Malowanie sufitu – o czym pamiętać przed rozpoczęciem pracy?
Za każdym razem, gdy chcemy odświeżyć pomieszczenia w mieszkaniu, decydujemy się m.in. na odmalowanie sufitu. Aby jednak efekt był jak najlepszy i trwały, musimy się do tego zadania odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać?
Spis treści
- Ocena stanu powierzchni przed malowaniem sufitu
- Uzupełnianie ubytków i czyszczenie sufitu przed malowaniem
- Czy gruntowanie jest potrzebne przed malowaniem sufitu?
- Jaki wałek do malowania i jaka farba do sufitu – dobieramy narzędzia
- Jak malować sufit bez smug?
Ocena stanu powierzchni przed malowaniem sufitu
Zanim kupimy farbę i narzędzia, koniecznie przyjrzyjmy się naszemu sufitowi – najlepiej z bliska. Malowanie sufitu przed odpowiednim przygotowaniem podłoża może się okazać fiaskiem – efekt będzie niesatysfakcjonujący, a co gorsza, po kilku miesiącach mogłoby się okazać, że konieczne jest ponowne malowanie sufitu.
Dlatego też najpierw obejrzyjmy sufit i sprawdźmy, czy poprzednie warstwy farby dobrze trzymają się powierzchni, czy może łuszczą się i odpadają. W tym drugim przypadku niezbędne będzie pozbycie się starej powłoki.
Uzupełnianie ubytków i czyszczenie sufitu przed malowaniem
Podczas oględzin sufitu warto zwrócić także uwagę na to, czy nie znajdują się na nim ubytki. Drobne zarysowania możemy zignorować, ponieważ i tak nie będą widoczne z dołu, a może nawet wygładzi je nowa warstwa farby, jednak w przypadku większych dziur i uszkodzeń warto je uzupełnić specjalnymi masami naprawczymi – do tego celu wystarczy nam gips szpachlowy lub masa szpachlowa.
Kolejnym etapem jest oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń – pozbycie się kurzu i innych osadów ułatwi malowanie sufitu. Co więcej, z powierzchni warto usunąć także plamy, szczególnie jeśli planujemy pomalować sufit białą farbą – mocne zabrudzenia mogłyby pozostać widoczne po zakończonej pracy.
Autor: DUOLUX
Podświetlany panel ledowy z grafiką, zamontowany na suficie
Czy gruntowanie jest potrzebne przed malowaniem sufitu?
Jeśli sufit został naprawiony i oczyszczony, przejdźmy do gruntowania. Zadanie to jest bardzo proste, a zarazem konieczne, by efekt malowania sufitu był jak najlepszy. Podkład gruntujący ma za zadanie zmniejszyć chłonność powierzchni, a także ją wyrównać – w szczególności w tych miejscach, w których były usuwane ubytki. Dzięki temu farba do sufitu będzie się wchłaniała równomiernie i nie będzie nadmiernie wsiąkała w sufit, co mogłoby spowodować konieczność wielokrotnego nakładania emulsji.
Po gruntowaniu zwiększy się także przyczepność sufitu, a zatem możemy liczyć na to, że nasza praca przyniesie długotrwały efekt dekoracyjny.
Autor: mat. pras. Tikkurila
Do wnętrz o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka, najlepiej nadają się farby lateksowe. Ściany w tej kuchni pomalowano farbami z linii Optiva Semi Matt [20] Tikkurila.
Jaki wałek do malowania i jaka farba do sufitu – dobieramy narzędzia
Kolejnym etapem jest dobór narzędzi – co będzie nam potrzebne, by sprawnie i efektywnie pomalować sufit? To przede wszystkim:
- folia i taśma malarska – te akcesoria pomogą nam zabezpieczyć powierzchnie i przedmioty w pokoju przed zachlapaniem farbą;
- pędzel – najlepiej mały i wąski, którym wykończymy miejsca łączenia ścian i sufitu oraz przestrzeń wokół lamp;
- wałek na kiju teleskopowym – dzięki niemu szybko, sprawnie i wygodnie pokryjemy farbą całe sufity;
- kuweta na farbę – na niej odsączymy pędzle i wałki do malowania sufitu z nadmiaru farby;
- stabilna drabina – nawet jeśli sięgamy wałkiem teleskopowym do sufitu, stojąc na podłodze, będzie ona niezbędna do precyzyjnego malowania pędzlem.
Następnie należy się zastanowić, jaka farba na sufity okaże się najlepsza? Tutaj z pewnością warto sięgać po preparaty tworzone właśnie do malowania sufitów. Są one bowiem komponowane tak, by nie odbijać światła – wtedy na powierzchni nie powstają żadne refleksy, więc niewidoczne pozostają ewentualne zarysowania i inne niedoskonałości.
Jak malować sufit bez smug?
Na malowanie bez smug ma wpływ chociażby dobór odpowiedniej farby do sufitów – tego typu preparaty schną nieco wolniej niż farby do ścian, co pozwala uniknąć widocznych nierówności.
Trzeba też pamiętać, by dokładnie usuwać nadmiar farby z wałka, by podczas malowania sufitu mogła się ona równomiernie rozprowadzać na całej powierzchni.
Pamiętajmy także o tym, aby nakładać farbę na sufit równoległymi, nachodzącymi na siebie pasami – wówczas zyskamy pewność, że cały sufit zostanie pokryty bardzo precyzyjnie i nie pominiemy przypadkiem żadnego fragmentu. Trzymając się tych zasad, uzyskamy piękny sufit bez smug.