Modna zielona ściana z roślin w domu. Ogrody wertykalne w salonie lub łazience? Sprawdźcie
Zielone ściany, ogrody wertykalne, ściany z roślin - to hit w urządzaniu wnętrz. Jak zrobić w swoim mieszkaniu zieloną ścianę? Lepiej samemu, czy zdać się na fachowców? Rośliny w mieszkaniu to same plusy, ale trzeba o nie dbać, nic więc dziwnego, że wielu wybiera zieloną ścianę ze sztucznych roślin. Ta nie wymaga pielęgnacji, a efekt jest również spektakularny.
Autor: Andrzej Nowiński - Zieleń We Wnętrzach
Spis treści
- Ogrody wertykalne w mieszkaniu?
- Jak wykonać zieloną ścianę w domu?
- Jakie rośliny nadają się na zieloną ścianę?
- Zalety zielonej ściany z żywych roślin
- Ile kosztuje zielona ściana z żywych roślin?
- Ogród wertykalny ze sztucznych roślin alternatywą dla zielonych ścian z żywych kwiatów
- Jak czyścić sztuczną zieloną ścianę?
- Ile kosztuje zielona ściana ze sztucznych roślin?
- Obrazy i panele z mchu
Ogrody wertykalne w mieszkaniu?
Tak, to możliwe i coraz bardziej popularne. Zielone ściany, utkane z roślin coraz częściej można zobaczyć w mieszkaniach. Modne zielone ściany już kilka lat temu pojawiły się w wielu przestrzeniach publicznych. Ogrody wertykalne widać już w hotelowych holach, galeriach handlowych, biurach czy na elewacjach. Teraz takie dekoracyjne, zielone ściany z roślin "wchodzą" także do naszych domów i mieszkań. Są niepowtarzalne i świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny. Choć ogrodnicy jako wartość dodaną mówią też o walorach zdrowotnych, na jakie możemy liczyć mając taki naścienny ogród w domu. Faktem jest że ogrody wertykalne, czyli zielone ściany z roślin tworzą w mieszkaniach bardzo efektowne dekoracje. Nie można tego porównać z żadną tapetą, kamieniem, czy inną fakturą paneli dekoracyjnych.
Jak wykonać zieloną ścianę w domu?
Zielone ściany można wykonać w domu samemu. Warto zapoznać się wtedy z ofertą specjalnych stelaży dostępnych w marketach budowlanych. Znajdują się na nich specjalne pojemniki, często z systemem nawadniania. Jeśli mamy system podlewania ręcznego, najczęściej podlewa się kwiaty w górnej części stelażu. Woda jest wtedy rozprowadzana do kolejnych jego części. Rośliny wymagają też nawożenia i często również spryskiwania wodą. Bardzo ważne jest oświetlenie ogrodu wertykalnego. Rośliny muszą mieć dobre światło, by mogły się rozwijać. Raz na kilka miesięcy konieczne jest czyszczenie systemu nawadniania. Prościej jest jednak skorzystać z usług specjalistów, którzy zamontują nam taką ścianę wraz z automatycznym systemem podlewania roślin. Taka ściana jest wówczas dla nas praktycznie bezobsługowa.
Zobacz, jak można samemu zrobić zieloną ścianę
Jakie rośliny nadają się na zieloną ścianę?
Ogrodnicy polecają najbardziej różnego rodzaju pnącza, rośliny o szerokich i ozdobnych liściach (np. filodendron, epipremnum scindapsus, cissus). Polecane są także np. skrzydłokwiaty, fikusy, monstery. Możliwa jest uprawa roślin o większych wymaganiach, które determinują od posiadacza większej wiedzy na temat uprawy. Potwierdzają to eksperci od zielonych ścian.
- We wnętrzach stosujemy gatunki egzotyczne, czyli takie które nie potrzebują spoczynku zimowego. Przykładowo może to być popularna monstera, czy wszystkim doskonale znana paprotka (nephrolepis) lub zielistka dająca efekt trawy. Z bardziej wyszukanych gatunków można wymienić begonię, fikusy, oraz łosie rogi (platycerium). Natomiast na zewnętrzne realizacje wybieramy gatunki typowo z naszego klimatu np. kosodrzewina, bodziszek, pęcherznica. Z ponad 150 gatunków roślin do wnętrza i na zewnątrz jesteśmy w stanie sprawić, aby każda ściana była niepowtarzalna - mówi Andrzej Nowiński, właściciel firmy Zieleń we Wnętrzach.
Zalety zielonej ściany z żywych roślin
Do zalet należy oczywiście poprawa jakości powietrza. Każda roślina filtruje powietrze i pochłania także szkodliwe substancje, takie jak toluen, formaldehyd. W zależności od gatunku stopień filtrowania powietrza jest różny – są na to szczegółowe badania przeprowadzone przez NASA pod koniec ubiegłego wieku.
- Plusów jest wiele, niektóre tak oczywiste jak to, że obniżają poziom stresu i zapewniają spokojniejszą atmosferę. Z bardziej nieoczywistych zalet można wymienić zwiększenie wydajności i koncentracji w obecności zieleni. Jest to doskonałe rozwiązanie na zagospodarowanie pustej ściany w salonie i kuchni. Posiadanie swojej prywatnej dżungli w domu, czy w pracy, najbardziej można docenić w okresie jesienno-zimowym - dodaje Nowiński.
