Mikrowentylacja – na czym polega i dlaczego nie można o niej zapominać?

2020-02-17 12:41

Współczesne budownictwo kładzie duży nacisk na oszczędność energii. Minimalizacja jej strat jest uzyskiwana między innymi przez dobre parametry izolacyjne przegród. Najczęściej osiągamy to poprzez termomodernizację budynku (na przykład ocieplenie styropianem) oraz wymianę starych okien na nowe – niezwykle szczelne. Pomimo istnienia wentylacji grawitacyjnej pozbawiamy w ten sposób pomieszczenia naturalnej cyrkulacji powietrza – szczelny budynek „nie oddycha”. Na skutek tego na oknach może skraplać się para wodna, a także dochodzić do kondensacji wilgoci i powstawania pleśni. Aby temu zapobiec, okna wyposażone są w mikrowentylację, która umożliwia zmniejszenie szczelności skrzydła okiennego.

Mikrowentylacja
Autor: Materiały prasowe Oknoplast

Spis treści

  1. Mikrowentylacja w oknach
  2. Jak działa mikrowentylacja w oknach?
  3. Czy mikrowentylacja w oknach jest korzystna?
  4. Mikrowentylacja a nawiewniki

Mikrowentylacja w oknach

Pojęcie mikrowentylacji pojawiło się z wprowadzeniem na rynek szczelnych okien plastikowych z PVC. Miały one za zadanie ograniczyć straty ciepła, zwiększyć izolacyjność termiczną mieszkań, ale efektem ubocznym zbyt wysokiej szczelności okien stało się skraplanie pary wodnej, a w skrajnych przypadkach – zagrzybienie ścian.

Nigdy wcześniej w budownictwie nie mieliśmy do czynienia z tak szczelnymi oknami – przykładowo w tradycyjnym regionalnym lub wiejskim budownictwie od wieków stosowana była drewniana stolarka okienna, a jej szczeliny umożliwiały infiltrację powietrza.

Jak działa mikrowentylacja w oknach?

Mikrowentylacja polega na zmniejszeniu szczelności okien poprzez poluzowanie uszczelki i stworzenie kilkumilimetrowej szczeliny pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna.

Mikrowentylacja działa tylko wówczas, gdy użytkownik rozszczelni skrzydło – wymagane jest zatem odpowiednie ustawienie klamki okna. W przypadku okien uchylno-rozwieralnych najczęściej mamy do czynienia z czterema pozycjami:

  • klamka ustawiona pionowo w dół – okno jest zamknięte i całkowicie szczelne (uszczelka dociska skrzydło do ościeżnicy);
  • klamka poziomo – okno po pociągnięciu klamki może być rozwarte na oścież;
  • klamka ustawiona pionowo w górę – okno jest otwarte uchylnie;
  • klamka ustawiona skośnie (pod kątem 45 stopni) – okno jest rozszczelnione – działa wówczas mikrowentylacja.

W niektórych oknach mamy do czynienia z tak zwanym wietrzeniem szczelinowym. Jest ono również rodzajem mikrowentylacji, jednak szczelina powstaje po obwodzie skrzydła (jest ono równomiernie odsunięte od ościeżnicy na odległość około 6 mm), a nie w górnej części okna – jak mamy w przypadku skośnego ustawienia klamki w tradycyjnych oknach otwieranych uchylnie lub rozwieralnie.

..  Okna aluminiowe: właściwości, zalety, wady >>>

Czy mikrowentylacja w oknach jest korzystna?

Przewietrzanie mieszkań jest koniecznością, jednak warunki atmosferyczne (śnieg, deszcz) nie zawsze umożliwiają nam szerokie otwarcie okien. Mikrowentylacja powoduje dopływ do pomieszczeń świeżego i czystego powietrza (o ile brak w nim zanieczyszczeń). Jest to oczywiście korzystne z punktu widzenia biologii budowli, higieny pracy, jakości snu i odpoczynku.

Mikrowentylacja jest sterowana manualnie poprzez odpowiednie usytuowanie klamki przez użytkownika – ma to swoje wady. Podczas dłuższej nieobecności domowników – na przykład w czasie wyjazdu wakacyjnego lub zimowych ferii – klamka ustawiona w pozycji mikrowentylacji samoczynnie nie zmieni pozycji w przypadku długotrwałych opadów czy niższych temperatur.

Strumień powietrza przepływającego przez szczelinę jest niekontrolowany oraz niezależny od warunków atmosferycznych na zewnątrz i mikroklimatu pomieszczenia. Istnieją również okna z napędem elektrycznym, w których istnieje możliwość sterowania cyklicznego lub czasowego zmniejszania szczelności okna.

ZOBACZ TEŻ: Nawiewniki okienne: czemu są ważne, jakie wybrać? Jak zamontować nawiewniki okienne?

Mikrowentylacja a nawiewniki

Jedną z dróg dostępu świeżego powietrza do mieszkania oraz jego należytej cyrkulacji jest zastosowanie mikrowentylacji. Drugim sposobem jest natomiast montaż w górnej części ramy okiennej specjalnych nawiewników. Mogą one być zamontowane w dowolnym momencie eksploatacji – także wtedy, gdy na początku wstawiono okna bez tego typu rozwiązania. Wyróżniamy trzy zasadnicze rodzaje nawiewników okiennych: sterowane ręcznie lub automatycznie: higrosterowane (reagują na zmiany wilgotności w pomieszczeniu) oraz ciśnieniowe. Zaletą nawiewników jest zmniejszenie odczucia chłodu – powietrze dostające się do wnętrza jest mieszane z ogrzanym z pomieszczenia.

..  Jak uszczelnić okna na zimę? >>>

Wentylacja domu. Zalety nawiewników okiennych
Nasi Partnerzy polecają