Modne kolory do wnętrz. Kolory mają moc - 15 inspirujących wnętrz, które to udowadniają
To najlepszy czas, by pomyśleć o nowych kolorach ścian w mieszkaniu. Od czego zacząć? Od porzucenia przekonań o przewadze nudnych neutralnych odcieni. Oto 3 palety modnych kolorów: żółtych, niebieskich i różów. Podpowiadamy, jak je stosować, by uzyskać piękne efekt. Malowanie ścian czas zacząć!
Autor: serwis prasowy marki Beckers
Spis treści
Zanim kupisz
Na suficie można zaoszczędzić i pomalować go tańszą farbą. W przypadku ścian emulsje „klasy ekonomicznej” nie zawsze się opłacają. Te lepszej jakości skuteczniej kryją powierzchnię (niekiedy wystarczy jedna warstwa). W rezultacie farby zużywa się mniej, więc koszt jest porównywalny. W zależności od wnętrza, które chcesz pomalować, sprawdź stopień ścieralności produktu. Klasy I i II gwarantują najwyższą odporność. Sprawdź też zawartość szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO). Norma to 30 g/l w farbach matowych, a 100 g/l w tych z połyskiem.
Jaka farba
Do malowania ścian stosuje się głównie emulsje akrylowe i lateksowe. Te ostatnie są bardziej odporne na szorowanie i zmywanie, bo zawierają więcej żywicy. Poleca się je do wnętrz o natężonym ruchu, jak np. korytarze. Do kuchni i łazienki wybierz emulsje specjalnie do nich przeznaczone. To na ogół farby lateksowe, z dodatkami uniemożliwiającymi rozwój pleśni i grzybów, odporne na działanie wilgoci. Do najnowszej generacji farb należą ceramiczne. Supertrwałe, plamoodporne. Można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu, również w pokoju dzieci.
Duże znaczenie dla efektu aranżacyjnego ma całościowa wizja kolorystyki mieszkania. Jednym ze sposobów zachowania harmonii jest zastosowanie barw ton w ton w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach.
Kolor żółty we wnętrzu
Modna paleta żółcieni jest niezwykle bogata – od tonacji intensywnych, jak cytryny, aż do delikatnych. Wybierając kolor, pamiętaj, że na ścianie zawsze wydaje się ciemniejszy o jeden, dwa tony niż ten we wzorniku czy w opakowaniu. Rozbielone żółcienie nie tylko pokonają chłód w aranżacji, lecz także podkreślą jej charakter i lekkość. Przy tym nie zacieśnią optycznie wnętrza. Idealne do słabo doświetlonych mieszkań. Dobrze wyglądają w salonie i w kuchni.
Kolor niebieski we wnętrzu
Błękity sprawiają wrażenie, że są dalej od widza niż odcienie ciepłe. Optycznie pogłębiają przestrzeń. Niebieskości dobrze sprawdzają się w sypialni (uspokajają), i w łazience. Eksperci dowodzą, że niebieski nie tylko wycisza, lecz także wzmaga naszą kreatywność. Warto pokryć nim ściany (uwaga – jasnym!) w miejscu do pracy. Nadmiar ciemnego może wprawić cię w melancholię.
Kolor różowy we wnętrzu
Ciekawym połączeniem jest połączenie koloru różowego z bielą i szarościami, ale też z granatem. Z jakimi kolorami go łączyć zgaszony róż? Z bielą, szarością, punktami czerni, miedzi, mosiądzu, drewna. Idealny do sypialni i pokoju dziecka. Uważaj, by nie przedobrzyć! Ciekawie wyglądają połączenia różu z beżami.
Autor: serwis prasowy marki Beckers
Autor: Yassen Hristov
Zwieńczone łukiem okna i odsłonięty ceglany wątek ściany przypominają o wieku kamienicy. – Cenimy ich autentyzm – podkreśla Małgorzata Wojdal z pracowni Lilla Home, autorka projektu. – Zamierzaliśmy też uratować starą podłogę, niestety przegniłe legary zmusiły nas do położenia nowej – dodaje.