Potencjalni chętni zwykle mają jednak sporo obaw, związanych z montażem takiej żywej instalacji w domu.
- Najbardziej frapującą kwestią jest przenikanie wilgoci za konstrukcję zielonej ściany. W naszym systemie takiego ryzyka nie ma. Wątpliwości znikają gdy podczas rozmowy z Klientem, zapoznajemy go z naszymi rozwiązaniami technicznymi. U części klientów budzi niepokój kwestia pielęgnacji, ale tutaj też nie ma obaw, ponieważ taką usługę mogą zlecić nam, profesjonalistom. Nasze rozwiązanie opiera się na automatyce. Posiadamy serię urządzeń odpowiadających za fertygację (podlewanie i nawożenie jednocześnie), zapewniającą całkowitą bezobsługowość. Pielęgnacją zajmują się nasi wykwalifikowani serwisanci posiadający ogromną wiedzę na temat roślin i ich fizjologii - mówi Andrzej Nowiński.
Ile kosztuje zielona ściana z żywych roślin?
Autor: Andrzej Nowiński - Zieleń We Wnętrzach
Koszt zielonej ściany z roślin nie jest mały. Waha się od dwóch do nawet pięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju systemu automatyki do podlewania i zasilania roślin, od gatunków roślin. Każda ściana tak naprawdę jest wyceniana indywidualnie.
Ogród wertykalny ze sztucznych roślin alternatywą dla zielonych ścian z żywych kwiatów
Oprócz żywych roślin, z których tworzy się zielone ściany, ogrodów wertykalnych, coraz bardziej popularne są także sztuczne zielone ściany. Wykonuje się je z bardzo dobrej jakości tworzyw sztucznych. Takie rośliny są praktycznie nie do odróżnienia od roślin żywych.
- Coraz bardziej popularne są sztuczne ogrody wertykalne. Nasze produkty świetnie sprawdzają się w miejscach, w których nie ma dostępu do światła, gdzie żywe ściany nie mają szans na przetrwanie. Zielone ściany wykonujemy na zamówienie z bardzo dobrej jakości sztucznych roślin. Są one praktycznie nie do odróżnienia od swoich żywych odpowiedników. Często zdarza się, że klienci na targach podchodzą i pytają nas, jak należy podlewać taką ścianę - mówi Piotr Kania, właściciel Green Designers International, który tworzy dla klientów zielone ściany ze sztucznych roślin od ośmiu lat.
Zobacz galerię popularnych w PRL-u roślin doniczkowych:
Autor: Getty Images
Kwiaty doniczkowe PRL
Jak czyścić sztuczną zieloną ścianę?
Jeśli rośliny są wykonane z dobrych materiałów, powinny mieć zabezpieczenie antystatyczne. To zabezpiecza przed osiadaniem zwykłego kurzu domowego. W przypadku remontów należy ściankę zabezpieczyć.
- Nasze rośliny są zabezpieczone środkiem antystatycznym już na etapie produkcji. Ten zabieg zapobiega osiadaniu kurzu. Jeśli zdarzy się, że osiądzie na nich cięższy pył, wystarczy je przeczyścić sprężonym powietrzem lub zwykłą ściereczką - dodaje Piotr Kania.
Ile kosztuje zielona ściana ze sztucznych roślin?
Ceny za metr kwadratowy sztucznego ogrodu wertykalnego są bardzo zróżnicowane. Są uzależnione od typu tworzywa, z jakiego wykonane są rośliny oraz ich ilości w kompozycji. Koszt takiej ściany waha się między 100 a trzema tysiącami złotych.
- Najdroższe są rośliny do użytku zewnętrznego, które zabezpieczone są przed skutkami promieniowania słonecznego oraz rośliny trudnopalne z certyfikatem trudnopalności - mówi Piotr Kania.
Najczęściej tego typu zielone ściany są w mieszkaniach montowane w salonach, łazienkach i przedpokojach. Wszędzie tam, gdzie brakuje światła dla żywych roślin. Oczywiście, bardzo chętnie z tego typu formy dekoracji korzystają też biura, galerie handlowe czy hotele.
Zobacz też: Najpiękniejsze jesienne kwiaty doniczkowe
Obrazy i panele z mchu
Na rynku dostępne są także tzw. obrazy z mchu. To umieszczone zwykle w specjalnej ramce różnego rodzaju specjalne spreparowane mchy lub porosty. Mech na takim obrazie nie wymaga żadnej pielęgnacji. Jest wypreparowany, nie trzeba go pryskać, ani nawozić. Ważne, by nie wisiał na ścianie, na którą padają bezpośrednio promienie słoneczne. Najczęściej taki obraz z mchu wytrzymuje kilka lat, niektórzy producenci gwarantują nawet do 10 lat. Można też kupić panele z mchu, które można łączyć. Można stworzyć z nich całą ścianę z mchu. Do tworzenia obrazów z mchu używa się specjalnych gatunków mchów i porostów, także zagranicznych. Dlatego też ceny obrazów, czy paneli z mchu są bardzo zróżnicowane. Można kupić obraz za niewiele ponad sto złotych, kilkaset złotych, ale można także za kilka tysięcy. Średnio cena metra kwadratowego ściany z mchu to około 1 tys. - 2 tys. zł. Ale to również jest uzależnione od producenta.