz ceglaną ścianę farbą, uzupełnij ubytki zaprawą i pozostaw do wyschnięcia. Całą powierzchnię pokryj gruntem, który ujednolici chłonność podłoża. Poczekaj aż wyschnie i połóż farbę. Do pokrycia szczelin użyj cienkiego pędzelka. Do malowania ściany z cegły najczęściej stosuje się farbę akrylową na bazie wody przeznaczoną do wnętrz.
Czy da się pomalować tapetę?
Jeśli stara tapeta mocno się trzyma, nie musisz jej zrywać. Przed malowaniem właściwym pociągnij ją tylko białą farbą podkładową. Tak samo zrób w przypadku ściany w ciemniejszym kolorze. Jeśli jesteś przywiązany do tapet w swoich domu, ale nie lubisz kiedy widoczne są na niej przerwy lub gdy gdzieniegdzie się odkleja?
Rozwiązaniem może być pomalowanie ściany w pionowe pasy zróżnicowane kolorem i rozmiarem. Aby wykonać taki wzór, musisz równo nakleić taśmy malarskie na ścianę, zamalować farbą co drugi pas, po czym odkleić taśmy. Gdy kolorowe pasy dobrze wyschną, przyklej taśmy wzdłuż ich lewej i prawej krawędzi. Pomaluj pozostałe pola.
Malowanie ścian i sufitów w 5 krokach
Krok 1Malowanie pokoju zaczynamy od pomalowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabiny albo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.
Krok 2Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.
Krok 3Teraz możemy się już zabrać za malowanie ścian. Malowanie ściany rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tej czynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.
Krok 4Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.
Krok 5Kiedy farba już lekko przeschnie (niecałkowicie, gdyż mogłyby powstać odpryski), odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.
Kolorowy sufit?
Na ściany wybieramy często inny kolor niż na sufit. Na jakiej wysokości połączyć obie płaszczyzny? Gdy pomieszczenie jest wysokie, możesz zostawić grubszy biały pas pod sufitem (wnętrze optycznie się obniży, nabierze elegancji), a gdy niskie – jak najcieńszy (sufit się oddali). Utarło się, że sufit najlepiej prezentuje się w bieli. A może warto odwrócić kolorystykę do góry nogami i zaszaleć z kolorami? Pomaluj sufit na barwę nieba, a ściany pozostaw białe. Dodatkowo aby powiększyć optycznie przestrzeń zastosuj biel również na podłodze. Zróżnicowanie kolorystyczne ścian to również dobry pomysł zarówno w dużym, jak i w małym pokoju. Pomaga wyodrębnić rejony wnętrza, np. kącik muzyczny czy sypialny.
Cennik malowania ścian
Przed pomalowanie ścian na docelowy kolor należy wykonać dodatkowe prace przygotowawcze, oto ich uśrednione ceny:
- Mycie ścian i sufitów - ok. 15 zł/m²
- Usuwanie starej farby ze ścian - ok. 11 zł/m²
- Naprawa ubytków - ok. 15 zł/m²
- Gruntowanie ścian przed malowaniem - ok. 6 zł/m²
- Zabezpieczenie folią przed malowaniem - ok. 15 zł/m²
- Malowanie na biało - ok. 15 zł/m²
- Malowanie na kolor - ok. 22 zł/m²
Modne kolory ścian. Galeria zdjęć
Autor: materiał prasowy Jotun
Modne kolory ścian 2024.