Mieszkanie pod klucz: co to jest wykończenie mieszkania pod klucz? [ZALETY I WADY]
Mieszkanie pod klucz to ciekawa alternatywa dla standardu deweloperskiego w nowym lokum. Większość deweloperów ma zresztą takie rozwiązanie w swojej ofercie. Sprawdź, co dokładnie oznacza wykończenie mieszkania pod klucz, jakie daje możliwości oraz jakie ma zalety i wady.
Spis treści
- Mieszkanie pod klucz: definicja
- Mieszkanie pod klucz: zalety i wady
- Wykończenie mieszkania pod klucz: różne standardy
- Mieszkanie wykończone pod klucz: ile to kosztuje?
- Nowoczesne mieszkanie - obejrzyj GALERIE ZDJĘĆ
Mieszkanie pod klucz: definicja
Ściany pomalowane, podłogi położone, łazienka i kuchnia już wykończone, wstawione są też drzwi wewnętrzne – tak w skrócie można opisać wykończenie mieszkania pod klucz. Wystarczy tylko przywieźć swoje meble i rzeczy osobiste, a potem mieszkać! Choć mieszkanie pod klucz to ciekawa oferta, niewiele osób w Polsce się na nią decyduje – szacuje się, że tylko ok. 15% nabywców nowych mieszkań. Tym zresztą rynek polski różni się od innych krajów europejskich, gdzie mieszkanie pod klucz jest standardem. Czasami deweloperzy oferują również mieszkania umeblowane. Są to jednak rzadkie oferty i niekiedy dość kosztowne.
Nie przegap: Stan deweloperski - co oznacza standard deweloperski? >>>
Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie wykończone pod klucz, deweloper wyceni nam usługę. Później podpisujemy z nim specjalną umowę, w której określi ostateczny termin wykończenia mieszkania. W tym momencie trzeba również wpłacić zaliczkę.
Mieszkanie pod klucz: zalety i wady
Wykończenie mieszkania pod klucz ma wiele zalet. Przede wszystkim nie musimy poświęcać czasu na zakup materiałów budowlanych, prowadzić negocjacji z ekipą budowlaną ani osobiście pilnować fachowców podczas robót. Ponadto możemy wziąć jeden kredyt hipoteczny od razu na zakup mieszkania i jego wykończenie, co często jest korzystniejsze finansowo niż oddzielne kredyty.
Oprócz tego deweloperzy mogą wynegocjować lepsze ceny na materiały i usługi niż zwykli klienci. Inna sprawa to podatek VAT – na zakup materiałów budowlanych jest wyższy (23%) niż w przypadku usługi wykańczania oferowanej przez dewelopera (8%).
Zobacz też: Wnętrza mieszkań - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>
Mieszkanie pod klucz to rozwiązanie, które pozwala też zaoszczędzić mnóstwo czasu. Najczęściej ekipa fachowców wchodzi do mieszkania jeszcze przed tym, gdy dostaje się klucze. Może się więc zdarzyć, że sąsiad odbiera lokum w stanie deweloperskim, a my mamy w tym samym czasie mieszkanie pod klucz.
Wykończenie mieszkania pod klucz ma jednak swoje wady. Przede wszystkim wybór materiałów i usług oferowanych przez dewelopera może być ograniczony. Poza tym wszelkie osobiste pomysły na wykończenie mieszkania mogą mocno podnieść stawkę za usługę dewelopera.
Deweloper czy firma zewnętrzna?
Umowę na wykończenie mieszkania pod klucz możemy zawierać bezpośrednio z deweloperem. Jednak niektórzy deweloperzy oferują takie rozwiązanie, ale korzystają z usług firm zewnętrznych, które przeprowadzają wszystkie prace. Pierwsza opcja jest wygodniejsza i bezpieczniejsza. Dlaczego? Jeśli wykończenie zamówimy u dewelopera, udzieli nam on gwarancji. Gdy zaś będzie to firma zewnętrzna, ewentualnych roszczeń musimy dochodzić w dwóch różnych firmach.
Wykończenie mieszkania pod klucz: różne standardy
Wykończenie mieszkania pod klucz zwykle oferowane jest w kilku standardach. Najniższy może funkcjonować pod kilkoma nazwami: podstawowy, klasyczny, standardowy. Wyższe standardy to np. premium, optimum czy prestige. Im wyższy standard, tym oczywiście większe koszty. A jak wygląda wybór standardu mieszkania pod klucz krok po kroku?
Najpierw klienci zainteresowani wybraną ofertą otrzymują (w dziale sprzedaży) wstępną informację o standardach wykończenia oraz kosztach każdego z nich. Gdy zdecydują się na któryś, dostają wstępny kosztorys. Następnie udają się do biura kosztowego, gdzie powstaje ostateczny kosztorys – na podstawie konkretnego projektu mieszkania. W tym momencie jeszcze można się wycofać z wyboru oferty, ale zwykle trzeba ponieść koszt opracowania projektu. Jeśli zaakceptujemy projekt, prace ruszają.
Uwaga! Niektórzy deweloperzy oferują wykończenie pod klucz według indywidualnego projektu. To jednak wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami.
Zobacz też: Wykańczanie wnętrz - umowa z wykonawcą >>>
Mieszkanie wykończone pod klucz: ile to kosztuje?
Stawki za wykończenie pod klucz są bardzo różne – zależnie od standardu wykończenia mieszkania, lokalizacji czy zakresu usług. Można przyjąć, że wykończenie pod klucz podnosi cenę mieszkania w standardzie deweloperskim o ok. 700-800 zł/m2. To jednak średnie wartości, a wszystko zależy od użytych materiałów czy standardu wykończenia. Pakiety podstawowe zaczynają się od ok. 400-500 zł/m2, natomiast najwyższe mogą znacznie przekraczać kwotę 1000 zł/m2. Często też deweloperzy nie precyzują określonych stawek, co daje duże pole do negocjacji. Warto o tym pamiętać!
Nowoczesne mieszkanie - obejrzyj GALERIE ZDJĘĆ
Szukasz inspiracji na nowe mieszkanie? Zobacz gotowe realizacje wnętrz w stylu nowoczesnym.
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Marcin Czechowicz
Choć salon tworzy z aneksem kuchennym całość, architekt optycznie je oddzielił – szynami sufitowymi, podłogą. Sofa jest celowo odsunięta od ściany (jej oparcie można odchylić).
Autor: Eugeniusz Filipiuk
Zabudowa kuchenna zrobiona jest na wymiar. Czarne fronty absolutnie nie przytłaczają, tym bardziej że zostały efektownie skontrastowane z czerwoną plamą lodówki. Trzeba jednak pamiętać, że czarny blat oraz fronty są bardzo zobowiązujące. GDZIE KUPIĆ: wazony – Fabryka Form; ściereczki – HM Home.
Autor: Piotr Mastalerz
W aranżacji ankeksu kuchennego szarość i czerń równoważą się z bielą, drewnem. Loftowe elementy towarzyszą radosnym, barwnym dodatkom.