Masz zaparowane okna po nocy? Co zrobić żeby okna nie parowały?

2023-11-10 15:01

Zaparowane okna w domu to powszechny problem, który zauważamy szczególnie jesienią i zimą. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Wymieniamy trzy sposoby, co można zrobić, by ograniczyć osadzanie się pary na oknach, oraz wyjaśniam, dlaczego w ogóle okna parują.

Zaparowane okna w domu. Co zrobić, żeby okna nie parowały?
Autor: Getty Images/Nickbeer

Spis treści

  1. Zaparowane okna w domu. Dlaczego okna parują? 
  2. Zaparowane okna w domu: przyczyny
  3. Co zrobić, żeby okna nie parowały?
  4. Zaparowane okna w domu: para między szybami

Zaparowane okna w domu. Dlaczego okna parują? 

Powietrze, którym oddychamy to mieszanina gazów i pary wodnej. Co ciekawe, im cieplejsze powietrze, tym więcej pary wodnej w stanie lotnym może transportować.

Dlaczego okna parują? Kiedy powietrze ogrzane do temperatury pokojowej napotyka na swojej drodze zimną szybę, pod wpływem zderzenia temperatur krążąca w powietrzu para wodna ochładza się, zmienia stan skupienia i skrapla się.

Skraplanie, czyli kondensacja pary wodnej ma miejsce, gdy różnica między temperaturami wewnątrz i na zewnątrz wynosi przynajmniej 20 stopni, a wilgotność w pomieszczeniu przekracza 60%.

Zaparowane okna w domu: przyczyny

Jakie są przyczyny parowania okien?

1. Zaparowane okna w domu? Są zbyt szczelne!

Wbrew pozorom najczęściej wina nie stoi po stronie kiepsko wykonanych okien lub ich niewłaściwym montażu.

Wręcz przeciwnie – okna są zbyt szczelne, przez co nagromadzone we wnętrzu powietrze nie ma możliwości ujścia na zewnątrz, dlatego kumuluje się przy szybach, a następnie skrapla się i pokrywa dolną część szyb i krawędzie skrzydeł okna.

2. Zaparowane okna w domu? Zła wentylacja i duża wilgotność

Zła wentylacja jest poważnym problemem, z którym boryka się większa część polskich mieszkań. Duża wilgotność w mieszkaniu to kolejna przyczyna skraplającej się pary wodnej.

Dlatego ważne jest, by wilgotność w mieszkaniu nie przekraczała 40-50%,ponieważ może przyczynić się nie tylko do parowania okien, ale również powstawania wykwitów i pleśni na ścianach.

3. Zaparowane okna w domu? Znaczne różnice temperatur

Kiedy temperatura pomieszczenia jest wysoka, a temperatura na zewnątrz bardzo niska, jest prawie pewne, że na oknach pojawi się mokra mgiełka. Możemy zaobserwować to w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza rano.

Dlaczego akurat rano? Najniższe temperatury na zewnątrz o tej porze roku notuje się między 2 w nocy a 6 rano. Wtedy też temperatura w pomieszczeniu jest najwyższa. W efekcie nasze okna parują.

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Wymiana ciepła między układami o wysokiej temperaturze a układami o niskiej temperaturze zawsze dąży do osiągnięcia równowagi termicznej. Parowanie okien jest logicznym następstwem tego procesu. Nie możemy działać przeciwko prawom fizyki, ale możemy znacznie spowolnić i złagodzić ten proces.

1. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Wietrz!

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zaparowane okna w domu jest regularne wietrzenie mieszkania. Nagromadzona we wnętrzu wilgoć i „parne” powietrze (po prasowaniu, kąpieli, gotowaniu itd.) z powodu dużej szczelności okien nie ma jak wydostać się na zewnątrz.

Dlatego nawet zimą warto wietrzyć mieszkanie przynajmniej 15 minut dziennie.

2. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Rozszczelnij okna!

Innym sposobem jest rozszczelnienie okien lub – w przypadku nowej stolarki okiennej – przesunięcie klamki w prawo tak, by była lekko odchylona od pionu. Zapewni to lepszą wentylację i wymianę powietrza.

3. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Zamontuj nawiewniki

Można również zamontować w oknach lub ścianach specjalne nawiewniki, które zapewnią stałą wentylację nawet przy zamkniętych oknach.

Zaparowane okna w domu: para między szybami

Co jeśli para wodna pojawi się między dwiema szybami? Jeśli zaobserwujemy skraplającą się parę wodną między dwiema szybami w nowo zakupionych oknach, należy niezwłocznie powiadomić producenta, u którego je kupiliśmy.

Para wodna między szybami w takim przypadku może świadczyć o istotnej wadzie okien. Dlaczego? Do końca XX wieku przestrzeń między szybami wypełniana była powietrzem, co niestety zwiększało współczynnik przenikania ciepła (im większy współczynnik przenikania ciepła, tym okna są chłodniejsze) i w efekcie para wodna pojawiała się na nich częściej.

W nowych oknach przestrzeń między dwiema szybami minimum w 85 proc. wypełnia mieszkanka gazów szlachetnych, głównie argonu i kryptonu.

Zadaniem gazów szlachetnych jest obniżenie współczynnika przenikania, co skutkuje tym, że okna są cieplejsze. W efekcie parowanie szyb jest zjawiskiem rzadkim. Dobrej jakości okno powinno zachować właściwości izolacyjne przez minimum 10 lat.

Jak widzimy, zaparowane okna w domu są zjawiskiem naturalnym. Co zrobić, żeby okna nie parowały? Dzięki regularnemu wietrzeniu i kontroli wilgotności powietrza we wnętrzu możemy spowolnić i złagodzić ten proces tak, by zaparowane okna w domu nie stanowiły problemu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Nasi Partnerzy polecają